پشت پرده یک گرانی/ چرا تخم‌مرغ گران شد؟

همشهری نوشت:نوسان قیمت مرغ و تخم‌مرغ همچنان ادامه دارد و این دو کالای پرمصرف پروتئینی هر روز قیمت‌های جدیدی را به‌خود می‌بینند.

یک ماه بعد از اعلام نرخ مصوب جدید مرغ، قیمت آن در فروشگاه‌های سطح شهر پایین آمده و در میادین میوه و تره‌بار مرغ بیش از ۷هزار تومان پایین‌تر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد، اما تخم‌مرغ برخلاف مرغ در این مدت افزایش قیمت داشته است. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری و مقایسه قیمت‌های ۲ماه اخیر تخم‌مرغ حاکی از آن است که این کالا در فاصله شهریور تا آبان‌ماه بین ۱۰تا ۲۰هزار تومان گران شده و هر شانه ۳۰عددی تخم‌مرغ بسته به وزن، از ۹۰تا ۹۸هزار تومان به ۱۱۰تا ۱۱۵هزار تومان رسیده است. در میادین میوه‌وتره‌بار هم قیمت تخم‌مرغ در آبان افزایشی بوده است؛ هر شانه ۳۰عددی تخم‌مرغ در میادین نیمه آبان‌ماه ۸۳هزار تومان به فروش می‌رسید؛ درحالی‌که روز گذشته قیمت آن تا ۸۹هزار تومان بالا رفته است. میادین میوه‌وتره‌بار البته تخم‌مرغ فله را همچنان با قیمت کیلویی ۴۰هزار تومان عرضه می‌کنند، اما قیمت تخم‌مرغ بسته‌ای در این مدت روندی افزایشی داشته است.

داستان نرخ مصوب
کارشناسان از تابستان با استناد به دلایلی مثل رشد هزینه تولید و افزایش مصرف در نیمه دوم سال، افزایش قیمت تخم‌مرغ را پیش‌بینی کرده بودند. قرار بود با توجه به این عوامل و زیان مرغداران، قیمت مصوب جدید را ستاد تنظیم بازار اعلام کند. نرخ مصوب جدید ۶۳هزار تومانی برای مرغ با تأخیری یک‌ماهه اعلام شد، اما برای تخم‌مرغ تا همین روزهای اخیر نرخ جدیدی اعلام نشده بود. نرخ مصوب تخم‌مرغ اردیبهشت امسال ۳۵.۵۰۰تومان برای هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری و ۴۰هزار تومان برای مصرف‌کننده اعلام شد که بر این اساس هر شانه ۳۰عددی تخم‌مرغ با وزن ۲کیلوگرم برای مصرف‌کنندگان ۸۰هزار تومان تمام می‌شد، اما این نرخ از همان بدو اعلام با انتقاد و اعتراض مرغداران همراه شد که معتقد بودند هزینه تولید آنها بسیار بالاتر از نرخ اعلامی است. کاهش تقاضا در طول تابستان نیز بر زیان تولیدکنندگان افزود تا دولت موافقت خود را با اعلام نرخ جدید در پایان شهریور اعلام کند، اما با گذشت تابستان از نرخ مصوب جدید خبری نشد. تشکل‌های صنفی حوزه تخم‌مرغ منتظر بودند بعد از اصلاح نرخ مصوب مرغ نوبت به تخم‌مرغ هم برسد، اما این اتفاق تا هفته گذشته نیفتاد.

چرا تخم‌مرغ گران شد؟نرخ مصوب جدید ابلاغ نشده است
در روزهای گذشته بدون اینکه ستاد تنظیم بازار اطلاعیه‌ای رسمی منتشر کند، برخی خبرگزاری‌ها از افزایش نرخ مصوب تخم‌مرغ خبر دادند. براساس این خبر، قیمت هر شانه تخم‌مرغ برای مصرف‌کنندگان ۸۴ هزار تومان اعلام و عنوان شد دولت هر کیلو تخم‌مرغ را به قیمت ۳۹ هزار تومان از مرغداران خریداری می‌کند. این در حالی است که تا روز گذشته تشکل‌های مرتبط با صنعت تولید تخم‌مرغ از افزایش ۴هزار تومانی قیمت بی‌اطلاع بودند. رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در گفت‌وگو با همشهری با ابراز بی‌اطلاعی از تغییر نرخ مصوب تخم‌مرغ در روزهای اخیر، گفت: نرخ مصوبی به ما ابلاغ نشده و ما به‌عنوان تشکل حوزه تخم‌مرغ از تغییر قیمت این کالا اطلاعی نداریم. ناصر نبی‌پور آخرین قیمت اعلامی به تولیدکنندگان را ۳۵.۵۰۰تومان برای هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری عنوان کرد و افزود: امروز قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری با ۱۰درصد سود ۴۸هزار تومان است و اگر یک ریال سود هم به تولیدکننده نرسد، باز قیمت، کیلویی ۴۳هزار تومان است که با قیمت تعیین شده دولتی فاصله دارد. این فعال صنفی با اشاره به وعده دولت برای اصلاح نرخ مصوب تخم‌مرغ در تاریخ ۳۱شهریور گفت: معاون اول رئیس‌جمهوری به مرغداران قول داده بود اگر تا پایان شهریور با نرخ مصوب ۳۵.۵۰۰همراهی کنند، هم زیان مرغداران را جبران می‌کند و هم نرخ مصوب جدید اعلام می‌شود، اما این اتفاق نیفتاد و از آن زمان هیچ جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری در این خصوص با تشکل‌های این حوزه برگزار نشده است. نبی‌پور تولید با این قیمت و نرخ‌های مشابه را ناممکن دانست و افزود: دولت به کمک تعزیرات می‌تواند قیمت را در این حدود نگه‌ دارد، اما ۵،۴ ماه بعد دیگر امکان تولید تخم‌مرغ وجود نخواهد داشت و ناچار می‌شود با قیمت کیلویی ۵۳تا ۵۴هزار تومان از ترکیه تخم‌مرغ وارد کند.

ماهی ۷۰۰تا ۸۰۰میلیون تومان زیان می‌دهیم
رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار تهران درباره وضع کنونی تولید گفت: تولیدکنندگان مرغ گوشتی ۳۵تا ۴۰روز مرغ را نگه می‌دارند و وقتی می‌بینند در ضرر هستند جوجه‌ریزی نمی‌کنند، ولی مرغ تخمگذار حداقل ۲۰ماه در مرغداری می‌ماند و هزینه نگهداری آن چندین و چند برابر است.
نبی‌پور افزود: امروز هزینه یک مرغ تخمگذار ۵‌ماهه ۱۸۰هزار تومان است، سال گذشته این هزینه حداکثر ۶۰هزار تومان بوده و اگر امروز دولت به مرغ‌داران اجازه می‌داد، خیلی‌ از تولیدکنندگان مرغ‌ها را به کشتارگاه می‌فرستادند؛ چون با زیان هنگفتی دست به گریبان هستند. نبی‌پور با بیان اینکه هیچ تولیدکننده‌ای نمی‌تواند ضرر را تحمل کند، افزود: نتیجه ادامه این سیاست این است که مرغ‌ها به کشتارگاه می‌روند و تولید متوقف می‌شود؛ یک مرغداری ۵۰هزارتایی هم‌اکنون ماهی ۷۰۰تا ۸۰۰میلیون تومان ضرر می‌دهد و این به هیچ عنوان قابل تحمل نیست. میزان تولید تخم‌مرغ هم‌اکنون ۳.۲۰۰تن در روز است که ۶۰تا ۷۰هزار تن از این میزان، مازاد تولید است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷ ۳۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1697110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =