آغاز تحقیقات آژانس اتمی درباره بمب کثیف اوکراین

فارس نوشت: بعد از هشدارهای روسیه درباره احتمال متوسط شدن اوکراین به استفاده از نوعی بمب رادیواکتیو برای حمله به نیروها یا خاک این کشور، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس اتمی شامگاه دوشنبه اعلام کرد تحقیقات این سازمان در دو تأسیسات اتمی در اوکراین برای یافتن سرنخ‌هایی از تولید احتمالی «بمب کثیف» شروع شده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، در بیانیه گروسی آمده است: «بازرسان آژانس اتمی فعالیت‌های راستی‌آزمایی در دو تأسیسات اوکراین را آغاز کرده و به‌زودی آن را تکمیل می‌کنند. گروسی نیز در هفته جاری جمع‌بندی اولیه خود را منتشر می‌کند».

گروسی پیش از این نیز گفته بود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اظهارات فدراسیون روسیه در روز یکشنبه درباره فعالیت‌های ادعایی در دو تأسیسات اتمی در اوکراین آگاه است. گروسی تأیید کرده که هر دو تأسیسات تحت نظارت‌های پادمانی آژانس عمل می‌کنند».

آژانس اتمی با ادعای اینکه دو تأسیسات مورد نظر روسیه در اوکراین تحت بازرسی کارشناسان این سازمان قرار داشتند، افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال آماده‌سازی بازدید از این تأسیسات در روزهای آینده است».

مدیرکل این سازمان همچنین مدعی شد که بازرسان آژانس اتمی یک ماه پیش از یکی از این تأسیسات اوکراینی بازدید کردند و هیچ فعالیت اعلام نشده یا مواد اتمی پیدا نکردند.

سخنگوی آژانس اتمی نیز به ریانووستی گفته بود که آژانس با توجه به اتهامات مربوط به «بمب کثیف» در اوکراین، دعوت نامه‌ای از کی‌یف برای بازدید از تأسیسات این کشور دریافت کرده است.

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تهدید مقامات اوکراینی به استفاده از بمب رادیواکتیو علیه نیروهای روس را واقعی و تهدید جدی توصیف کرد. (جزئیات بیشتر)

بمب کثیف، نوعی بمب یا موشک آلوده به مواد رادیواکتیو است که با استفاده از انفجار غیراتمی، محیط را به تشعشعات اتمی آلوده می‌کند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1690031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =