نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان؛ توکایف پیروز قطعی

ایرنا نوشت: کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور فعلی را پیروز قاطع انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد.

نورلان عبدروف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان روز دوشنبه اظهار داشت توکایف ۸۱.۳۱ درصد آرای هشت میلیون و ۳۰۰ هزار شرکت کننده در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را به دست آورده است.

تعداد کل افراد واجد شرایط رای ۱۱ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۴۶۵ نفر بوده است.

بر اساس شمارش اولیه آرا، نامزدهای ریاست جمهوری به تعداد آرا به شرح زیر هستند:

قاسم ژومارت توکایف - ۶,۴۵۶,۳۹۲ رای یا ۸۱.۳۱ درصد

کرکات عابدن — ۲۰۶۲۰۶ رای یا ۲.۶ درصد

نورلان اوسبایف - ۱۷۶۱۱۶ رای یا ۲.۲۲ درصد

ژیگولی دایرابایف -۲۷۱,۶۴۱ رای یا ۳.۴۲ درصد

میرام کاژیکن - ۲۰۰,۹۰۷ رای یا ۲.۵۳ درصد

سلطنت تورسین بیکووا — ۱۶۸۷۳۱ رای یا ۲.۱۲ درصد

مخالف با همه - ۴۸۰,۴۸۴ رای یا ۵.۸ درصد

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری قزاقستان دیروز (یکشنبه) با رقابت شش نامزد از جمله قاسم ژومارت توکایف رئیس جمهوری کنونی این کشور برگزار شد.

در انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان برگه های رای حاوی یک ستون «علیه همه» است که همانطور که ناظران می گویند تأثیری بر نتیجه انتخابات نخواهد داشت حتی اگر بیش از نیمی از کسانی که رای خود را به صندوق انداخته اند، مخالف باشند.

طبق اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان، تعداد واجدان شرایط رای دهندگان ۱۱ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۴۶۵ نفر بوده و به منظور تامین حضور فعال آنها ۱۰ هزار و ۱۰۱ شعبه رای گیری در داخل قزاقستان و ۶۸ شعبه نیز در ۵۳ کشور جهان ایجاد شد.

طبق اصلاحات قانون اساسی قزاقستان، رئیس دولت برای یک دوره هفت ساله بدون حق انتخاب مجدد انتخاب می شود.

کمیسیون انتخابات مرکزی قزاقستان تابستان امسال از پیروزی همه پرسی اصلاحات قانون اساسی با ۷۷.۱۸ درصد آرا مردم در این کشور با مشارکت ۶۸.۰۶ درصدی خبر داد. این اصلاحات به غیرمتمرکز کردن تصمیم گیری ها در این کشور و پایان دادن به موقعیت «نورسلطان نظربایف» (رئیس جمهوری سابق) منتهی می شود.

این کشور آسیای میانه که متحد روسیه است، در ماه ژانویه شورش مردمی مرگباری را تجربه کرد که شامل تلاش هایی برای کودتا از سوی مقام های امنیتی این کشور هم بود.

نورسلطان نظربایف مدت سه دهه پیش از کناره گیری از قدرت در سال ۲۰۱۹ و برگزیدن توکایف به عنوان جانشین، اداره قزاقستان را در دست داشت.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1697633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =