آمار سازی خبرگزاری دولت در روز روشن/ چرا رئیسی جلوی جعل اخبار را نمی گیرد؟

با اینکه جداول مربوط به تخصیص بودجه بندی الف تبصره ۱۸ درباره اشتغالزایی در رسانه‌ها منتشر شده و حاکی از عملکرد صفر دولت در تخصیص این بودجه است اما خبرگزاری دولتی ایرنا متأسفانه با ادبیات توهین آمیز علیه مجلس شورای اسلامی، در اقدامی سوال برانگیز برای دومین بار طی روزهای اخیر، آمار تخصیص بودجه اشتغال سال ۱۴۰۰ را به عنوان عملکرد سال جاری منتشر کرد.

فاطمه کریمخان: فشار اعتراضات از هواداران به روسای دو قوه نیز سرایت کرده است. هرچند رئیسی می گوید که اغتشاشات برای متوقف کردن پیشرفت کشور صورت گرفته، اما رویارویی قلمی بین هواداران رییس مجلس و هواداران رییس دولت، همچنین دو رییس قوه حکایت از ناکارآمدی ای می کند که خود سبب اعتراضات است. این که چه کسی تحت عنوان شجاعت، شوک درمانی را جلوی راه دولت سیزدهم گذاشت، و ناگهان ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شد، خود ماجرای دیگری دارد. دولت جهادی، رهنمودهای نئولیبرالیسم را در تقویت سرمایه داری افسادرگسیخته و وحشی به اجرا گذاشت و اعتدالگرایان و میانه روهای دولت روحانی، اقتصاد بازار کنترل شده را برای عدم فشار به اقشار فرودست و طبقه متوسط به اجرا گذاشتند.

اعتراضات حالا نشان می دهد که کدام روش درست بوده و کدام غلط؟ نیازی هم به قلم فرسایی بیشتر نیست. از این رو شاید به مصلحت جناح تندرو نباشد که از خود بپرسد زنان در خیابان اگر مایل باشند روسری را از سر برمی دارند، ولی چرا اعتراضات خاموش نشده؟ اما اکنون باید گفت عدم این پرسشگری، از جای دیگری سر درآورده است؛ ارتقاء درگیری های هواداران دولت و مجلس، به درگیری روسای دولت و مجلس: این درگیری در نهایت به کجا می انجامد؟

شاید باید آغاز وضعیت جدید را در دعوت وزیر نفت به مجلس برای قرائت گزارش کمیسیون انرژی در مورد ناترازی مصرف گاز داخلی دانست. در این جلسه مجلس از عدم برنامه ریزی دولت برای جبران ناترازی گلایه کرد، و اوجی وزیر نفت در پاسخ گفت که بودجه و قانون برای حل مشکل نداریم، اینجا بود که قالیباف از کوره در رفت و خطاب به وزیر گفت:« قانون برای حل مساله ناترازی قبلا تصویب شده و وزارت خانه‌ها نباید انتظار داشته باشند که برای حل تمام مشکلاتشان از منابع صندوق ذخیره ارزی استفاده کنند.»

این داستان یک ماه بعد در جریان قرائت گزارش مربوط به اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری که مربوط به اختصاص اعتبارات اشتغال است تکرار شد. این جلسه که در ابتدا ، با عدم حضور میرکاظمی در صحن و دلخوری قالیباف و گلایه و اعتراض او همراه بود، یک بار دیگر بعد از ارائه توضیحات دو نماینده دولت، میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه خود را به طریقی به مجلس رساند و نسبت به انتقادات توضیحات لازم اما ناکافی را ارائه کرد. خاندوزی وزیر اقتصاد که از ابتدای قرائت گزارش در مجلس حاضر بود، با حمله رئیس مجلس روبه رو شد؛ قالیباف از خاندوزی گلایه و او را متهم کرد که تخصیص بودجه اشتغال را با پافشاری پیگیری نکرده و گویی او «خسته» است. موضوعی که علی رغم واکنش خاندوزی، و رد ادعای « خستگی» مطرح از سوی قالیباف، به یک جدال رسانه ای بین رسانه اصلی دولت و رسانه اصلی مجلس ختم شد. در حالی که خبرگزاری اصلی دولت ایرنا، ساعتی بعد از پایان جلسه مجلس که در آن نسبت به عدم پرداخت بودجه اشتغال انتقاد شده بود در گزارشی نوشت که علت عدم پرداخت بودجه اشتغال، عدم تامین درآمد ردیف های آن است، خبرگزاری مجلس در پاسخ نوشت طبق ادعاهای قبلی خاندوزی و خبرگزاری ایرنا، ردیف های درآمدی دولت محقق شده است و تنها به دلیل عدم پیگیری و اختصاص بودجه به ردیف هایی غیر از اشتغال، از جمله هزینه هدفمندی یارانه هاست که بودجه اشتغال پرداخت نشده است.

در جنگ رسانه ای میانه ایرنا رسانه دولت و خانه ملت رسانه مجلس این درگیری بیشتر آشکار شد،خانه ملت، رسانه رسمی مجلس ایرنا را متهم به جعل آمار برای دولت کرد و نوشت: «با اینکه جداول مربوط به تخصیص بودجه بندی الف تبصره ۱۸ درباره اشتغالزایی در رسانه‌ها منتشر شده و حاکی از عملکرد صفر دولت در تخصیص این بودجه است اما خبرگزاری دولتی ایرنا متأسفانه با ادبیات توهین آمیز علیه مجلس شورای اسلامی، در اقدامی سوال برانگیز برای دومین بار طی روزهای اخیر، آمار تخصیص بودجه اشتغال سال ۱۴۰۰ را به عنوان عملکرد سال جاری منتشر کرد.»

آمار سازی خبرگزاری دولت در روز روشن/چرا رئیسی جلوی جعل اخبار در خبرگزاری دولت را نمی گیرد؟
سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم

بعد از این درگیری، در جلسه هیات دولت، آقای رییسی ابتدا در پاسخ به گزارش میرکاظمی در مورد موارد اعتراضی مجلس در خصوص عدم اجرای تعهدات دولت در تبصره ۱۸ قانون برنامه بودجه خطاب به میرکاظمی گفت که به هر حال انچه در قالب سند بودجه ۱۴۰۱ ابلاغ شده، قانون است و سازمان برنامه و وزارت اقتصاد باید راهی برای اجرای آن پیدا کنند اما چندی بعد، درست بعد از ان که خاندوزی بعد از جدال لفظی با قالیباف شائبه وجود درگیری بین دولت و مجلس را رد کرده و در مورد پیگیری اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه قول همکاری و فهم متقابل مجلس را داده بود، رییسی تصمیم گرفت فرمان را بچرخاند و پشت وزیر دولتش در بیاید. او در بازدید اخیرش از سازمان برنامه و بودجه این سازمان را مغز متفکر نظام اداری و اجرایی کشور توصیف کرد.

درگیری بین قالیباف و وزرای دولت البته ختم به ارائه گزارش کمیسیون‌ها در مورد عملکرد دستگاه‌ها نشده است. قالیباف هم با دو انتقاد دیگر به دولت نشان داد که از طعنه‌های رسانه‌های نزدیک به دولت که او را متهم به تلاش برای آمادگی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بعدی کرده اند، ترسی ندارد. او خطاب به وزیر ارتباطات که برای پاسخ به سوال ۷۰ نماینده در مجلس حاضر شده بود گفت که«انتظار همه از وزیر ارتباطات این است پلتفرمی را درحوزه شبکه اجتماعی داشته باشیم که واقعا پرسرعت و ارزان باشد؛ باید این مزیت‌ها را ایجاد کنید. تضمین امنیت در پلتفرم‌های داخلی خیلی مهم است. انتقال از یک پلتفرم خارجی به داخلی به شکل دستوری امکان پذیر نیست این باید به صورت یک کوچ توام با تسهیل‌گیری و انگیزه برای این انتقال باشد. این تسهیل گری و انتقال را کم شاهد هستیم موانعی را برخی دستگاه‌ها می‌گذارند که سزاوار نیست. مطمئن باشید اگر پلتفرم داخلی سرعت و امنیت داشته باشد همه ما می‌خواهیم در آن فعالیت کنیم. پیام رسان‌های ما باید دسترسی خارجی هم داشته باشند.»

قالیباف علاوه بر این در جریان قرائت گزارش دوم کمیسیون بهداشت از اجرای طرح دارویار دولت، خطاب به وزیر بهداشت گفت که ادعای غافلگیر شدن وزارت خانه با در نظر گرفتن این که اطلاعات مربوط به مصرف دارو سال هاست که در سامانه های آنلاین وجود دارد، پذیرفته شده نیست.

به نظر می رسد این روزها هر گزارش و سوال و انتقادی که در مجلس مطرح می شود، قالیباف فرصت را مناسب می شمارد و انتقادی به عملکرد دولت مطرح می کند. ـممکن است ادعای رسانه هایی مثل رجا نیوز درست باشد و قالیباف واقعا در حال آماده شدن برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری بعدی باشد، اما علاوه بر این، انتقادهای این روزهای قالیباف به غیر از میل به قدرت می تواند ناشی از خرابی و بحران و ناکارآمدی در گوشه و کنار سیستم مدیریت کشور باشد که آثار آن را مردم در زندگی روزمره شان، در کاهش تولید صنعتی به دلیل قطع گاز ناشی از ناترازی مصرف و تولید گاز شهری، در عدم پرداخت وام های اشتغال و کارآفرینی، در عدم دسترسی به بستر اینترنت به صورت امن و پایدار و همین طور در عدم امکان تهیه استامینوفن و شربت سرفه از داروخانه ها و ... می بینند.

بیشتر بخوانید:

216216

کد خبر 1696531

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  5 1
  فقط دعا کنیم زودتر دوره ایشون تموم بشه و به خیر بگذره.
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  5 0
  وقتی قیمت کالاهای اساسی بیش از 200 درصد رشد کنند انوقت حقوق 10 تا 38 درصد افزایش داده شود انتظاری دیگه غیر از اعتراض ها دارید؟
 • حمید IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  4 0
  مردم هم اکنون اتحاد قوا را میخواهند که ارزانی شود
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  2 0
  هر موقع سایت شما رو می‌بینم به این امر یقین می‌کنم از لحاظ خبری خوب کار می کنید
 • DE ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  5 3
  فکر می کنید قالیباف بهتر از اوست ؟
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  4 0
  قالیباف یا رییسی یا میرکاظمی! این اقایون سالهاست که دارن کار میکنن و مشکل بیشتر شده یا اینها کاربلد نیستن یا جای دیگه میلنگه
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  2 4
  هرکه را بحر کاری ساختن آقای رئیسی فرد مفید و عالی و بهترین رئیس قوه قضائیه بود ولی این باعث نمیشه که بتونه بهترین رئیس جمهور باشد
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  1 0
  تقصیر نداره
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  4 0
  آقای رییسی تورا به خدا ما به اصلاحات تو نیاز نداریم. بهترین کمکت اینه که استعفا بدهی
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  2 0
  دولت راستگویان یادتون هست؟! هشت سال کیف کردیم. یادش بخیر. اصلا دروغ نمیگفتن. کاشکی هنوزم بودن.
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  0 0
  به نظر بنده در راس قرارگرفتن خود آقای رئیسی هم از پایه و اساس غلط بود، آنهایی که او را به این مسند نشاندند خواستند تا او را از میدانی که آقای رئیسی در آن قرارگرفته و خودش هم باورش شده بود بیرون کنند
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  2 0
  مردم میمیرن وکشورم که روهواست!کی به کیه؟
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  1 2
  اصلاح طلبان حق ندارند از راستی و درستی حرف بزنند
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  1 0
  فعلا از آب گل آلود ماهی بگیرید.
 • ZA ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۷
  1 0
  کشور این طور اداره نمی شه.
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  1 0
  اين دولت حتي كارها منفيش مثبت تلقي ميشه. كارهاي كوچيكش بزرگ نمايش داده ميشه. صدا و سيما كه دربست شده تعريف و تمجيد از دولت.
 • احمد IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  3 0
  جناب رئیسی در دولت شما مغزی هم هست که تفکر کند
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  2 0
  سالی یکمیلیون مسکن رئیسی به کجارسید
 • IR ۰۶:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  2 0
  من طرفدار این دولت و آن دولت نیستم.
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  1 0
  اول شما مشگلات ساختاری خودتون رو حل کنید بعد برا مردم سخنرانی وحرفای مفت وبی ارزشتون رو بیاد بزنید
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  2 0
  این بی عرضکی چه زود صدا در اورد
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  3 0
  چقدر این مسایل عادی و تکراری شده.
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  1 1
  خبرآنلاین - ببینم اگه اصلاح طلبان سر قدرت بودن اینقدر انتقاد میکردی ؟
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۸
  1 0
  واسه یه مدت محدود سر سفره انقلاب نشستین با هم دعوا نکنین با هم بخورین