خطری جدی زمین را تهدید می‌کند؛ طوفان خورشیدی پرسرعت به زمین برخورد می‌کند؟

دیجیاتو نوشت: در ادامه فعالیت‌های خورشید در نزدیکی اوج چرخه 11 ساله این ستاره، طوفان خورشیدی دیگری جمعه همین هفته به زمین می‌رسد.

یک طوفان خورشیدی پرسرعت احتمالاً پنج‌شنبه یا جمعه همین هفته با زمین برخورد خواهد کرد. این طوفان اگرچه چندان بزرگ و اثرگذار تلقی نمی‌شود، اما احتمالاً سرعت بالایی خواهد داشت و می‌تواند تأثیرات کوچکی بر زمین و تجهیزات ما داشته باشد.

خورشید به فاز فعال در چرخه 11 ساله خود رسیده است و انتظار می‌رود در آینده شاهد اوج فعالیت‌های تک‌ستاره منظومه شمسی باشیم. وب‌سایت Spaceweather.com اخیراً در گزارشی اعلام کرده است که یک طوفان ژئومغناطیسی کوچک از کلاس G1 احتمالاً 11 آذر به زمین برخورد می‌کند.

این طوفان در واقع جریانی از مواد خورشیدی است که از حفره‌ای در اتمسفر ستاره خارج شده و به سمت کره زمین حرکت می‌کند. طوفان‌های کوچک خطری برای ما محسوب نمی‌شوند، اما می‌توانند اختلالاتی را در تجهیزات مخابراتی و ماهواره‌ها ایجاد کنند. از دیگر تأثیرات این طوفان‌ها، به‌وجودآمدن شفق قطبی است که در آسمان بخش‌هایی از زمین دیده می‌شود.

طوفان خورشیدی زمین

طوفان خورشیدی می‌تواند خطرآفرین باشد

دانشمندان مدت‌هاست که خورشید را زیر نظر گرفته‌اند تا در صورت وقوع طوفان‌های خورشیدی بر اثر خروج گسترده جرم از تاج این ستاره، آماده صدمات احتمالی باشند. طوفان‌هایی که از حفره‌های موجود در تاج خورشید به وجود می‌آیند، درواقع میدان‌های مغناطیسی شدیدی هستند که می‌توانند به‌صورت موقت فرایند انتقال حرارت را متوقف کنند.

ایده طوفان‌های خورشیدی اولین‌بار در سال 1957 توسط «یوجین پارکر»، استادیار دانشگاه شیکاگو مطرح شد. پارکر حدس می‌زد که تاج خورشید با دمای تقریبی یک میلیون درجه سلسیوس باید ذراتی را از سطح خود به بیرون پرتاب کند. سرعت حرکت این ذرات احتمالاً بیشتر از صوت است.

طوفان‌های خورشیدی اگرچه می‌توانند خطرآفرین باشند، اما از ما در برابر دیگر انرژی‌های شدیدی محافظت می‌کنند که ممکن است از دیگر بخش‌های کهکشان روانه زمین شوند. طوفان‌های خورشیدی حاصل از حفره‌های تاج ستاره معمولاً در کلاسG1 قرار می‌گیرند که خطر زیادی برای اهالی زمین ندارند، اما همچنان ممکن است ماهواره‌ها را با مشکل مواجه کنند.

227227

کد خبر 1701399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =