دعوای «انقلابی‌ها» و «سوپرانقلابی‌ها» در روزگار حاکمیت یکدست / تسویه‌حساب درون جناحی قالیباف

قرن نو نوشت:در روزهایی که قدرت یکدست در دست اصولگرایان است، اختلافات در این اردوگاه نیز شدت بیشتری گرفته است و هر روز وارد فاز جدیدی می شود.

دعوا بین انقلابی ها و سوپرانقلابی ها بالا گرفته است، دعوایی در درون جریان اصولگرایی و در روزهایی که قدرت سیاسی یکدست در اختیار این جریان است.

انتقاد از سوپرانقلابی های تندرو را قالیباف از مدت ها قبل کلید زده بود. او صراحتا از رفتارها و اظهارات نپخته و تند طیفی از اصولگرایان تندرو انتقاد کرده و گفته بود؛« بنا نیست ما تنبلی کنیم، دهان‌مان را باز کنیم، هر حرف نپخته‌ای را به زبان بیاوریم و اسم خودمان را بگذاریم انقلابی. به قول حضرت آقا، سوپرانقلابی.»

قالیباف حتی به کنایه سوابق سیاسی و انقلابی این افراد را زیر سوال برده و گفته بود؛« بعضی‌ها را نگاه می‌کنیم، هر چه نگاه می‌اندازیم که چه کرده؟ هیچ نکرده. ولی از همه هم طلبکار است. هر کسی هم که یک دیکته‌ای نوشته، ممکن است غلطی هم نوشته، ایراد می‌گیرد که «آقا چرا یک غلط داری؟» خب، تو که هیچ غلطی نکرده‌ای و عمر خودت را تباه کرده‌ای! حداقل تو حق نداری به اسم انقلاب حرف بزنیی.»

قالیباف در جایی دیگر با لحنی صریح تر به این جریان سیگنال فرستاده و گفته بود؛««انقلابی با حرف‌های مفت و تند و به تعبیر رهبر انقلاب با سوپرانقلابی‌ها، انقلابی نمی‌شود، امروز هرکسی کارآمدی دین را در جامعه به اثبات برساند، انقلابی است.»

رویارویی آشکار قالیبافی‌ها و تندروهای پایداری

دعوای این طیف از اصولگرایان با تندروهای سوپرانقلابی البته مربوط به امروز و دیروز نیست و چندسالی است که در درون اردوگاه اصولگرایی این اختلاف و شکاف ایجاد شده است اما در بزنگاه انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری سیزدهم بنا به مناسبات و ائتلاف های سیاسی از یک سو و بده بستان ها و لابی های دقیقه نودی از سوی دیگر نادیده گرفته شده بود.

این اختلاف اما گاه و بیگاه خود را در برخی مقاطع چون تصمیمات درون پارلمانی نشان داده است. آشکارترین این رویارویی بین طیف نزدیک به قالیباف و پایداری های تندرو مجلس رخ داده است. بیرون از پارلمان هم همین اختلاف و درگیری مشهود بوده است، آنقدر که حتی برخی افشای ماجرای سیسمونی دختر قالیباف را به این جریان سوپرانقلابی نسبت می دادند.

نقش تندروها در اعتراضات اخیر

اما در فاصله چندماه مانده تا انتخابات مجلس و در روزهایی که کشور درگیر اعتراضاتی است که ریشه آن به برخی رفتارهای تند همین طیف از اصولگرایان بر می گردد، انتقادات از سوپرانقلابی های تندرو هم شدت گرفته است.

اینبار هم طیف نزدیک به قالیباف میدان دار شده و حملاتی مستقیم به سوپرانقلابی های نزدیک به سعید جلیلی و جبهه پایداری می کنند.

طی روزهای اخیر اظهارات تحریک آمیز برخی چهره های منتسب به این جریان صدای یاران قالیباف را هم در آورده است. آنقدر که مجتبی توانگر اینبار بدون لفافه و آشکار از برخی چهره های تندرو این جریان نام برده و دست به افشاگری درباره برخی دیگر بزند.

