دستمزد پزشکان در کشورهای دیگر چقدر است که پزشکان ایرانی را مجذوب می‌کند؟

محیا نیوز نوشت: شرایط این روزها به نحوی رقم خورده که همه را از "مهاجرت دست‌ جمعی پزشکان" نگران کرده و موضوع مهاجرت پزشکان و متخصصان به یک موضوع جدید نگران کننده برای حال و آینده کشور تبدیل شده است.

آمار بالای مهاجرت پزشکان به اندازه‌ای نگران کننده شده که مسئولان سازمان نظام پزشکی هشدار دادند که در آینده‌ای نه چندان دور با مشکل کمبود پزشک مواجه خواهیم شد. در واقع؛ بهترین پزشکان و متخصصین در مقابل شرایطی قرار گرفته‌اند که رفتن را به ماندن ترجیح می‌دهند. آینده‌ای وعده داده شده همراه با رفاه، مزایا و حقوق بالاتر و صد البته آرامش بیشتر می‌تواند پشتوانه خوبی برای آینده خودشان و کودکانشان باشد.

بر اساس آخرین آمار، در یک‌ سال گذشته ۱۶۰ متخصص قلب مهاجرت کرده‌اند؛ در همین مدت ۳۰ هزار نفر از اعضای کادر درمان از دانشکده‌های علوم پزشکی درخواست good standing یا «نداشتنِ سوءپیشینه» داشته‌اند که مقصدشان عمان بوده است؛ همچنین در چهار سال گذشته ۱۶ هزار پزشک عمومی از ایران مهاجرت کرده‌اند؛ این مهاجرت‌ها تنها می‌تواند یک هشدار جدی را به جامعه پزشکی ایران بدهد.

آمار مهاجرت ۱۶۰ متخصص قلب درحالی است که پنج‌ سال پیش نایب‌ رییس انجمن جراحان قلب ایران اعلام کرده‌ بود که «فقط ۲۴۰ متخصص جراحی‌ قلب در کشور داریم» و این آمار در حالی است که افزایش بیماری‌های قلبی در جوانان یکی از موارد نگران‌کننده سلامتی در ایران به‌شمار می‌رود.

حل مشکل کمبود پزشک با وعده‌ قطعی رئیس جمهور/ تربیت یا ساماندهی پزشک؛ مسئله  این

این اعداد، فقط آمار ساده نیستند؛ اگر روند مهاجرت پزشکان، حتی پزشکان عمومی اینگونه ادامه پیدا کند، ایران با معضل جدی پزشک و کادر درمان مواجه خواهد بود. آن هم در شرایطی که به دلایل متعدد، روز به روز آمار ابتلا به بیماری‌های گوناگون از قبیل بیماری‌های قلبی، مغزی و ... رو به افزایش است.

به گفته صندوق بین‌المللی پول سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از ایرانی‌های تحصیل کرده برای خروج از ایران اقدام می‌کنند که معادل خروج ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه کشور است.

مهاجرت پزشکان متخصص

"محمد رئیس زاده" رئیس سازمان نظام پزشکی با صراحت گفته «جامعه پزشکی در برخی رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی با چالش‌های اساسی مواجه است و از این رو ممکن است در آینده نزدیک، فارغ التحصیلی از این رشته‌ها نداشته باشیم. این خبر نه تنها ناراحت کنند بلکه هشدار دهنده است و این پیام را می رساند که تا دیر نشده باید فکری جدی برای مهاجرت‌های دست جمعی این متخصصین اندیشید.

متقاضیان پزشکی کم شدند!

آمارهای منتشر شده از سوی سازمان سنجش نشان می‌دهد که تعداد داوطلبان کنکور در رشته تجربی کاهش یافته؛ داوطلبان کنکور تجربی در سال گذشته ۴۳ درصد از مجموع پشت کنکوری‌ها را تشکیل می‌دادند، اما این میزان در سال جاری به ۳۹ درصد رسیده است. علاوه بر این، ۴ درصد داوطلبان رشته‌های تجربی در گروه‌های زبان ادامه تحصیل داده‌اند.

پزشکان چرا می‌روند؟

اغلب پزشکان عمومی که امکان ادامه تحصیل و گرفتن تخصص را ندارند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و با توجه به اینکه شرایط اقتصادی برای فعالیت پزشک عمومی در کشور مهیا نیست و نظام سلامت نیز این گروه از پزشکان را در قالب طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع به کار نگرفته است، میزان مهاجرت در این قشر بیش از سایر گروه‌های پزشکی است.

از سوی دیگر برای پزشکانی که در مراکز دولتی در ایران فعالیت دارند مالیات ۳۵ درصدی محاسبه می‌شود و این درحالیست که برای پزشکانی که در مراکز خصوصی فعالیت دارند فقط ۱۰ درصد مالیات گرفته می‌شود. این قوانین ضد و نقیض است که همه پزشکان به آن معترض هستند. پزشکان معتقدند با وجود سیستم پلکانی درآمدی، پزشکان در بخش دولتی از سطحی بیشتر نمی‌توانند درآمد داشته باشند و این سبب شده یک پزشکان ‌علاقمند به مهاجرت باشند تا ادامه کار.

فقط کافی است تا میزان دستمزد پزشک در ایران را با کشورهای همجوار و سایر کشورهای دنیا مقایسه کنید. آن وقت است که متوجه می‌شویم تفاوت‌ها باعث جذب بیشتر این متخصصین می‌شود.

دستمزد پزشکان در کشورهای مختلف چقدر است؟

یکی از جذابیت‌های مهاجرت پزشکان به کشورهای همسایه و اروپا، حقوق و دستمزد بالای آن‌ها در بازار کار است. طبق نوشته تازه سازمان نظام پزشکی آمده است «مهاجرت حدود سه هزار پزشک ایرانی در ۱۰ ماه گذشته در سازمان نظام پزشکی ثبت شده است.» عدد مهاجرت سه هزار پزشک آن‌هم در ۱۰ ماه بر چه اساسی به دست آمده و آیا پیش از دوران کرونا میزان مهاجرت به طور چشمگیر پایین‌تر بوده است؟ «حسین کرمان‌پور»، مدیر روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی و رئیس بخش اورژانس بیمارستان سینا، درباره معیار اعلام این عدد جدید می‌گوید: «پزشکان برای مهاجرت از ایران و ادامه کار تخصصی خود در خارج از کشور نیاز به تأییدیه‌ای از سازمان نظام پزشکی دارند و معمولا هر وقت برای مهاجرت تصمیم قطعی بگیرند و بخشی از کارها را انجام دهند، سراغ این تأییدیه می‌آیند. این عدد سه هزار نفر براساس همین تأییدیه‌ها منتشر شده است».

«به طور کلی چهار دسته سراغ این تأییدیه می‌آیند: ۱-پزشکانی که در ایران درس خوانده و کار کرده‌اند و حالا قصد مهاجرت و ادامه کار در کشوری دیگر را دارند. ۲-پزشکانی که پیش‌ازاین مهاجرت کرده و حالا در کشور مقصد کار پزشکی پیدا کرده و نیاز به چنین تأییدیه‌ای دارند. ۳-پزشکانی که در یک کشور دیگر مشغول به کار شدند و حالا آن مؤسسه یا مرکز از نظام پزشکی ایرانی تأییدیه این پزشک را می‌خواهد. ۴- پزشکانی که قصد جدی برای مهاجرت دارند و تلاش خود را می‌کنند؛ اما ممکن است به هر دلیلی این مهاجرت رخ ندهد.

حال طبق آمار منتشر شده توسط Organización Médica Colegial) OMC) مسئول بررسی درآمد پزشکان در اروپا، برآورد شده است که ۳۵۰۰ پزشک خارجی (مهاجر) که می توانند پزشکان ایرانی را هم در این دسته قرار دهد؛ در سال ۲۰۲۱ برای کار در کشورهای اروپایی درخواست داده‌اند. این آمار در مجموع طی پنج سال گذشته به ۱۵۰۰۰ نفر می‌رسد. کشورهای اروپایی نیز با آغوش باز این متخصصان واجد شرایط برای پر کردن بسیاری از فرصت های شغلی خود استقبال کرده‌اند و حقوق‌های بالایی به پزشکان می‌دهند.

از سوی دیگر حقوق و دستمزد پزشکان عمومی و مخصوصا متخصصان، موضوعی است که توجه سیاستگذاران بسیاری از کشورها را به خود جلب کرده است. به همین منظور؛ در دهه‌های گذشته کشورهایی مانند فرانسه، هلند و انگلستان با اصلاحات قوانین مراقبت‌های بهداشتی، درآمد پزشکان عمومی را افزایش داده‌اند. این کار باعث ایجاد انگیزه در بین پزشکان شده و روند رو به رشد تحصیل در رشته پزشکی در این کشورها روند صعودی را طی می‌کند.

آژانس های تخصصی برای مهاجرت پزشکان

انتقال پزشکان به دیگر کشورها، تبدیل به یک تجارت شده است و آژانس‌های مسافرتی پیشنهادهای اغواکننده‌ای برای آن‌ها دارند. درواقع به بحث توریسم‌پزشک رسیده‌ایم! ترانسفر یا نقل و انتقال پزشکان به دیگر کشورها امروز تبدیل به یک بیزینس شده است و آژانس‌های مسافرتی پیشنهادهای اغواکننده‌ای برای پزشکان دارند. جایی برای اقامت، تسهیل پروسه مصاحبه و اقامت را انجام می‌دهند. اما بهترین مقصد، کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس است که اتفاقاً پزشکان ایرانی را بسیار دوست دارند.

درآمد پزشکان در عمان

عمان در سال‌های اخیر به یکی از کشورهای در حال توسعه در حوزه‌های بهداشت و درمان تبدیل شده است. میزان بالای حقوق پزشکان، یکی از مهم‌ترین دلایلی است که عمان را برای پزشکان و کادر درمان به یکی از مقاصد مطلوب مهاجرتی بدل کرده است.

اگر به نمودارهای نرخ بیکاری در عمان در سال‌های اخیر نگاهی بی‌اندازیم متوجه خواهیم شد که این نرخ به شدت رو به کاهش است و مردم از سراسر دنیا برای کارهای درمانی به این کشور سفر می‌کنند. این خود نوعی درآمد زایی برای کشور است که خود می‌تواند روند رو به رشدی داشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که سبب شده تا دانشجویان به عمان جذب شوند، امکان تحصیل تخصص پزشکی در عمان است. این تحصیل به دانشجویان این اجازه را می‌دهد ضمن تحصیل در دوره تخصص پزشکی، با انجام فعالیت در امور بهداشت و درمان، به کار بپردازند. در ادامه به بررسی تمام عواملی که بر روند حقوق پزشکان در عمان تاثیر می گذارند، خواهیم پرداخت.

درآمد پزشکان در هلند

هلند هم یکی از کشورهای رویای برای کار پزشکان است که حقوق بالا، شرایط کاری عالی، ساعات کوتاه و فراوانی تعطیلات را ارائه می‌دهد. سیستم مراقبت بهداشتی شگفت انگیز آن برای همه افراد یک دکتر خانوادگی را تضمین می‌کند و منتظر زمان زیادی برای ملاقات با پزشک نمی‌شوند؛ جای تعجب نیست که پزشکان آرزوی کار در هلند را دارند.

فردی که در هلند به عنوان پزشک کار می کند معمولاً حدود ۱۱۳۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. دستمزدها از ۴۲۴۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۸۹۰۰ یورو (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

درآمد پزشکان در بلژیک

بلژیک در کشورهای اروپا رتبه دوم را از نظر درآمد پزشکان در اروپا را دارا است. به طور متوسط معمولاً حدود ۱۳۸۰۰ یورو در ماه درآمد دارد. حقوق ها از ۵۳۷۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۲۳۱۰۰ یورو (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است. همچنین؛ پزشکان بلژیک طولانی‌ترین ساعات کاری هر پزشک در اروپا را با میزان متوسط ۵۱ ساعت در هفته دارند. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

درآمد پرشکان در امارات متحده عربی

فردی که در امارات متحده عربی به عنوان پزشک کار می‌کند به طور متوسط ماهانه ۴۷۰۰۰ درهم درآمد دارد. محدوده حقوق پزشک در امارات ۱۶۸۰۰ تا ۸۰۰۰۰ درهم ماهانه است. با این حال پزشکان سالانه به طور متوسط ۵۶۵۰۰۰ درهم درآمد دارند. محدوده حقوق پزشک در امارات ۲۰۲۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰۰ درهم سالانه است.

هزینه‌های درمان در دبی بسیار بالا است. به طور مثال؛ حداقل هزینه مشاوره از ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ درهم متغیر است. همچنین هزینه درمان هر بیمار بستگی به زمانی دارد که پزشک برای یک بیمار اختصاص می‌دهد.

به عنوان مثال، پانزده دقیقه هزینه مشاوره دکتر برای یک بیمار حدود ۳۰۰ درهم هزینه دارد. متخصصان اطفال، متخصص زنان، متخصص قلب و اعصاب در امارات متحده عربی تقاضای زیادی دارد در نتیجه پزشکان زیادی جذب این کشور می‌شوند. پزشکان در دبی سالانه بین ۴ تا ۸ درهم دستمزد با سایر مزایای حاشیه‌ای دریافت می‌کنند.

درآمد پزشکان در آمریکا

بر اساس فهرست اداره آمار کار، از ۲۰ شغل برتر با حقوق بالا، ۱۳ شغل مربوط به بخش مراقبت‌های درمانی است. این به وضوح نشان می‌دهد که پزشکان در ایالات متحده پتانسیل درآمد بالایی دارند، اما عوامل زیادی بر جبران خسارت آنها تأثیر می‌گذارد.

طبق گزارش Glassdoor، در سال ۲۰۲۲، متوسط حقوق سالانه پزشک در ایالات متحده ۱۸۳۴۲۹ دلار آمریکا است. در دهه قبل کمترین میانگین دستمزد سالانه کشوری ۱۲۶۴۷۰ دلار بود که به ۲۰۸۰۰۰ دلار (بالاترین میانگین) رسید. میانگین حقوق سالانه پزشکان شامل حقوق پایه و مزایای تسهیلات حمل و نقل و مسکن است.

درآمد پزشکان در کانادا

پزشکان عمومی و پزشکان خانواد معمولاً بین ۸۳۳۷۹.۳۷ دلار تا ۴۱۴۳۸۹.۷۰ دلار در سال در کانادا درآمد دارند. افرادی که به عنوان "پزشک عمومی" کار می‌کنند بخشی از این گروه هستند.

درآمد پزشکان در انگلیس

پزشکان انگلیسی، هرچند اغلب به استرالیا می‌روند تا کار کنند، اما باز هم درآمد بالایی دارند. در انگلیس، پزشکان اغلب در بیمارستان‌ها در شیفت های کاری زیاد مشغول به کار هستند. متخصصین این کشور حقوق و دستمزد سالانه به مبلغ ۱۵۰،۰۰۰ دلار دارند در حالی که پزشکان عمومی ۱۱۸،۰۰۰ دلار درآمد دارند .

انگلیس یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان کمک مالی را به دانشجویان پزشکی خود ارائه می دهد. به‌عنوان یک پزشک در حال آموزش، حقوق اولیه، به علاوه پرداخت برای هر ساعت بیش از ۴۰ ساعت در هفته، ۳۷ درصد افزایش برای شب‌های کار، کمک هزینه آخر هفته برای هر کاری در آخر هفته، کمک هزینه در دسترس بودن در صورت نیاز را پزشکان دریافت خواهند کرد.

درآمد پزشکان در فرانسه

فردی که در فرانسه به عنوان پزشک کار می‌کند معمولاً حدود ۱۱۶۰۰۰ یورو در سال درآمد دارد. حقوق ها از ۴۲۸۰۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۹۷۰۰۰ یورو (بالاترین میانگین؛ حداکثر حقوق واقعی بالاتر است) متغیر است.

درآمد پزشکان در ایرلند

ایرلند در رتبه پنجم بالاترین درآمد پزشکان در اروپا با میزان درآمد بالا برای متخصصان و برای پزشکان عمومی است. گرچه درآمد پزشکان به اندازه برخی از کشورهای دیگر در لیست زیاد بالا نیست، اکثر متخصصان هم در مراکز درمانی عمومی و هم در مراکز درمانی خصوصی مشغول به انجام حرفه خود هستند و بسته به نوع تخصص، آنها می‌توانند ۲۰۰ دلار یا بیشتر برای مشاوره پزشکی ۱۰ یا ۲۰ دقیقه ای دریافت کنند.

میانگین حقوق یک پزشک ۱۳۴۱۳۱ یورو ناخالص در سال (۱۱۱۸۰ یورو ناخالص در ماه) است که ۲۰۳ درصد بیشتر از میانگین حقوق ملی در ایرلند است. علاوه بر این؛ محدوده حقوق پزشک می‌تواند میانگین حقوق اولیه اولیه ۳۰۶۸۹ یورو (به استثنای اضافه کاری) را انتظار داشته باشد. بالاترین حقوق می تواند بیش از ۲۰۰۰۰۰ یورو باشد.

درآمد پزشکان در ترکیه

فردی که به عنوان پزشک در ترکیه کار می کند معمولاً حدود ۱۸۴۰۰ لیر در ماه درآمد دارد. دستمزدها از ۶۷۶۰ کمترین میانگین تا ۳۱۱۰۰ لیر بالاترین میانگین، حداکثر حقوق بالاتر است متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق‌ها بین مشاغل مختلف پزشکی به شدت متفاوت است.

درآمد پزشکان در کره جنوبی

به دلیل اینکه درآمد رشته های پزشکی در کره جنوبی بالا می باشد پزشکان متخصص بسیاری در سراسر جهان خواهان کار در این کشور می باشند. جمهوری کره، یکی از پیشرفته ترین کشورهای شرق آسیا و جهان است.

بر خلاف انتظارات عمومی، پزشکان کره ای که در بیمارستان های کوچک و متوسط و کلینیک های پزشکی کار می کنند. متوسط درآمد رشته های پزشکی در کره جنوبی با ۲۳۵۰۰۰$ (دلار) در روز، تا ۳۰ درصد یا ۵۵۰۰۰$ (دلار) درآمد بیشتر از پزشکان شاغل در مشهورترین بیمارستان های Big-Five این کشور کسب کردند. براساس گزارش وزارت بهداشت و رفاه، یک پزشک کره ای متوسط با افزایش حقوق با افزایش سن، سالانه حدود ۱۵۶ میلیون ₩ (وون) (۱۴۶۰۰۰$ (دلار)) درآمد کسب می کند.

پزشکان در ۴۰ سالگی به طور متوسط سالانه حدود ۱۹۲ میلیون ₩ (وون) (۱۸۰ هزار$ (دلار)) درآمد کسب می‌کنند. از بین پزشکان گروه سنی، آن هایی که در بیمارستان هایی با ۳۰ تا ۹۹ تخت و کلینیک های پزشکی که بالاترین میزان تخت را دارند با متوسط دستمزد ۲۵۲ میلیون ₩ (وون) (۲۳۵۰۰۰$ (دلار)) کار می کنند. پزشکان شاغل در بیمارستان های مراقبت طولانی مدت که کمتر از ۱۰۰ تخت دارند کمترین حقوق و دستمزد ۱۰۸ میلیون ₩ (وون) را دارند.

در همین حال، افرادی که دارای پروانه پزشکی هستند و در موسسات غیرپزشکی کار می کنند حدود ۵۶۰۰۰$ (دلار) کمتر از پزشکان درآمد داشتند و سال گذشته حدود ۹۰۰۰۰$ (دلار) درآمد کسب کردند. پزشکان ۴۰ ساله در خارج از موسسات پزشکی تقریبا ۱۱۲۰۰۰$ (دلار) درآمد کسب کردند که در مقایسه با ۱۸۰۰۰۰$ (دلار) پزشکان شاغل در این موسسات نیز کمتر بود.

درآمد پزشکان در هند

کمبود پزشکان در کشور هند باعث شده است این کشور به استخدام پزشکان خارجی ماهر و متخصص بپردازد. همانطور که می دانید رشته های پزشکی در گرایش های مختلفی ارائه می شود که هر یک از گرایش ها دارای متقاضیان زیادی می باشند.

میزان حقوق و دستمزد پزشکان در کشور هندوستان با توجه به گرایش و سوابق کاری فرد متفاوت است، هر چه توانایی و تخصص فرد بیشتر باشد حقوق و دستمزد وی نیز افزایش می یابد.

به عنوان مثال؛ پزشک عمومی ۷۹۲۰۰ روپیه برابر با ۹۷۶.۳۰ دلار، روانشناس بالینی ۹۹۰۰۰ روپیه برابر با ۱۲۲۰.۳۷ دلار، متخصص آلرژی ۵۹۴۰۰ روپیه برابر با ۷۳۲.۲۲ دلار، متخصص تغذیه ۶۱۸۰۰ روپیه برابر با ۷۶۱.۸۱ دلار، روانپزشک ۸۹۱۰۰ روپیه برابر با ۱۰۹۸.۳۳ دلار، دستمزد دریافت می کنند.

امروزه اکثر دانشجویان پزشکی که فرصت کارآموزی در یک بیمارستان خصوصی مشهور را دریافت می‌کنند، با دستمزدی بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ روپیه با قیمت تقریبی ۲۴۶.۵۴ دلار کار خود را شروع می‌کنند. پزشکان تازه فارغ التحصیل در بیمارستان‌های دولتی می‌توانند حدود ۲۰۰۰۰ روپیه یا ۲۵۰۰۰ روپیه درآمد داشته باشند. با این تفاوت که این گروه از تازه فارغ التحصیلان در بیمارستان‌های خصوصی بین ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ روپیه حقوق دریافت می کنند.

درآمد پزشکان در پاکستان

حقوق پزشکان در پاکستان از ۳۱۹.۸۴ دلار در ماه (حداقل حقوق متوسط) تا ۱۴۶۷.۸۱ دلار در ماه (حداکثر متوسط حقوق، حداکثر واقعی بالاتر است) متغیر است.

درآمد پزشکان در آفریقای جنوبی

درآمد رشته های پزشکی در آفریقای جنوبی در سطح بالایی قرار دارد. همین موضوع توانسته این رشته را در لیست مشاغل پر درآمد قرار دهد. متقاضیانی که در این کشور به شغل پزشکی مشغول می باشند، میانگین دریافتی این افراد در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۷۳۲۰۰ZAR (رند آفریقا) برابر با ۴۲۴۶.۰۰ دلار در ماه است.

پایین‌ترین مقدار دریافتی پزشک در این کشور از ۲۶۹۰۰ZAR برابر با ۱۵۶۰.۳۵ دلار تا بیشترین مقدار حدود ۱۲۴۰۰۰ZAR (رند آفریقا) برابر با ۷۱۹۲.۶۸ دلار است. متقاضیان با دریافت این درآمد ماهیانه می باید سایر هزینه های زندگی مانند هزینه اجاره مسکن، اقلام غذایی، حمل و نقل و سایر هزینه های جانبی را در نظر داشته باشند. میانگین دریافتی در این کشور با توجه به مدرک تحصیلی، سن، تجربه کاری و جنسیت افراد متفاوت می باشد.

درآمد پزشکان در سوئیس

سوئیس فقط بخاطر کیفیت زندگی بالای خود مورد توجه پزشکان برای مهاجرت نیست بلکه درآمد بالا برای متخصصان و پزشکان عمومی، نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است.

اگر با درخواست شما برای مهاجرت کاری به سوئیس موافقت شود، می توانید در کلینیک ها، بیمارستان ها، مراکز روان پزشکی و توان بخشی این کشور مشغول به کار شوید. پس از گذشت ۱۲ ماه از کار پزشکان می توانند در بیمارستان های بزرگ و کلینیک های معتبر کشور سوئیس مشغول به کار شوند. با کار در بیمارستان ها و کلینیک های بزرگ تر در سوئیس و بیشتر شدن سابقه کاری، به مرور سطح درآمد پزشکان هم افزایش پیدا می کند.

به طور میانگین می توان گفت میزان حقوق پزشکان عمومی در این کشور ۱۱۶۰۰۰$ (دلار آمریکا) و متوسط حقوق پزشکان متخصص ۱۳۰۰۰۰$ (دلار آمریکا) است. با توجه به این میزان دستمزد هر ساله پزشکان زیادی برای کار این کشور را انتخاب می کنند.

حقوق و درآمد پزشکان در سوئیس به نسبت دیگر کشورها بالاتر است و با اینکه هزینه های زندگی در این کشور بالاست اما درآمدها و حقوق مردم نیز در هر صنفی بسیار بالا خواهد بود.

درآمد پزشکان در دانمارک

امروزه کشور دانمارک به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت پزشکان در دنیا شناخته می شود و از نظر شادی و رفاه در میان برترین کشورهای اروپا قرار دارد

دانمارکی‌ها در واقع به پزشکان عمومی هم ماندد متخصصین اهمیت زیادی می دهند. پزشکان عمومی در دانمارک باید به مدت ۳۷ ساعت در هفته در دفتر خود و یا بیمارستان ها به کار مشغول باشند که این میزان کار تعادل بسیار خوبی در زندگی و کار فرد ایجاد می کند و باعث می شود در زمان کاری سرحال تر بوده و بهتر به بیماران خود رسیدگی کنند . پزشکان عمومی مسئولیت معاینه کلی بیمار و معرفی به متخصص در صورت لزوم را دارند.

طبق آخرین آمار درآمد پزشکان در دانمارک در حدود ۶۳ هزار دلار در سال است که با داشتن تخصص می تواند افزایش یافته و به ۸۰،۰۰۰ دلار نیز برسد. البته نباید پرداخت مالیات را نادیده گرفت که در دانمارک نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر بوده و می تواند تا حدود ۵۰ درصد درآمد فرد نیز برسد .

درآمد پزشکان در آلمان

تعداد متقاضیان مهاجرت از طریق رشته پزشکی به آلمان افزایش یافته است. در آلمان، ۴ نوع بیمارستان مختلف وجود دارد. تفاوت عمده این بیمارستان‌ها، در مجموعه‌ای است که آن‌ها را اداره می‌کند:

بیمارستان‌های عمومی

بیمارستان‌های دانشگاهی

بیمارستان‌های خصوصی

بیمارستان‌های کلیسا یا سازمان‌های مذهبی

ساختار حقوق و درآمد پزشکان در این بیمارستان‌ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما حقوق ها در سال اول اشتغال تقریبا یکسان است. حقوق و درآمد ماهانه پزشکان در آلمان، در اولین سال کاری حدود ۴۰۰۰ یورو است. پزشکانی که ۳ تا ۵ سال سابقه کاری دارند، حقوق‌شان به ۵۰۰۰ یورو می‌رسد.

یکی از مزیت‌های کار در بیمارستان‌های دانشگاهی آلمان به درآمدی حدود ۵۶۰۰ یورو می‌رسند. این حقوق از سال اول کاری به آن‌ها تعلق می‌یابد. پس از کار به مدت ۱۲ سال در این بیمارستان‌ها، حقوق پزشکان به حداکثر ۷۰۰۰ یورو برابر در ماه خواهد رسید.

متوسط حقوق ماهانه تمامی مشاغل در آلمان پیش از پرداخت مالیات، کم‌تر از ۳۵۰۰ یورو برابر است. با این حال، تفاوت‌هایی بین شرق و غرب آلمان و پزشکان زن و مرد وجود دارد. به طور کلی، پزشکان جدید در سال اول کاری خود کم‌تر از دو برابر متوسط حقوق ملی بیمارستان‌ها را دریافت می‌کنند؛ اما باید ساعات بیشتری کار کنند.

کشورهایی که بالاترین آمار تربیت پزشک را دارند

آمریکا، هلند، بلژیک، انگلیس و آلمان چند کشوری هستند که در لیست بهترین کشورها برای تربیت پزشک قرار دارند. البته باید بگوییم که عمان در این لیست خودش را بالا کشیده و قرار است خود را قطب سلامت منطقه کند. تربیت و آموزش پزشکان امری ضروری در هر کشور است.

سرانه پزشکان در ایران و جهان

شاخص سرانه پزشک در کشورهای پیشرفته دنیا، ۳۵ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت است. بر اساس نقشه راه درمان ایران، اگر فرض کنیم همه فارغ التحصیلان پزشکی در ایران هستند و طبابت می‌کنند، عددی نزدیک به ۱۰۱ هزار نفر می‌شود که با این احتساب، سرانه پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۱.۸ پزشک وجود دارد.

بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که ۵۰ درصد جمعیت کشور به ۳.۸ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت دسترسی دارند. البته این عدد در تهران ۳۵ پزشک است که نشان می‌دهد توزیع پزشک عادلانه نیست.

اگر سالیانه بین ۳ تا ۵ هزار دانشجوی پزشکی اضافه شود، ۱۱ سال دیگر به سرانه ۱۸ پزشک به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت خواهیم رسید.ضمن اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی می‌رود و اکثر پزشکان مهاجرت را ترجیح می دهند. پس اگر در رفع کمبود پزشک تعجیل نکنیم، قطعاً در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

جالب است بدانید که سرانه‌ پزشک در ایران حتی از کشورهای اطراف مثل تاجیکستان، قرقیزستان و ترکمنستان پایین‌تر است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۴ ایران باید رتبه اول منطقه در سرانه پزشک باشیم.

تقریباً به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۶ پزشک متخصص در کشور وجود دارد، در حالیکه خیلی از این کشورهای پیشرفته و حتی متوسط، بالای ۲۰ پزشک متخصص به ازای هر ۱۰ هزار نفر دارند.

انگلیس چگونه به خدمات بهداشت عمومی رایگان رسیده است؟

اما یکی از مهمترین نکاتی که در کشورهای با بالای پزشکی و پرستاری دارند وجود دارد، تامین حقوق آنها از بیمه‌های درمانی است.

برای مثال؛ همه مردم انگلیس به طور خودکار از خدمات بهداشت عمومی رایگان، از جمله بیمارستان، پزشک و مراقبت‌های بهداشت روان برخوردار هستند. بودجه خدمات بهداشت ملی عمدتاً از طریق مالیات عمومی تأمین می‌شود. یک آژانس دولتی به نام NHS در انگلیس، ۱۹۱ گروه را برای راه اندازی بالینی نظارت و بودجه را شکل داده تا با جزییات بیشتری به پزشکان و مردم عادی سرویس دهی داشته باشند. تقریباً ۱۰.۵ درصد از جمعیت بریتانیا از بیمه تکمیلی داوطلبانه برخوردار هستند تا دسترسی سریع‌تری به مراقبت‌های انتخابی داشته باشند.

پوشش بهداشتی در انگلیس از زمان ایجاد سازمان بهداشت ملی NHS در سال ۱۹۴۸ آغاز شده است. NHS بر اساس قانون خدمات سلامت ملی در سال ۱۹۴۶، بر اساس توصیه های گزارشی به پارلمان توسط سر ویلیام بیوریج در سال ۱۹۴۲ تأسیس شد. گزارش Beveridge مراقبت های بهداشتی رایگان را به عنوان یکی از جنبه‌های اصلاحات رفاهی مردم و پزشکان برای حذف بیکاری، فقر و بیماری و بهبود آموزش طراحی کرده است. بر اساس قانون ۱۹۴۶، وزیر بهداشت موظف بود به جای بیمه داوطلبانه و پرداخت از جیب، خدمات بهداشتی جامع و رایگان ارائه دهد.

در حال حاضر، همه افراد معمولی در انگلیس، به طور خودکار از مراقبت NHS برخوردار هستند. همانطور که افراد غیر مقیم دارای کارت بیمه سلامت اروپا هم از این سرویس رایگان می توانند بهره مند شوند. همچنین این بیمه برای توریست های غیر اروپایی یا مهاجران بدون مدرک در قسمت اورژانس و برخی بیماری‌های عفونی رایگان است. آنها شامل حق دسترسی به مراقبت بدون تبعیض و در محدوده زمانی معین برای دسته‌های خاص، مانند مراقبت های اورژانسی برنامه ریزی شده است تا در شرایط بحرانی دچار مشکل نشوند.

نقش دولت در تامین بودجه و بیمه برای بیماری‌ها

سازمان NHS انگلیس، نهادی است با بودجه دولتی که به طور جداگانه از وزارت بهداشت اداره می شود. دولت مالک بیمارستان ها و ارائه دهندگان مراقبت های NHS از جمله خدمات آمبولانس، خدمات سلامت روان، پرستاری منطقه و سایر خدمات اجتماعی است که به صورت رایگان از بودجه کشور خرج سلامت مردم عادی می شود.

در سال ۲۰۱۶، بریتانیا ۹.۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف مراقبت های بهداشتی کرد. اکثر بودجه NHS از مالیات های عمومی و نسبت کمتری (۲۰ درصد) از بیمه ملی تأمین می‌شود. کارفرمایان NHS همچنین از پرداخت های مشترک و افرادی که از خدمات NHS به عنوان بیماران خصوصی استفاده می کنند، درآمد دریافت می‌کنند.

در سال ۲۰۱۵، حدود ۱۰.۵ درصد از جمعیت بریتانیا دارای بیمه درمانی داوطلبانه خصوصی بودند، با نزدیک به ۴ میلیون بیمه نامه در ابتدای سال ۲۰۱۶، بیمه درمانی داوطلبانه ۳.۳ درصد از کل هزینه های سلامت را پرداخت می‌کرد.

برخی از بیمه های خصوصی توسط کارفرمایان ارائه می شود، اما افراد نیز می توانند بیمه نامه خریداری کنند. بیمه خصوصی دسترسی سریع‌تری به مراقبت، انتخاب متخصصان و امکانات بهتر، به‌ویژه برای روش‌های انتخابی بیمارستانی ارائه می‌دهد. با این حال، بیشتر سیاست‌ها سلامت روان، خدمات زایمان، مراقبت‌های اورژانسی و خدمات عمومی را مستثنی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

۲۳۳۲۷۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1694972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =