کارگردان‌ها به جای ساخت فیلم مجری می‌شوند

خراسان نوشت: بعد از فریدون جیرانی، بهروز افخمی و مسعود ده‌نمکی که تجربه مجری‌گری داشته‌اند، کمال تبریزی نیز برنامه «طناز» را اجرا می‌کند. بعد از فریدون جیرانی، بهروز افخمی و مسعود ده‌نمکی که تجربه مجری‌گری داشته‌اند، کمال تبریزی نیز برنامه «طناز» را اجرا می‌کند

یکی از تولیدات جدید نمایش خانگی، برنامه‌ای گفت‌وگومحور با نام «طناز» است که با اجرای کمال تبریزی، مرحله ضبط را می‌گذراند. تبریزی پس از سه سال دوری از فیلم سازی، به نمایش خانگی بازگشته تا یک برنامه گفت‌وگومحور بسازد و عرصه اجرا را نیز تجربه کند. پیش از تبریزی، کارگردانانی مانند بهروز افخمی، بیژن بیرنگ، فریدون جیرانی، محمدحسین لطیفی و مسعود ده‌نمکی نیز وارد حوزه اجرا شده بودند. به بهانه حضور کمال تبریزی در برنامه «طناز»، به کارگردان‌هایی پرداختیم که به عنوان مجری در تلویزیون یا نمایش خانگی دیده شدند.

بهروز افخمی

«هفت»، «نقد سینما» و «قبلِ انقلاب» برنامه‌هایی هستند که بهروز افخمی به واسطه آن‌ها، در زمینه اجرا تجربیاتی را به دست آورده است. او سال ۹۴ در برنامه «هفت» جایگزین محمود گبرلو شد و اجرای این برنامه را برعهده گرفت. افخمی سال ۹۷ نیز به شبکه پنج رفت تا به جای «هفت»، برنامه سینمایی دیگری به نام «نقد سینما» را اجرا کند. این کارگردان به دلیل تجربه و سابقه‌ای که در سینما دارد، بر مباحث سینمایی مسلط است. بیان صریح و بدون تعارف افخمی نیز باعث می‌شد او به موقع وارد بحث شود و بحث‌هایی چالشی در برنامه به راه بیفتد بنابراین توانست جای خود را در برنامه‌های سینمایی تثبیت کند.

بیژن بیرنگ

بیژن بیرنگ خالق سریال خاطره‌انگیز «خانه سبز»، سال ۸۶ با برنامه «باز هم زندگی» به عنوان مجری، در شبکه چهار حضور پیدا کرد. هدف این برنامه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی بیرنگ، پرداختن به مسائل مختلف اجتماعی و فرهنگی بود. بیژن بیرنگ در هر قسمت، میزبان یکی از چهره‌های اندیشمند و صاحب تجربه بود و با همان لحن گیرا و بیان خوب خود، با مهمانان برنامه گفت‌وگو می‌کرد. هرچند این برنامه از شبکه چهار که مخاطبان خاص‌تری دارد روی آنتن می‌رفت اما بیژن بیرنگ با بیانی بدون تکلف با مهمانان صحبت می‌کرد و مفاهیمی که قرار بود در هر برنامه مرتبط با سوژه خاص آن قسمت به مخاطب انتقال داده شود، به شیوه ساده بیان می‌کرد.

کمال تبریزی

کمال تبریزی پس از سال‌ها فعالیت در زمینه کارگردانی، وارد حوزه اجرا شده است. او در برنامه گفت‌وگومحور «طناز» که با حضور فیزیکی تماشاگران در استودیو تولید می‌شود، با چهره‌ها به گفت‌وگو می‌نشیند. فعلا جزئیاتی از محتوای برنامه اعلام نشده است، اما با توجه به این که «طناز» یک «رئالیتی تاک شو» معرفی شده، احتمالا مسیر گفت‌وگو و اتفاقاتی که در برنامه شاهد آن خواهیم بود، از پیش تعیین شده نخواهد بود. نمی‌توان کیفیت کار تبریزی را در جایگاه مجری پیش‌بینی کرد، اما از آن جایی که این کارگردان آثار کمدی پرمخاطبی تولید کرده و طنز را می‌شناسد، توقعات از «طناز» بالا ست.

فریدون جیرانی

فریدون جیرانی تا به حال با برنامه‌های‌ سینمایی مانند «هفت» در تلویزیون و همچنین «۳۵» و «کافه آپارات» در نمایش خانگی، به عنوان مجری در این دو مدیوم حضور پیدا کرده است. «هفت» که بعدها به یکی از برندهای تلویزیون تبدیل شد، سال ۸۹ با اجرای فریدون جیرانی کار خود را آغاز کرد. این برنامه در آن زمان، رویکرد متفاوتی داشت و نقدهای جنجالی منتقدان و بحث‌های پر سروصدای مهمانان برنامه، باعث می‌شد «هفت» برنامه‌ای کاملا چالشی باشد و فریدون جیرانی نیز به خوبی از پس هدایت بحث یا گفت‌وگو با مهمانان برمی‌آمد. او درباره تاریخ سینما و تئاتر اطلاعات فراوانی و از سینماگران شناخت خوبی دارد، به همین دلیل گفت‌وگوهای او با بازیگران و فیلم سازان شنیدنی است. «۳۵» در سال‌های ۹۵ و ۹۶ با حضور سینماگران مختلف تولید شد و برنامه «کافه آپارات» همچنان ساخته و منتشر می‌شود.

محمدحسین لطیفی

پس از فریدون جیرانی، محمود گبرلو و بهروز افخمی، سال ۹۷ محمدحسین لطیفی در «هفت» روی صندلی مجری نشست. او پیشتر برنامه‌ای به نام «سینما اکران» را با هدف معرفی فیلم‌ها در شبکه پنج اجرا کرده بود، اما ساختار و جایگاه آن با «هفت» قابل مقایسه نبود، بنابراین لطیفی در برنامه شبکه سه بیشتر دیده شد. «هفت» در زمان لطیفی، تغییرات فراوانی کرده و ویژگی جریان‌سازی خود را از دست داده بود، بنابراین در چنین برنامه‌ای محمدحسین لطیفی نیز کار سختی برای اجرا در پیش نداشت و با چالش خاصی مواجه نبود.

مسعود ده‌نمکی

مسعود ده‌نمکی تجربه‌ای طولانی در زمینه اجرا ندارد. سال ۹۷، شبکه چهار به مناسبت هفته دفاع مقدس ویژه برنامه «۴۰ و هشت» را تولید کرد و اجرای آن را به مسعود ده‌نمکی سپرد تا او در مقام مجری و مصاحبه‌کننده، روبه‌روی فرماندهان و مسئولان دفاع مقدس بنشیند و با آنان گفت‌وگو کند. از آن جایی که مسعود ده‌نمکی جزو رزمندگان جنگ تحمیلی بود و در زمینه تاریخ دفاع مقدس نیز مطالعاتی داشت، گزینه مناسبی برای کارشناس – مجری «۴۰ و هشت» بود، به این ترتیب هدف برنامه محقق شد. این برنامه مخاطب عام نداشت و ادامه پیدا نکرد، بنابراین چندان دیده نشد.

۵۷۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1686663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =