۶۰۰ سالن سینما در چهار دهه اخیر دچار مشکل و یا تعطیل شدند

ایرنا نوشت: معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دوره مافیایی در سینمای ایران رو به پایان است و در کنار این موضوع تلاشی مضاعف برای تامین و به روز رسانی تجهیزات سینمایی استان‌ها انجام خواهد شد.

محمد علی خزاعی چهارشنبه‌شب در نشست با فعالان سینمایی در استان بوشهر اظهار کرد: چنانچه نگاه ملی برای تقویت جریان فیلم سازی در استان ها رقم بخورد، رشد بسیار خوبی در این حوزه حاصل خواهد شد.

وی بیان کرد: در چهار دهه اخیر ۶۰۰ سالن سینما در کشور فعال بود که بخشی از آنها دچار مشکل و یا تعطیل شدند و این نشان دهنده این است که نسبت به جایگاه سیزدهم جهانی ایران در حوزه سینما در بخش زیرساختی شرایط مطلوبی وجود ندارد.

خزاعی ادامه داد: اکنون ۲۲۵ شهرستان بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت کشور فاقد سالن سینما هستند و این در حالی است که حتی شهرستان‌های فراتر از ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر جمعیت نیز باید از سالن سینما برخوردار باشند.

وی گفت: این کمبود بیانگر نگاه نکردن به حوزه سینما با نگاه ملی است چراکه در صورت وجود نگاه ملی بسیاری از مشکلات برطرف می‌شد.

خزاعی اظهار کرد: همچنین در حوزه سینما صدور کارت صلاحیت تدریس در دستور قرار گرفته است تا از تدریس افراد فاقد صلاحیت جلوگیری شود.

وی یادآور شد: در سازمان سینمایی برای رقم زدن انقلاب بزرگی در استان ها برنامه ریزی شده و حتی اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد این برنامه ها اجرایی شود، اتفاقات بزرگی در استان ها رخ خواهد داد.

رئیس سازمان سینمایی و سمع بصری کشور ادامه داد: خروجی این برنامه‌ها برای سال آینده بروز و ظهور استعدادهای جدید در عرصه فعالیت سینمایی در شهرستان‌ها است.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی برخی از کشورهای منطقه که صاحب صنعت سینما نیستند از نیروهای کشورمان استفاده و برعکس خودمان که نیروی انسانی داریم تجهیزات کافی و مناسب نداریم که این کمبود باید برطرف شود.

معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی از استان‌ها از لحاظ زیرساخت‌های سینمایی بسیار ضعیف هستند که برنامه‌ریزی بسیار خوبی برای توسعه زیرساخت‌های آنها انجام شده است.

وی یادآور شد: کفه فرهنگ و هنر در ایران بسیار کوچک است و اعتبار اختصاص یافته از سوی سازمان برنامه و بودجه برای فرهنگ و هنر ضعیف ترین بودجه‌ها است.

خزاعی عنوان کرد: بودجه فرهنگ و هنر سالانه سه درصد افزایش یافته، این در حالی است که تورم در عرصه تجهیزات تولیدات سینمایی ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده است.

وی افزود: مجموع اعتبار سازمان سینمایی با بیش از ۶۰۰ کارمند، پنج موسسه و بیش از ۱۰۰ نمایندگی و دفتر ۳۰۰ میلیارد تومان است که این مظلومیت حوزه فرهنگ و هنر است.

خزاعی بیان کرد: از نمایندگان مجلس که دغدغه تولیدات سینمایی را در استان خود دارند، انتظار است فکری جدی به حال استان‌ها کنند چراکه کل بودجه سازمان سینمایی برای استان ها ۶ میلیارد تومان است که این میزان اعتبار کفاف نیاز استان ها را نخواهد داد.

رئیس سازمان سینمایی و سمع بصری کشور افزود: در سال جاری بیش از ۷۰ درصد بودجه انجمن سینمای جوانان ایران برای استان‌ها و مابقی برای تهران بوده است.

خزاعی گفت: در هشت سال گذشته مبنای ورود به سینمای حرفه ای جریان سرمایه داری بود و کسی که شرایط مالی خوب داشت می توانست فیلم سینمایی خود را تولید کند که این مبنای لیاقت و استعداد نبود.

وی اظهار کرد: در این زمینه با ارائه فراخوان ۵۰۰ نفر برای تولید فیلم نام نویسی کردند که از بین آنها ۴۰ نفر فیلم‌ساز با قابلیت صلاحیت ورود به سینمای حرفه‌ای گزینش شدند.

خزاعی ادامه داد: در جشنواره سینمای جوان امسال برای نخستین بار چهار فیلم‌ساز منتخب شهرستانی انتخاب شدند که بنیاد سینمای فارابی از آنها حمایت خواهد کرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: شرایط برای کار حرف‌ه‌ای، تولید و نگاه جدی به استان ها تقویت شده که این مقدمه ساز تعریف های جدیدی برای سازمان سینمایی است.

وی عنوان کرد: فیلم سازان استانی باید به شورای فارابی برسند و در این زمینه برنامه ریزی خوبی در حال انجام است.

خزاعی یادآور شد: در خیلی از استان‌ها سینما داریم ولی مخاطب نداریم که باید با نهضت جذب مخاطب تلاش کرد انقلاب بزرگی در این زمینه انجام شود.

وی ادامه داد: بعد از ۱۲ سال اکنون شورای فرهنگ و هنر و عالی سینمایی فعال شده است که این شوراها مقدمات اقدام‌هایی ارزشمند در این حوزه خواهد بود.

خزاعی بیان کرد: اینکه شورای عالی سینما با حضور رئیس جمهور یا معاون اول وی تشکیل می‌شود این نشان از اهمیت این حوزه در کشور است.

وی بیان کرد: ساز و کار پیش بینی شده تخصیص اعتبار جداگانه برای تمام استان ها برای تامین امکانات و تجهیزات است تا با پرداخت تسهیلات کم بهره، آموزشگاه‌ها، موسسه‌ها و لابراتوارها بتوانند تجهیزات خود را به روز رسانی کنند.

خزاعی افزود: با هدف تهیه مسکن برای سینماگرانی که در سراسر ایران خانه ندارد و یا تسهیلاتی دریافت نکردند نیز مقرر شده در قالب تعاونی مسکن یا مسکن ملی نیاز آنها در این بخش تامین شود.

۵۵۲۲۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1693402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =