جمشید مشایخی: قرار بود من نقش فرمان در «قیصر» را بازی کنم

ایرنا نوشت:بازیگر فیلم سینمایی «گاو» گفت: مسعود کیمیایی از من دعوت کرد تا در فیلم «قیصر» حضور داشته باشم. ابتدا قرار بود نقش فرمان را من و نقش خان دایی را «محمدعلی کشاورز» بازی کند که او نیامد و زمانیکه سر صحنه فیلمبرداری رفتم متوجه شدم نقش فرمان را به «ناصر ملک مطیعی» و خان دایی را به من داده‌اند.

گفتگویی از زنده یاد جمشید مشایخی در زادروز این هنرمند منتشر می‌شود.

جمشید مشایخی با بیان اینکه در سال ۱۳۳۶ ازدواج کرده است، گفت: یادم می‌آید پدرم دوستی داشت که ما را در دربند پاگشا کرده بود. وقتی از ماشین او پیاده شدیم از من خواست تا درهای ماشین را ببندم و بعد به رستوران بروم.

وی ادامه داد: بستن درها کمی طول کشید و در حدود صد قدم از آنها عقب افتادم به یکباره در یکی از رستوران‌های آنجا مرحوم تختی را دیدم که تنها نشسته بود و روزنامه می‌خواند. دلم نیامد سلام نکرده از او بگذرم زیرا او را خیلی دوست داشتم و از طرفی هم نمی‌خواستم خلوت او را بهم بزنم به هر ترتیب داخل رستورام رفتم به او سلام کردم و او با خوشرویی من را بغل کرد و دعوت کرد تا پیش او بنشینم. وقتی از او جدا شدم پیش خودم گفتم خدایا اگر روزی در کارم شهرتی پیدا کردم از تو می‌خواهم مانند تختی فروتن باشم.

مشایخی ادامه داد: بعد از پایان فیلم سینمایی گاو، مسعود کیمیایی از من دعوت کرد تا در فیلم قیصر حضور داشته باشم. ابتدا قرار بود نقش فرمان را من و نقش خان دایی را محمدعلی کشاورز بازی کند که او نیامد و زمانیکه قبول کردم و رفتم سر صحنه فیلمبرداری متوجه شدم مسعود کیمیایی نقش را عوض کرد یعنی نقش فرمان را به ناصر ملک مطیعی و خان دایی را به من داد و این شروع کار من در سینمای حرفه ای بود و بعد از آن در فیلم‌های زیادی همچون شازده احتجاب، سوته دلان، چشمه، سلطان صاحب قران، نفرین و... حضور پیدا کردم. فیلم نفرین ساخته ناصر تقوایی بود که ایشان از بهترین کارگردان‌های ایران است و بنده خاک پای ایشان هستم.

مشایخی بیان داشت: من همیشه به جوانان توصیه کردم که هیچ چیز بالاتر از فروتنی و تواضع نیست. یادم می آید زنده یاد حسین تهرانی (کارگردان تئاتر) می گفت اگر به یک هنرمندی مانند حافظ و سعدی بخواهیم نمره ۱۰۰ بدهیم ۹۹ عدد آن انسانیت و یکی از آن هنر است.

وی افزود: متاسفانه گاهی افراد به سینما و تلویزیون به خاطر شهرت وارد می شود و زمانیکه هدف شهرت باشد انسان به فساد کشیده می‌شود. هدف یک هنرمند باید خدمت به جامعه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کند باید به جوامع بشری خدمت کرد. در حد حافظ، فردوسی، شکسپیر و دیگر بزرگان جهان. بنده خاک پای ملت ایران بوده، هستم و خواهم بود.

۵۵۵۵

کد خبر 1700114

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  4 0
  نقش فرمان به مرحوم ملک مطیعی بیشتر می آمد.
 • محمد IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
  0 0
  البته شما ستاره سینمایی شکی نیس ولی اگه فیلم‌های شما با صدای خودتون پخش می‌شد شاید در این جایگاه نبودین و دوبله فیلمهاتون بیشتر مخاطب جذب کرد
 • نعیم IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
  0 0
  روحش شاد