معاون اسبق ستاد امر به معروف: تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ خلاف «قانون اساسی» است !

محمد صالح مفتاح حقوقدان و معاون اسبق ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فعال سیاسی اصولگرا می گوید تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ در تضاد با اصل ۷۹ قانون اساسی است.

خبرآنلاین در گزارشی با تیتر :«فیلترینگ؛ مصوبه ای که هیچ کس دامن نمی گیرد» به کنکاش درباره این پرداخته که سرانجام حکم فیلترینگ موقت واتساپ و اینستاگرام صحیح است یا خیر ؟

در اصل ۷۹ از قانون اساسی آمده است:« در حالت جنگ و شرایط اضطراری نظیر آن، دولت حق دارد با تصویب مجلس شورای اسلامی موقتاً محدودیت‌های ضروری را برقرار نماید، ولی مدت آن به هر حال نمی‌تواند بیش از سی روز باشد و در صورتی که ضرورت همچنان باقی باشد دولت موظف است مجدداً از مجلس کسب مجوز کند.»

معاون اسبق ستاد امر به معروف: تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ خلاف «قانون اساسی» است !

بر اساس این اصل است که محمد صالح مفتاح معاون پیشین ستاد امر به معروف و همچنین حقوقدان و فعال اجتماعی در این باره به خبرآنلاین می گوید:« تداوم فیلترینگ این دو پلتفرم بر اساس تصمیم شورای امنیت کشور در تضاد با اصل ۷۹ قانون اساسی است. البته نه فقط این تصمیم که بسیاری از محدودیت های بلند مدتی که پیشتر در زمان کرونا هم از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفته شد و داشت حق آزادی مردم را سلب می کرد دقیقا همین مشکل را داشتند و بارها در این باره بحث های مفصلی از سوی حقوقدان ها مطرح شده بود. درباره حکم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ هم دقیقا همین شرایط وجود دارد و این تصمیم در تضاد با قانون و اصل ۷۹ قانون اساسی است.» او ادامه می دهد:« برای تصمیم گیری درباره فیلترینگ نهادهای قانونی دیگری وجود دارد مثل قوه قضاییه که اگر چنین تصمیمی بگیرد باید بر اساس یک شکایت ، کیفرخواست و برگزاری دادگاه با حضور هیات منصفه ، پروسه قانونی طی شود و به حکم برسد یا کمیته تعیین مصادیق مجرمانه که در این باره تصمیم گیر است می توانند حکم دهند اما صدور حکم در شورای امنیت کشور یا شوراهایی از این دست تکلیفش مشخص است. هر محدودیتی تنها سی روز اعتبار دارد و پس از آن باید دولت لایجه بدهد . این لایحه باید در صحن علنی بررسی شود و برایش رای بگیرند و اگر رای آورد به شورای نگهبان برود و آنجا هم تائید شود. تازه این مجوز هم تنها یک ماه اعتبار خواهد داشت.»

بر اساس این گفته که توسط حقوقدانان دیگری هم تائید شده است ، از اول آبان ماه ، تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور وجاهت قانونی ندارد .

بیشتر بخوانید :

۴۱۴۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1694764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  به زودی سراغ شما در خبرآنلاین خواهیم آمد
 • هادی آقا IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  همه تا "اسبق" میشن میان طرف مردم
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  اگر به مر قانون در این مملکت عمل میشد که حالا وضعمان بهتر بود.
 • GB ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  جالبه خودشون هم با هم هماهنگ نیستن.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  گردن نه دامن
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
  0 0
  اون روزی که مسیول بودی چی میگفتی ؟؟!!!!!