مجتبی توانگر، نماینده تهران و از نزدیکان محمدباقر قالیباف در مجلس در یادداشتی که در «ایسنا» منتشر شده است از افرادی چون محمدصادق کوشکی و امیرحسین ثابتی به عنوان چهره‌های این جریان نوظهور نام برده که به گفته‌اش درحوادث اخیر کشور نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

آقاتهرانی و محصولی زیر تیغ نواصولگرایان

توانگر به تلاش های این جریان برای حذف چهره های دلسوز و انقلابی نظام اشاره می کند و می گوید؛« ظاهرا این جریان بازهم به سیاق قبلی خود چماق برچسب‌زنی و تهمت‌افکنی را بلند کرده تا افراد بیشتری را از قطار انقلاب پیاده کنند؛ البته این‌بار این اجازه را به آنها نمی‌دهیم. اجازه نمی‌دهیم سوپرانقلابی‌هایی که با مواضع تند و غیرمنطبق با گفتمان انقلاب اسلامی در رقم خوردن اتفاقات امروز و ناراحتی مردم سهیم هستند، همه افراد به جز خود و اطرافیان‌شان را با برچسب‌زنی، از دایره انقلاب خارج کنند.»

او در ادامه به سعید جلیلی هم اشاره ای کرده و گفته است«امیرحسین ثابتی، محمدصادق کوشکی و سایر همفکران‌شان در این جریان که دیگران را متهم به سکوت می‌کنند خوب است به سایت رسمی آقای سعید جلیلی مراجعه کنند و از او سوال کنند که چرا تنها موضع‌گیری رسمی‌اش مربوط به ۲۷ مهر یعنی یک ماه پس از شروع آشوب‌هاست.»

این چهره نزدیک به قالیباف آقاتهرانی را هم بی نصیب نکرده و به افشاگری درباره این چهره پرداخته است؛««آقای کوشکی یا ثابتی نمی‌خواهند از آقای آقاتهرانی سوال کنند که برای دفاع از نیروی انتظامی در این مدت چه کرده؟ از ایشان بپرسند شما که رئیس فراکسیون فرهنگی مجلس هستی برای ترویج فرهنگ اسلامی و انقلاب در دو سال ابتدایی مجلس یازدهم چه کرده‌ای؟ چه ارتباطی با نسل جوان و نوجوان گرفته‌ای؟ کدام اقدام ایجابی را برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در پیش گرفته‌ای؟ بپرسند که ماموریت فراکسیون فرهنگی فقط صیانت است یا درباره ترویج فرهنگ هم وظیفه‌ای دارد؟» او البته به کنایه از سکوت محصولی هم حرف زده و اینکه او این روزها مشغول دخالت در نصب و انتصابات در وزارت کار است.

توانگر همچنین دراین یادداشت از برنامه جهان‌آرای شبکه افق صداوسیما که مجری آن امیرحسین ثابتی است، به‌دلیل ارائه تصویر تند و خشن از جریان انقلاب و آینده کشور انتقاد کرده است. توانگر همچنین از طرح صیانت و طراحان آن در این یادداشت انتقاد کرده و نوشته است: همین جریان بود که درحالی که همگان بر داشتن یک قانون منطقی و مردمی برای ضابطه‌مند کردن فضای مجازی اتفاق‌نظر داشتند با طرح صیانت، فقط باعث شدند افکار عمومی نگران شود و هیچ خاصیتی هم برای مدیریت این فضا نداشته باشد. همین کارها را کرده‌اند که در ایجاد نگرانی و ناراحتی مردم در شرایط کشور سهیم شده‌اند و حالا به جای پاسخگویی بازهم به دنبال حذف دیگران از دایره انقلاب هستند.

اما تندروهایی که این روزها بنزین بر آتش خشم مردم می ریزند محدود به همین چهره ها نیستد. چهره های تندرویی چون حمید رسایی نیز با ادبیات تند و خشن درباره اعتراضات حرف زده اند آنچنان که در یک مورد او حملاتی تند و بی منطق به دانشجویان دانشگاه شریف کرده است.

«اراذلی که به اسم دانشجو هر روز به بهانه ای دانشگاه شریف را متشنج می کنند، دنبال بهانه ای برای اخراج و در گام بعد اقامت گرفتن در اروپا هستند. راه مواجه با آن ها مطابق ضوابط دانشگاه، ابتدا اخراج و سپس ممنوع الخروجی ۱۰ تا ۱۵ساله است. باور کنید وحشی بازی در محیط دانشگاه تمام می شود.»

رویارویی در اردوگاه اصولگرایی

شاید این روزها زمانه زمانه رویارویی چپ و راست نیست، تندروهای اصولگرا فضا را به سمتی برده اند که تسویه درون جریانی کلید خورده است و بیشتر از مقابله اصولگرا و اصلاح طلب این روزها باید شاهد مقابله نواصولگرایان و سوپرانقلابی های اصولگرا باشیم.

در این میان به نظر می رسد جریان نواصولگرایی که سرآمد آن قالیبافی ها هستند تلاش دارند که خط افتراق خود با این طیف را پررنگ تر کنند.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1688161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =