۱۰ نفر
۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
از قهرمانان ملی تا دشنام های ضد ملی

«یک تیم فوتبال نمایشگر نوع زندگی و فرهنگ یک کشور است » نقل قول از میشل پلاتینی در مصاحبه با نشریه اکیپ در کتاب فوتبال علیه دشمن اثر سایمون کوپر

اکنون که در حال نوشتن این یادداشت کوتاه هستم ، عربستان سعودی در مقابل آرژانتین دو بر یک به پیروزی رسید و اولین شگفتی جام جهانی ۲۰۲۲ را خلق کرد ، همان آرژانتینی که در سال ۲۰۱۴ هنگامی ایران یک بر صفر مغلوب آن شد مردم برای آن شکست به خیابان ها ریختند البته نه به خاطر پیروزی حریف! بلکه به خاطر نمایش غرور انگیز تیم ملی ایران .

کوپر در جای دیگر از کتاب فوتبال علیه دشمن مطرح می‌کند که «وقتی یک بازی برای میلیاردها نفر اهمیت پیدا میکند ، دیگر نباید فقط یک بازی تلقی شود ،فوتبال به هیچ وقت فوتبال نیست ، این ورزش جنگ به وجود می‌آورد . » حال چه کسی واقعا در جنگ یه کشور با کشور متخاصم به اردوگاه حریف پناه می‌برد و برای شکست کشورش دست به دعا برمی‌دارد !؟

عربستانی که امروز آرژانتین را شکست داد یکی از بدترین کشورهای دنیا در الگوهای دموکراسی است که اصلا با مفهوم انتخابات آشنایی ابتدایی هم ندارند و تا همین چند سال قبل حتی زنان اجازه رانندگی نداشتند ، کشوری که مخالفان سیاسی خود را شرحه شرحه میکند و به کوره می‌اندازد (مورد خاشقچی) ولی آیا کسی به بازیکنان تیم عربستان بابت حضور در جام جهانی یا ملاقات با بن سلمان دشنامی نثار میکند ؟

آرژانین کشور مغلوب امروز و یکی از غول های فوتبال در جهان برای اولین بار قهرمان جام جهانی ۱۹۷۸ با دانیل پارسارلا افسانه ای شد ، جام جهانی که در خاک آرژانین برگزار شد ، در دوره زمام داری ژنرال خورخه ویدلا که با کودتا به قدرت رسیده بود و یکی از بدنام ترین دیکتاتور های آمریکای جنوبی در همه اعصار بود ، اتفاقا جام جهانی در اوج مبارزات ویدلا و مخالفانش برگزار شد و او مخالفانش را به شدت سرکوب کرد که به « جنگ کثیف » در تاریخ سیاسی آمریکای جنوبی معروف شده است ولی با این حال فوتبالیست های آرژانتینی به وظیفه حرفه ای خود عمل کردند؛ فوتبال برای اعتبار ونام کشور و اتفاقا قهرمان جهان نیز شدند .

در سال ۱۹۸۲ ، ژنرال های آرژانتینی برای کم شدن توجه ها از جامعه داخلی آرژانتین و اعتراضات مردم به جزایر فالکلند در اقیانوس اطلس جنوبی تحت اختیار انگلستان حمله کردند ( آرژانتین به این جزایر ادعای ارضی دارد ) ولی به سختی از انگلستان شکست خوردند و حتی منجر سرنگونی حکومت دیکتاتوری نظامی ژنرال گالتیری آرژانتینی شد .

ولی در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک این تیم فوتبال آرژانتین بود که انتقام جنگ دیکتاتورهای نظامی آرژانتین را از انگلستان گرفت و مارادونا با دو گل شاهکار کار انگلستان را یک سره کرد و درباره گلی که با دست وارد دروازه پیتر شلیتون انگلیسی کرد و به «دست خدا» معروف شد علنا اعلام کرد که : دست خدا انتقام جنگ فالکلند بود .

در بازی بازی ایران _ انگلستان در جام جهانی ۲۰۲۲ دیدم که برخی از هموطنانم طرفدار انگلیس بودند و برای پیروزی این تیم لحظه شماری می‌کردند و این تیم را تشویق می‌کردند ، انگلستانی که اگر به آرژانتین کمتر از ایران ضربه نزده باشد، قطعا بیشتر زده است و در صد و اندی سال اخیر فقط دوبار در اشغال نظامی ایران در قالب جنگ جهانی اول و دوم مشارکت فعال کرده است .

درست چهار سال و پنج ماه پیش در تابستان ۱۳۹۷ و در جام جهانی روسیه تقریبا همین اعضای تیم ملی فوتبال ایران ، قهرمانان ملی کشور خود بودند و حماسه سازی از بازیهای آنان در مقابل اسپانیا و پرتغال و مراکش زبانزد مردم در کوچه و خیابان و فضای مجازی بود ، روسیه یک میزبان عالی بود و تیم ملی ایران یکی از میهمانان عالی و با شخصیت جام جهانی ۲۰۱۸، اما بعد از چهار سال روسیه تبدیل به کارکتر بد در صحنه جهانی شده است و تیم ملی ایران نیز در میان عده ای از مردم خویش تبدیل شخصیت بد صحنه داخلی شده و مستحق بدترین دشنام ها !

شاید در مورد روسیه تغییر افکار عمومی جهان تا اندازه ای درست باشد ولی اعضای تیم ملی ایران به ناحق مورد بی مهری واقع شده اند و آنها براستی از شایسته ترین و با استعداد ترین فرزندان آب و خاک هستند که با مرارت و سختی های فراوان از شرایط زیر صفر توانسته اند به بزرگترین میادین جهانی برسند و برای تیم ملی خود دچار مصدومیت های شدید شده اند ( بینی شکسته و خونین بیرانوند در بازی دیروز) امروز مورد هجمه عده ای واقع شده اند که بعضی از آنها تا به حال یک آجر برای مملکت خویش بلند نکرده اند .

از بازیکن فوتبال مخصوصا بازیکنانی که در دوران حرفه ای خود هستند اصلا و ابدا نباید انتظار کار سیاسی و کنش گری سیاسی داشت و این افراد برای فوتبال بازی کردن به نحو احسن آموزش دیده اند و نه سواد سیاسی دارند و نه مهارت آن و به لحاظ سنی نیز به بلوغ کار سیاسی نرسیدند و ورود آنان به چنین مسایلی اساسا اشتباه است ، اکثرا این بازیکنان از سنین نوجوانی خود در محیط های ایزوله و اردوهای باشگاهی و ملی حضور داشتند و تنها توقع به جا از آنها فوتبال بازی کردن به بهترین شکل است .

بعد از دروان حرفه ای فوتبال نیز اگر در مورد سیاست و اجتماع به تحصیلات مربوطه پرداختند و وارد این حوزه شدند که با توجه به شهرتشان ورود به جایی است ولی با سواد در حد ابتدایی و مدرک پنجم دبستان ، نوشتن مانفیست سیاسی بیشتر خنده دار است تا هر چیز دیگری !

من در تاریخ به یاد ندارم و در جایی نخوانده ام که در ادوار جام جهانی فوتبالیستی کار سیاسی عمده و اثر گذاری کرده باشد و این انتظار از جوانان ایرانی نیز انتظار بس بیهوده است

چهار سال قبل یک بینی به کمک دروازبان تیم ملی ایران آمد و پنالتی رونالدو را گرفت( خود بیرانوند این شوخی را کرد ) و قهرمان آن سال شد و این هفته همان بینی شکست و صاحب خود را تا خطر مرگ پیش برد ولی مورد دشنام و مضحکه و عقده گشایی قرار گرفت و تصویر ثبت شده از بیرانوند در اوج درد وحشتناک ، گیجی و خون آلودی بعد از ضربه ، خود گویای همه چیز است : برای چه کسانی این دردها را متحمل می‌شویم ؟ چرا این همه ناسپاسی ؟

کشور این روزها درگیر حوادث تلخی است و کسی منکر آن نیست اما هدف قرار دادن انسجام ملی نتیجه‌ای جز همین شکست شش بر دو مقابل انگلستان ندارد و انگلستان بارها با همین حربه یعنی هدف قرار دادن انسجام ملی ما ، کشور ایران را دچار خسران و زیان کرده است و آسیب های آن در تاریخ کشور ما هنوز محسوس و مشهود است و در نهایت در تاریخ این باخت به نام ایران ثبت شد و نه شخص و جریان دیگری .

*دکترای روابط بین المل ، مدرس دانشگاه و مدیر گروه مطالعات کشمکش و همکاری در خاورمیانه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه


۶۵۶۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1698428

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  24 7
  مقاله ای خالی از مفهوم. هرکسی با هر سطح سواد و بینشی در قبال جایگاهی که دارد مسیولیت هایی هم دارد. هواداری که بی مزد برای این آقایان در سرما و گرما به استادیوم میرفت و گلو پاره میکرد امروز حق دارد بابت باخت آنها شادمان باشد. اگر آنها اختیار کنش سیاسی داشتن یا نداشتن را دارند مردم نیز اختیار شادی یا غم خود را دارند. ضمنا مقایسه امروز ایران با عربستان و آرژانتین اصولا بی معناست. متاسفانه با نوشتن این تفاوتها اندک امیدی که به انتشار کامنتم دارم هم از دست میرود. لطفا دست از خدمت به ظالم بردارید.
  • رامین IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   1 2
   اینکه ما برای برد انگلیس ذوق کنیم یعنی وطن فروش شده ایم و بزرگتر از مسئله نارضایتی از حکومت است.
 • حسین IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  10 7
  توصیه به دکتر کیهان برزگر رییس مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه تورو خدا مطالب این مدیر گروه خود را چک کن این یه خورده آبروی نداشته این مرکز و نبره
 • بیژن IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  12 4
  دکترای....، استاد دانشگاه، خدای اعتماد به نفس، زیاد لازم نیست در تاریخ غرق بشی و مطالعه زیادی بکنی، همین دوران خودمون، کیلیان امپابه، پل پوگبا و سیسه و کمی قبل تر، کاپیتان تیم ترکیه، دکتر سوکراتس کاپیتان تیم برزیل و محمد علی قهرمان بوکس اکت های اعتراضی در دفاع از مذهب، ویا اعتراض به نژادپرستی سیستمی و سایر مشکلات سیاسی و اجتماعی داشتند. ضمنا ورزشکاران زیادی با تحصیلات عالی داریم.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  8 5
  ملت ما ناسپاس نیست ولی یک اشکال اساسی دارد همواره عوام تأثیر گذار ترین قشر آن بوده اند عوام در انتخاب عوام در تشخیص عوام در اعتراض عوام در سیاست و حتی عوام در بیان احساس
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  21 20
  چه یادداشت دقیق و خوبی بود.البته آنچه که این روزها در بین بعضی از ایرانیان می گذرد منحصر به امروز نیست همان جنگ جهانی اول ودوم(که در یادداشت نامش برده شد) چه ایرانیانی بودند که طرفدار اشغالگران ایران بودند!در تاریخ می خواندیم و تعجب می کردیم که مگر می شود؟!اما امروز با چشم می بینیم! این یک مسئله تاریخی است که خاک ایران همانقدر که بزرگترین و شجاع ترین میهن دوستان را دارد دون پایه ترین و بدترین خائنان و وطن فروشان را نیز دارد!
  • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   4 1
   خب شمادرست تاریخ بخوان دلایلش رو می فهمی وقتی درکت بالاتر بره به راحتی یه ملت رو قضاوت نمی کنی اما شمااقای مصطفوی استدلال قیاسی استدلال بسیار خطرناکیه چون نیازمند درک تاریخ یک پدیده و اینجا کشورهاست کشور عربستان بافتش با بافت مامتفاوته توی کلیات نمون نوع نگاهشون به مذهب تا ذخایر ابی و کشاورزی و قومیشون ضمنا اوناباتوجه به شرایطشون تصمیم میگیرن شما که زندگی نکردی در اونجا قیاس نکن مسیله بعدی اینه که مردم مامی دونن فوتبال ایران چقدر فاسد و سرشار از پولشویی طوریکه برخلاف عربستان سالهاست نه قهرمانی اوردیم نه اتفاق بین المللی ورزشی مث الکلاسیکو رخ داده پس از این بازیکن ها انتظار همدلی داریم ارژانتین هم حق داشت حمله کنه و ادعاش به حق بود فقط کافیه فاصله فالکلند تا ارژانتین و انگلیس رو ببینی و درباره استعمار بخونی ابتذال کلامت از استدلالت معلومه ضمنا مثال کارسیاسی از ورزشکارها می خوای چندتاشو گفتن که یکی از شاخصاش همون دکترسوکراتس است و البته کارهای دیگر مارادونا به جز دست خدا واسه ما یه متن فرستادی پرازسطحی گرایی وای به دانشجوت همینکه خبرانلاین بخونه و ببینه از کیا مطلب چاپ میکنه کافیه
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  12 17
  فراوان لذت بردیم از یادداشت شما آقای مصطفوی.آنچه از دل برخیزد لاجرم بر دل نشیند
 • NL ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  13 20
  شعر نگو استاد
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   12 4
   وقتی مرجع فکری افراد منو تو و سعودی عنتر باشد وطن فروشی هم میشود مبارزه با ظلم.در کجای عالم تیم ملی را این چنین مورد حمله قرار میدهند.وطن فروشی شاخ و دم ندارد .مرگ بر انگلیس و طرفداران داخلیش به هر عنوان.
  • سام NO ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
   0 0
   اگه الان عده‌ای از باخت تیم،خوشحال میشن...باعثش حکومته که نمادهای ایران و ملی رو نابود کرده و خواسته همه چیز رو در دست خودش نگه داره
 • رامین IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  4 2
  واقعا شما استاد دانشگاه هستی ؟ بدابحال دانشگاه
 • حامد IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  3 1
  آقای دکتر.شما که سیاستمدار هستید و درسشو خوندی بگو چرا اوضاع سیاسی ما اینقدر اسفناکه. ؟
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
  2 4
  ابراز انزجار از کشتار مردم اصلا کارسیاسی نیست یک وظیفه انسانیه که جامعه به حق انتظار داره لطفا مغلطه نکنید
  • رامین IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   1 0
   اینکه به علت شرایط نسبت به باخت یا برد تیم ملی حسی نداشته باشیم یک طرف ، اما طرف دیگر اینکه آیا تیم انگلیس یا انگلستان واسه مردم ایران دل سوزاندند یا محبت کردند که حال یه عده بی هویت بی ریشه داخلی برایشان ذوق کند؟ کسی که از برد آنها خوشحال شده یک وطن فروش خطرناک است.
 • کریمی IR ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  9 4
  مردم ایران در حال حاضر عزادارند هر روز خون وخونریزی است وحوصله شادی کردن را ندارند در این شرایط تیم ملی را نماینده خود نمی دانند ونماینده حاکمیت تلقی میکنند
  • علی IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 1
   مردمی که شما میگویید زامبی شدند... مغزشویی شدند باور کنید... همش از روی احساسات و بدون فکر و هیجانی و جو زده... هم این دنیا رو باختند و هم اون دنیا رو.
  • رامین IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   1 0
   همه اینها درست اما اینکه بگیم ای ول انگلیس برد هم در این راستاست؟ اینکه برای انگلیس شاد شویم دیگر وطن فروشی است. همانطور که نظام مقدس نیست مردم هم مقدس نیستند و باید ازشان انتقاد کرد حتی به تندترین شکل.
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  3 1
  من در تاریخ به یاد ندارم و در جایی نخوانده ام که در ادوار جام جهانی فوتبالیستی کار سیاسی عمده و اثر گذاری کرده باشد و این انتظار از جوانان ایرانی نیز انتظار بس بیهوده است؟! پس اون داستان مارادونا و دست خدا و اظهارنظر بعدش که تعریف کردی چی بود؟
 • علی IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  1 1
  با سلام. مشکل اینجاست کسانی که ادعای دفاع از آزادی فکر و بیان دارند، حداقل آزادی رو هم برای دیگران قائل نیستند و اگر فلانی مثل اونا موضع نگیره اونو آماج بدترین توهین ها قرار میدن و حتی از باخت تیم ملی کشورشون خوشحال میشن. اینهمه تیم تو جام جهانی هست، همه از وضع کشورشون راضی هستن؟ واقعا اینهمه کشور از آفریقا و آمریکای لاتین اوضاع گل و بلبل دارن؟ اما این چه ویروسیه که حتی حاضره به خیال خودش تیم ملی کشورش رو در مقابل چشم دنیا بی آبرو کنه تا حرف خودشو ثابت کنه؟
 • خالدی IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
  1 1
  درود بر نویسنده فهیم میهن پرست گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید گو تو خوش باش که ما گوش به ابله نکنیم