۰ نفر
۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
اسلام آباد امنیتی شد

ایسنا نوشت: رسانه‌های پاکستانی از تشدید تدابیر امنیتی پلیس اسلام آباد ساعاتی پیش از آغاز تظاهراتی که توسط حزب مخالف تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان، نخست وزیر مخلوع سازماندهی شده، خبر دادند.

به نقل از اسپوتنیک، شبکه جئو اعلام کرد که به ویژه ورودی‌های پایتخت پاکستان بسته شده است، ترافیک در خیابان‌های اصلی شدید است و امنیت منطقه قرمز اسلام آباد - محل ساختمان های اصلی دولتی - تقویت شده است.

خان روز دوشنبه از هوادارانش خواست تا در شهر راولپندی در نزدیکی اسلام آباد در روز ۲۶ نوامبر گرد هم آیند و خواستار برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام شوند. حزب تحریک انصاف همچنین درخواستی از مقامات راولپندی برای تحصن مسالمت آمیز در ولسوالی فیض آباد در نزدیکی مرز با پایتخت ارسال کرد.

بر اساس این بیانیه، خان از دولت محلی خواست تا تدابیر امنیتی لازم را فراهم کند.

حزب تحریک انصاف در ۱۰ نوامبر، پس از آنکه اعتراض قبلی با حمله به رهبر حزب در آغاز ماه قطع شد، راهپیمایی خود را به اسلام آباد از سر گرفت. در نتیجه تیراندازی به ستون اغتشاشگران در ۱۲ آبان، خان از ناحیه دو پا مجروح شد.

در ۹ آوریل، پارلمان پاکستان با رای عدم اعتماد، نخست وزیر وقت پاکستان را برکنار کرد و این طرح با ۱۷۴ رای موافق در برابر ۰ به نتیجه رسید. در ۱۱ آوریل، قانونگذاران نواز شریف، رهبر وقت مخالفان، از حزب مسلم لیگ نواز پاکستان را به عنوان نخست وزیر جدید انتخاب کردند. در آستانه انتخابات موجی از اعتراضات کشور را فرا گرفت. هزاران نفر در راهپیمایی ها در حمایت از خان و حزب تحریک انصاف شرکت کردند.

به گفته نخست وزیر برکنار شده، سیاست خارجی مستقل او قدرت های خارجی از جمله ایالات متحده را آشفته کرد و آنها اقدامات اپوزیسیون را با رای عدم اعتماد تامین مالی کردند. اندکی پس از انتصاب نخست وزیر جدید، خان خواستار برگزاری فوری انتخابات پارلمانی شد که در آن یک رئیس جدید دولت تعیین خواهد شد. با این حال، در اواخر ماه آوریل، کمیسیون انتخابات پاکستان از عدم امکان برگزاری انتخابات عمومی تا ماه مه ۲۰۲۳ خبر داد.

310310

کد خبر 1699792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =