ناتو: تا هر وقت لازم باشد از اوکراین حمایت می‌کنیم

ایسنا نوشت: دبیرکل ناتو اعلام کرد که این اتحاد نظامی تا زمانی که لازم باشد از اوکراین در برابر روسیه حمایت کرده و به این کشور کمک می‌کند تا ارتشی مدرن و مطابق با استانداردهای روز غربی بسازد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در آستانه نشست وزرای خارجه ناتو در رومانی، کشورهای عضو را به ادامه ارسال سامانه‌های پدافند هوایی و دیگر تجهیزات به اوکراین تشویق کرد. ناتو در قالب یک سازمان سلاح ارسال نمی‌کند.

استولتنبرگ که سابقه نخست‌وزیری نروژ را هم در کارنامه دارد، گفت: ناتو به همراهی با اوکراین تا هر وقت که لازم باشد ادامه خواهد داد و کنار نخواهد کشید. متحدان ناتو حمایت نظامی بی‌سابقه‌ای از اوکراین به عمل آورده‌اند و از وزرای خارجه کشورهای عضو انتظار دارم که کمک‌های غیرمرگبار خود را نیز افزایش دهند.

دبیرکل ناتو گفت، این اتحاد تا کنون سوخت، ژنراتور، تجهیزات پزشکی، تجهیزات زمستانی و ابزار اختلال در کارکرد پهپادها را به اوکراین فرستاده‌ است، اما با نزدیک شدن زمستان، به کمک‌های بیشتری نیاز است؛ روسیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین را هدف قرار داده است.

وی افزود: ما در دراز مدت به اوکراین کمک می‌کنیم تا از تجهیزات نظامی دوره شوروی به استانداردها، دکترین و آموزش‌های روز ناتو دست یابد.

نشست وزرای خارجه کشورهای ناتو در ۲۹ و ۳۰ نوامبر (۸ و ۹ آذر) در بخارست (پایتخت رومانی) برگزار خواهد شد. این نشست ۱۵ سال پس از آن برگزار می‌شود که ناتو به اوکراین و گرجستان وعده داد که روزی عضو ناتو خواهند شد، وعده‌ای که روسیه را به شدت خشمگین کرد.

311311

کد خبر 1699640

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =