داغ شدن دوباره بحث ممنوعیت سلاح در آمریکا

ایرنا نوشت: پس از تیراندازی های مرگبار اخیر در آمریکا، دموکرات ها ناامیدانه به دنبال آن بوده‌اند تا قانون ممنوعیت سلاح های جنگی را احیا کنند.

روزنامه گاردین با انتشار گزارشی در این زمینه،نوشت: کنترل اسلحه پس از تیراندازی های مرگبار اخیر بار دیگر و در تعطیلات شکرگزاری آمریکا مطرح شده است و دموکرات های بنام کنگره خواهان ممنوعیت سلاح های تهاجمی برای مردم عادی شده اند.

کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت به شبکه سی ان ان، گفت: اگر ممنوعیت سلاح های تهاجمی تصویب شود، کشتارهای مسلحانه کمتری در این کشور رخ خواهد داد. با جادو نمی توان کشتارهای مسلحانه را محو کرد.

به گزارش گاردین، در جریان تیراندازی کلرادو از سلاح های تهاجمی استفاده شد و در تیراندازی به دانشگاه و یکی از فروشگاه های والمارت ایالت ویرجینیا نیز انواع گوناگونی از سلاح ها به کار رفت.

به گفته مورفی پس از آنکه در سال ۱۹۹۴ قانون ممنوعیت سلاح های جنگی تصویب شد، به مدت ۱۰ سال کشتارهای مسلحانه به شدت افت کرد تا آنکه مدت این ممنوعیت به سر آمد و دوباره آمار کشتارهای مسلحانه اوج گرفت.

کنگره تحت تسلط دموکرات ها در ماه ژوئن امسال تصویب کرد تا ممنوعیت مذکور از سر گرفته شود. اما این مصوبه در سنا معطل مانده و به رای ۶۰ سناتور یعنی حمایت ۱۰ سناتور جمهوریخواه نیز نیاز دارد.

مورفی با ابراز بدبینی نسبت به حمایت جمهوریخواهان از این مصوبه به سی ان ان گفت: باید بررسی کرد که دموکرات ها می توانند این رقم را تا حد امکان به ۶۰ نزدیک کنند یا خیر.

بر اساس گزارش موسسه غیردولتی آرشیو خشونت مسلحانه، آمریکا برای سومین سال متوالی، در سال جاری میلادی (۲۰۲۲) شاهد بیش از ۶۰۰ تیراندازی دسته جمعی سالانه بوده و تا ماه نوامبر سال ۲۰۲۲، حدود ۶۰۹ حادثه تیراندازی دسته جمعی در این کشور رخ داده است.

به تازگی تیراندازی در یک باشگاه شبانه در ایالت کلرادو آمریکا ۵ کشته و ۱۸ مجروح برجای گذاشت. پس از آن، بر اثر تیراندازی در فروشگاه زنجیره ای والمارت در ایالت ویرجینیا ۷ نفر جان خود را از دست دادند. بر اثر تیراندازی در پارکینگ دانشگاه ویرجینیا نیز سه نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حالیکه نزدیک به دو سال است در کنترل خشونت های مسلحانه در کشورش ناتوان بوده ، باز هم وعده مقابله با سلاح های تهاجمی را داده است.

وی پس از کشته شدن هفت نفر در فروشگاه والمارت وعده داد که برای محدود کردن سلاح های تهاجمی تلاش کند.

بایدن در جریان تعطیلات روز شکرگزاری و هنگام بازدید از ایستگاه آتش نشانی در نانتاکت در ایالت ماساچوست به خبرنگاران گفت: اینکه اجازه می‌دهیم سلاح‌های نیمه‌اتوماتیک فروخته شوند، مشمئزکننده است.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: این مساله هیچ ارزش رهایی‌ بخش اجتماعی ندارد. هیچ منطقی برای آن وجود ندارد، جز آنکه برای سازندگان سلاح سود دارد.

311311

کد خبر 1700486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =