عکس | کیف دستی عجیب اختاپوس مادر با ۴۰ هزار بچه!

دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه اختاپوس‌های آرگونات توانایی این را دارند تا با تولید ساختار پوسته‌ای‌ که قابلیت شناور شدن دارد از فرزندان خود محافظت کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آرگوناتا آرگو یک اختاپوس معمولی نیست. اختاپوس ماده این گونه پس از جفتگ گیری با استفاده از دو بازوی آبی رنگ خود، ماده معدنی‌ای را تولید و صدفی شبیه کیف‌دستی برای محافظت از نوزادهایش می‌سازد.

اندازه این صدف می‌تواند به۳۰ سانتیمتر برسد و خانه‌ بیش از ۴۰ هزار جنین اختاپوس باشد. این اختاپوس حباب‌های هوا را داخل این صدف به دام می‌اندازد و با استفاده از نیروی شناور خود در زیر سطح آبهای اقیانوس‌های گرم در سراسر جهان حرکت می‌کند. این اختاپوس با تغییر و تکامل ژن‌هایی که از اجداد خود به ارث برده توانسته این لایه محافظ را برای حفاظت از جنین‌های خود ایجاد کند.

عکس | اختاپوس عجیبی که بچه‌هایش را در کیف دستی‌اش حمل می‌کند!

کارولین آلبرتین، محقق آزمایشگاه بیولوژیکی در ماساچوست می‌گوید: «با نگاهی به ژنوم برخی حیوانات، شاهد این هستیم که آنها برای کانی سازی زیستی (ایجاد ساختارهای سخت کانی) روش‌های مختلفی دارند. این امر نشان می‌دهد که موجودات مختلف در طول سیر تکاملی خود، برای ساخت چیزهای مشابه، مسیرهای متفاوتی را طی می‌کنند.»

عکس | اختاپوس عجیبی که بچه‌هایش را در کیف دستی‌اش حمل می‌کند!

فراتر از بحث پوسته، توالی ژنوم جدید ممکن است به دکتر ستیامارگا و همکارانش کمک کند تا درک بیشتری از چگونگی تکامل آرگونات‌ها به موجودات دریایی که در آب‌های آزاد زندگی می‌کنند بدهد، تا آنها بفهمند که چرا آرگونات‌ها مانند سایر اختاپوس‌ها زندگی در اعماق دریا را انتخاب نمی‌کنند.

منبع: نیویورک‌تایمز

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1692457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =