۱ نفر
۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴
منظوز از زن زندگی آزادی چیست؟

قبل از هر چیز اغتشاشات اخیر در کشور که با هدف کشته سازی و مجروح سازی و تخریب اموال عمومی و خصوصی و ایجاد فضای ترور و وحشت بود و است را محکوم می‌کنم.

حقیقتا شنیدن اخبار اغتشاشات و ترورها و نا امنی ها برای هریک از ما ناراحت کننده است. از آنهایی که کار را به اینجا رساند که تعدادی از شهروندان ما را کشتند و زخمی کردند و اموال عمومی و مردم آتش زدند و تخریب کردند می پرسم. جواب این همه خسارات جانی و مالی را که باید بدهد؟ جواب این همه خسارت اقتصادی و خسارت سیاسی و تحمیل لشگرکشی های سیاسی و تحریم های جدید بر ملت بزرگ ایران را چه کسی یا چه کسانی باید بدهد. حقیقتا پاسخی برای سئوال پیدا نکردم که هدف و یا اهداف شما از این اغتشاشات چه بود و چیست ؟ هدف و یا اهداف مردم از اعتراض مشخص است . مردم زندگی خوب و مناسب و مطمئن و آرام می خواهنداما تا این لحظه در فضای رسانه ای مشخص نیست که خواسته دقیق برپاکنندگان این آشوب و اغتشاشات چیست؟

البته به نظر میرسد هدف اصلی دشمن ایجاد نارضایتی و بی اعتمادی و نا امید سازی برای تولید نفرت و کینه در بین بخش هایی از مردم ایران برای شکستن پایه های وحدت و انسجام و ایجاد بدبینی و تفرقه است که در مسیر خدمت به مردم و همچنین توسعه یافتگی و پیشرفت خلل ایجاد شود تا این خدمات و منافع به مردم نرسد و مردم در سختی باشند و مشخصا این برنامه توسط عوامل نفوذی و منافقان داخلی و دشمنان خارجی طراحی و در مدت زمان مشخصی اجرا شد. اما بجز اینکه خواسته مشخصی از سوی اغتشاشگران اعلام نشده پیام راهبردی و امیدوارکننده ای هم از سوی ایشان منتشر نشد. به عبارتی اغتشاشگران نه هدف دارند و نه خواسته و پیام و حتی شعار هم ندارند؟

معترضین (نه اغتشاشگران) اعلام کردند که شعار و هدف شان «زن – زندگی – آزادی» است. اگر حقیقتا مد نظر معترضین همین شعار «زن – زندگی – آزادی» است .این سه واژه از اصول و اهداف انقلاب است. تکریم شان و جایگاه زن – زندگی خوب برای همه – آزادی در زیرسایه قانون برای همه » هر سه از اهداف و برنامه های انقلاب بوده و است و به نظر من تک تک کلمات شعار «زن – زندگی – آزادی» سالهای سال است که به اشکالی و روش هایی متناسب با فرهنگ ملی و دینی ما ایرانیان و قانون اساسی در کشورمان اجرا می شود و البته ممکن است در اجرا با نواقص و یا اعمال سلیقه ها و یا افراط و تفریط مواجه باشد. در این شعار «زن – زندگی – آزادی » از زن و تکریم زن با فرهنگ و خلق و خوی ایرانی صحبت می شود. واقعا شما که یکی از بخش های شعار مطالبه تان زن است از زن و شان و جایگاه و هویت زن ایرانی و کرامت زن ایرانی و زن مسلمان چه میدانید؟ آیا منظورتان از زن همان انسان والا مقامی است که رکن اصلی نهاد خانواده است و در جایگاه مادر و معلم و مربی انسان و مدیر خانواده و شکل دهنده اقتصاد خانوار و مدیر و شخصیت اثرگذار در هویت و روح جامعه و یکی از اجزای اصلی فرآیند توسعه یافتگی و پیشرفت کشور و شکل دهند و مروج اخلاق در جامعه و .......... قراردارد است یا اینکه منظورتان از زن چیز دیگری است؟ اگر منظورتان همین است که ما با شما مشکلی نداریم و حرف مان هم یکی است و دم شما هم گرم که مثل ما فکر می کنید.

امروز جایگاه و شان زن ایرانی به معنای واقعی انسان و همتای مرد در جامعه ما از هر لحاظی در جایگاه والاترین و شایسته ترین زنان عالم هستند .نگاهی گذرا به آمارها بیندازیم . سطح سواد و کمالات و امتیازات زن مسلمان ایرانی آنقدر بالا رفته که او را به جایگاه های علمی و معرفتی والایی در جهان رسانده که دیگر زنان عالم حسرت آنرا می برند. حقیقتا با نگاه به این آمارها به نسبت سایر زنان جهان باید به زن ایرانی و هویت زن ایرانی افتخار کرد. و خلاصه اینکه زن در فرهنگ ایران زمین ناموس و مادر وطن است . زن زندگی میکند و زندگی می آفریند و زندگی می بخشد

اما در مورد موضوع « زندگی » هم خیلی خلاصه بگویم: آیا منظور از زندگی به معتی ساختار و تمهیدات زندگی از شروع تا پایان عمر است که شامل سلامت و بهداشت و امنیت عمومی و امنیت احتماعی و امنیت اقتصادی و فرهنگ و ادب و هنر و آموزش و پرورش و ورزش و کسب و کار و تشکیل خانواده و فرزند آوری و تربیت فرزندان و تامین آینده برای خود و فرزندان و سفر و دیدار و معاشرت با خانواده و دوست و آشنا می شود .اگر منظور این زندگی است با همه بالا و پایین و خوشی ها و سختی هایش در ایران در جریان است اما مطلوب نظر انقلاب و خیلی از ایرانیان نیست. در حال حاضر و براساس شاخصه های توسعه انسانی « زندگی طولانی و سالم + دسترسی به دانش و معرفت + سطح زندگی مناسب به لحاظ اشتغال و بیکاری » ایران ما در رتبه ۷۶ از ۱۹۱ کشور جهان قرار دارد و ما در جمع کشورهای رتبه و سطح بالا قرار داریم. حتی از چین بالاتر هستیم. اما جایگاه رتبه ۷۶ جهانی برای ما و برای اهداف والای ما رتبه پایینی است و ما براساس نقشه راه توسعه یافتگی و پیشرفت که به سند چشم انداز ایران در افق ۱۴۰۴ مطرح می باشد باید کشور اول منطقه و در سطح بالاتری قرار بگیریم. انتظارات ما برای زندگی خوب و مناسب برای شهروندان ایران زمین خیلی بیشتر از این عدد ۷۶ در شاخصه سنجش توسعه انسانی است .

انتظارات ما این است که در سرزمین ایران ما با تنوع امکانات و بسیار ثروتمند که مستند به گزارشات معتبر حدود ۹% امکانات جهان در ایران ما قرار دارد و با حدود بیش از ۳۰ میلیون نفر جمعیت واجد شرایط کار و حدود ۱۵ میلیون نفر تحصیلکرده دانشگاه دیده هستند زندگی باید در بهترین شرایط و بهتر از دیگران در جریان باشد اما چون نمیتوانیم و یا نمی شود و یا نمی گذارند از این همه نعمات و موهبت های خداوند و از توانمندی های این همه انسان های شریف به خوبی و بجا و مناسب استفاده کنیم، لذا زندگی آن چیزی که دنبالش هستیم نیست و باید برای ارتقا و بهبود کمی و کیفی سطح زندگی کاری کرد. میدانیم که براساس قانون اساسی حاکمیت (سه قوای مجریه ، مقننه ، قضاییه) در جمهوری اسلامی ایران ملزم و متعهد به ایجاد فضای منطقی و سالم و سلامت و قابل رقابت و امن و مطمئن برای زندگی و ادامه زندگی و تشکیل خانواده و تحصیل و کسب و کار است و تاکنون هم کشور در این مسیر قرار داشته . اما با بودن تمام این همه خدمات، زندگی آن جوری که بخواهیم و تصورش را میکنیم و انتظارش را داریم در جریان نیست ؟

سالهاست که ما مشکل داریم و این مشکلات یکی دوتا و چندتا مشکل نیست بلکه خیلی زیاد هستند. بخشی از مشکلات ما داخلی است و بخش دیگرش هم خارجی است. تصورم این است که چهار دلیل درمورد ایجاد مشکلات وجود دارد.

دلیل اول : کم توجهی به انسان و نداشتن تجربه موثر در تحلیل و کسب تجربه و پیداکردن ریزه کاری ها از علوم انسانی برای ایجاد و تداوم زندگی انسانی در این دوره و زمان و عصر داده ها و دیجیتال و آینده پژوهی با توجه به اینکه علم لحظه ای در حال پیشرفت است .

دلیل دوم : ناتوانی دولت امروز و دولت قبل و دولت های قبل تر در مقابل نبود شفافیت و سوء استفاده از شرایط تحمیل جنگ اقتصادی دشمنان بر ملت بزرگ ایران و تحریم های بسیار سخت که توسط نفوذیان و منافقان داخلی و خناسان و سایر عوامل خارجی در لباس بظاهر دوستان بر ما تحمیل شده و می شود و ریشه اصلی آن بی تقوایی و بی انصافی خودی هاست.

دلیل سوم : تعارض منافع سودجویان و فرصت طلبان زالو صفت است که حاصلش شده و می شود ناکارآمدی ها و نارسایی ها و نارضایتی های حاصل از فساد و تبعیض و رانت و بدتدبیری و فامیل سالاری و حاکمیت تعارض منافع بر اصل خدمتگذاری صادقانه به مردم و ایجاد زنجیره هایی شبیه به امثال اینها در داخل است که توسط دشمنان داخلی اعم از نفوذیان و منافقان داخلی و خناسان و سایر عوامل خارجی در لباس بظاهر دوستان بر ملت تحمیل گردید.

دلیل چهارم : فشارهای خارجی برای تحمیل و تسلیم به خواسته های دشمنان ما است که از سال ۱۳۵۸ با ایجاد درگیری های داخلی و در ادامه در سال ۱۳۵۹ با تحمیل جنگ نظامی و در دهه ۷۰ با تحمیل جنگ اقتصادی و از ابتدای دهه ۹۰ با تحمیل تحریم ها کمر به نابودی و ذلیل شدن و استضعاف ملت بزرگ ایران بستند و تا امروز هم این جنگ اقتصادی و تحریم ها با انواع فشارهای سیاسی و اقتصادی ادامه دارد و اثرات این جنگ اقتصادی در داخل و خارج از کشور حتما بر معیشت مردم وجود دارد و در سفره های مردم می بینیم.

حاصل و یا برآیند این چهار دلیل در اقتصاد زندگی و خانوار ایرانی اثر میگذارند. در این شرایط شهروندان ایران مجبور هستند برای تشکیل و تداوم زندگی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سایر کشورهای جهان گران تر تهیه کنند . ددر این شرایط شهروندان مجبور می شوند برای مدیریت زندگی صرفه جویی کنند و از تعدادی و یا بسیاری از نیازهای خود صرف نظر کنند و به سفره های کوچک تر و خریدهای محدودتر و در مجموع به یک زندگی حداقلی قناعت کنند. ئحکومت هم می تواند با دادن یارانه ها اقتصاد خانوار را تا حدودی حمایت و زیان های وارده را تحمل و جبران نماید اما در مجموع زندگی آن طور که می خواهیم نشده. نقش اقتصاد برای داشتن زندگی نسبتا مناسب و نسبتا خوب که براساس تلاش و رقابت های سالم ایجاد می شود چیست ؟ با اینکه ثروتمندیم و نیروی کار توانمند باسواد داریم و قدرت اقتصادی نسبتا خوب حدود ۱۲۰۰۰ همت ( همت یعنی هزار میلیارد تومان) هم داریم و نقدینگی هم به مقدار ۵۰۰۰ همت در سطح اقتصاد روز کشور داریم ئ.اما بدلیل جوسازی ها و نبود برنامه و نقشه های راه و نبود قدرت در اجرای قوانین و نبود مجریان حرفه ای و نبود اعتماد به اقتصاد، پول بصورت هدفمند برای تولید و اشتغال و در نتیجه افزایش قدرت پول ملی و افزایش قدرت اقتصاد خانوار هدایت نمی شود. ئ.حتی وقتی پول هم وارد چرخه بازار کسب و کار و تولید می شود ( منظورم تسهیلات مصوب در بودجه سالانه که امسال حدود ۱۰۰ است ) این پول عادلانه و مدبرانه و مسئولانه و قانونمند و هذفمند توزیع نمی شود و حتی برای هدف اشتغالزایی و استقلال اقتصاد خانواده و زندگی بخشیدن مصرف نمی شود. در نهایت پول و ابزار کار در خدمت اقتصاد ملی و اقتصاد شهروندان باشد

در اینجا می شود به این جمع بندی رسید که با اینکه فشار مضاعف بالای سر ما شهروندان هست اما راه حل برای کم و برطرف مشکلات برای رسیدن و داشتن زندگی نسبتا خوب و منطقی وجود دارد و باید متحد و منسجم فکر کنیم و حل مسئله کنیم . باید همه برای حل مشکلات و مسائل جامعه با نگاه به منافع و مصالح ملی و دست یابی به امنیت پایدار ملی توجه و تمرکز کنیم و اگر لازم بود در رفتارهای مان تغییر بدهیم. مطمئنا مشکلات و مسائل ما برای تقویت اقتصاد خانواده و ایجاد زندگی نسبتا خوب با نگاه به توانمندی ای داخل راه دارد و حل می شود و می دانیم که برای حل مشکلات ما در خارج از کشور خبری جز بدبختی نیست. برای رسیدن به زندگی خوب باید با استفاده و استناد از قانون اساسی و قوانین کشور و مطالبه گری مانع از هزینه تراشی ها به واسطه تحمیل تعارض منافع و عوارض ناشی از آن باشیم .البته در این شرایط مطالبه گری هیچ وقت راهکار برای رسیدن به زندگی نسبتا خوب و سالم و امن ، رفتن به خیابان ها و التهاب و اغتشاش و شکستن شیشه و آتش زدن بانک و قتل و جنایت و اسلحه کشی و قمه کشی و ایجاد ترس و وحشت در فضای جامعه نبوده و نیست و نباید باشد. بلکه باید با فکر و مطالعه و راه حل مشکلات را پیدا کرد و راهکار زندگی را شناخت و به آن جان داد تا زندگی آنطور که میخواهیم بشود.

مطمئنا راهکار اغتشاش نسخه اصلی برای درمان نیست . راهکار اغتشاش نسخه ای خارجی برای انتقام از مقاومت و صلابت و وحدت و انسجام و یک دلی ملت بزرگ ایران است راهکاری خشن و تخریبی برای تولید نفرت و تحمیل هزینه های بیخودی بر زندگی مردم جامعه است و بطور کل هزینه های عمومی زندگی در جامعه را زیاد تر میکند. از شما مخاطبم میخواهم خواهش کنم که بدون اینکه به حاشیه برویم راهکار و برنامه برای داشتن خوب را پیدا و معرفی کنیم. در اینجا می توانم برای راهنمایی علاوه بر استعانت از توصیه خداوند برای اصلاح امور که در آیه می توانم « إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ » آمده پیشنهاد کنم با مراجعه به اسناد شش برنامه توسعه یافتگی کشور و سیاست های نظام و همچنین سند چشم انداز ایران توسعه یافته در افق ۱۴۰۴ شما می توانید یک زندگی بسیار عالی و هذفمند و پایدار را در این اسناد برای ایرانیان پیدا کنید. موضوع بعدی «آزادی» است که در یادداشت دیگری به آن خواهم پرداخت.

۶۵۶۵

کد خبر 1699970

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =