مادورو چگونه کشورش را از شر تحریم‌ها نجات داد؟

تا حدودی به دلیل جنگ در اوکراین، ایالات متحده در حال تجدید نظر در روابط خود با تولیدکنندگان نفت است.

به گزارش خبرآنلاین نشریه اکونومیست در تحلیلی نوشت: اوضاع در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، تغییر کرده است. اعتراضات سیاسی با شعارهایی همچون "یا سوسیالیسم یا مرگ"، جای خود را به تبلیغات کالاها یا جراحی های زیبایی داده است. موتورسوارهایی که زمانی غرش موتورهایشان هراس از سرقت های مسلحانه را به دلها می ریخت، اکنون به کارِ توزیع غذا سرگرمند.

اما به رغم چشم انداز دورانی بهتر، که در پی تصمیم سال ۲۰۱۹ دولت مادورو برای آزادسازی قیمت ها و اجازه داد و ستد با دلار آمریکا آغاز شد، مشکلات بنیادین کشور، هنوز چاره نشده اند. در یک دهه گذشته، تولید ناخالص داخلی ونزوئلا تا ۷۰% سقوط کرد و حدود هفت میلیون نفر یعنی یک چهارم جمعیت کشور، وطن خود را ترک کردند.

با اینهمه، اکنون در پایان سال ۲۰۲۲، حال و روز ونزوئلا بسیار با ۲۰۱۹ متفاوت است... جنگ در اوکراین، محیطی را فراهم آورده که در آن، ایالات متحده در رابطه اش با تولیدکنندگان نفت، بازنگری می کند... در شش ماه گذشته، پاندول ژئوپولیتیک به سود مادورو حرکت کرد. ونزوئلا، بر روی ۲۰ درصد ذخایر تاییدشده نفت جهان نشسته که از هر کشور دیگری در جهان بیشتر است. جنگ اوکراین، موجب شد که همه نسبت به عرضه نفت، نگران و دل آشوب شوند و بنابراین هزینه انزوای ونزوئلا را (برای غرب) بالا ببرد.


صنعت نفت ونزوئلا، پس از دهه ها سوء مدیریت، بسیار ضعیفتر از آن است که بتواند در کوتاه مدت، تفاوت زیادی در وضعیت بازارهای نفت جهان بوجود آورد اما آمریکا و دیگران به درازمدت فکر می کنند.
در دوران ترامپ، آمریکا تحریم هایی را بر بخش های نفت، بانک و صنایع معدنی ونزوئلا و بیش از ۱۴۰ نفر از افراد حلقه درونی رژیم مادورو وضع کرد.

جو بایدن، برعکس، با احتیاط به تعامل با ونزوئلا سرگرم است. نمایندگان بایدن، دو بار با مقام های رژیم مادورو در کاراکاس دیدار کردند و در ۲۶ نوامبر، دولت بایدن یک چرخش قابل توجه داشت: به شرکت نفتی شورون آمریکا، که در حال حاضر چهار پروژه مشترک معلق با شرکت دولتی نفت ونزوئلا دارد، مجوز محدودی برای استخراج و صادرات دوباره نفت به آمریکا داد.

هدف از این روند، آن است که ونزوئلا میلیاردها دلار بدهی انباشه خود به شورون را پرداخت کند. پرداخت حق امتیاز یا مالیات به رژیم یا هرشاخه ای از شرکت نفت ونزوئلا، ممنوع است. حکومت مادورو، گفتگو با مخالفان را که از حدود یکسال پیش متوقف شده بود، از سر گرفته و گام تازه ای برای خروج دولت ونزوئلا از انزوا، برداشته شده است.

نشانه های این تغییرات، در همین ماه نوامبر ظاهر شد، زمانی که مادورو در نشست COP۲۷ در مصر شرکت کرد. امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه با او دیدار کرد؛ دیداری که کمتر از دو دقیقه طول کشید اما موانع سالها را فروریخت. مکرون مادورو را "رییس جمهور" خطاب کرد با آنکه فرانسه رسما او را رهبر قانونی ونزوئلا نمی دانست. مادورو گفتگوی کوتاهی هم با جان کری، نماینده ارشد بایدن در زمینه آب و هوا داشت. این هم برای رئیس جمهور ونزوئلا یک پیروزی کوچک بود با توجه به اینکه آمریکا او را به "تروریسم مواد مخدر" متهم کرده و ۱۵ میلیون جایزه هم برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، گذاشته بود. وزارت خارجه آمریکا بعدا گفت که مادورو، جان کری را گیر انداخته و با او گفتگو کرده است.

مادورو کشورش را شر تحریم‌ها نجات داد؟

بیشتر بخوانید:

دست دادن جان کری با تروریست ۱۵ میلیون دلاری!

کدام کشورها بیشترین تورم را در جهان دارند؟

رخدادهای کشورهای نزدیک هم به مادورو کمک کرد که از یخبندان خارج شود: پیروزی لولا سیلوا، در انتخابات ریاست جمهوری برزیل به این معنی است که همه اقتصادهای مهم منطقه، توسط دولت های چپگرا اداره خواهند شد که چندان خصومتی با مادورو ندارند.

اما گرم گرفتن دولت های خارجی با مادورو، یک قمار است. نخست اینکه، شاید ونزوئلا نفت زیادی داشته باشد اما این نفت، مشکل دار هم هست. نفت این کشور، سنگین و پالایش آن بسیار دشوار است و پس از سالها نبود سرمایه گذاری و فساد، بخش بزرگتر زیرساخت شرکت نفت دولتی ونزوئلا هم ویران شده است. سطح تولید مورد انتظار برای امسال، ۶۵۰ هزار بشکه در روز است که با هدف دو میلیون بشکه در روز دولت ونزوئلا، فاصله زیادی دارد چه رسد به سه میلیون و چهارصد هزاربشکه تولید روزانه در دوران پیش از حاکمیت هوگو چاوز.

آنگل آلاوارادو Ángel Alvarado از دانشگاه پنسیلوانیا می گوید که تا سال ۲۰۲۴ طول خواهد کشید که حجم چشمگیری از نفت ونزوئلا به بازارها برسد. حتی اگر تا سال ۲۰۲۵، ونزوئلا روزانه یک میلیون بشکه هم تولید کند، تنها می تواند یک درصد حجم کنونی تولید جهانی باشد. برای تحقق این هدف هم، شرکت هایی چون رپسول Repsol اسپانیا و اِنی Eni ایتالیا باید بدون محدودیت در ونزوئلا کار کنند.

همچنین این کار نیازمند افزایش عظیمی در حجم سرمایه گذاری خارجی است که نامحتمل به نظر می رسد. خوزه تورو هاردی José Toro Hardy مدیر پیشین شرکت نفت ونزوئلا برآورد می کند که یک سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد دلاری سالانه برای مدت هشت سال لازم است تا این شرکت بتواند تولید نفت خود را به سطح دو دهه پیش برساند. با توجه به سابقه رژیم در سخت گیری از وام دهندگان و بدرفتاری با سرمایه گذاران، تامین چنین حجمی از سرمایه، بسیار دور از دسترس است.

نکته دیگر اینکه، سابقه مادورو نشان داده که چندان رفتار منصفانه ای با میز گفتگو ندارد. معامله ای که اکنون دنبال می شود، این است که کاراکاس توافق کند انتخابات ریاست جمهوری با تضمین های کافی که شرایط یک انتخابات آزاد را فراهم می آورد، برگزار شود و مخالفان هم موافقت می کنند که در انتخابات شرکت کنند. آمریکا هم در صورت حرکت ونزوئلا به سمت مردمسالاری، در تحریم ها گشایش می دهد. با اینحال بعید است که مادورو، با چنان انتخابات پاکی موافقت کند که ممکن است به باخت او منجر شود.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1701750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 11
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  اگر مقاومت میکردی بقیه ملتت هم مهاجرت می‌کردند اونوقت خودت بودی و یک ویرانه
 • ناشناس IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  پوتین که نباشه مردم ایران و ونزویلا و سوریه یک نفس راحت میکشند . نفت و انرژی ایران و ونزویلا رقیب روسیه بود که با بدبختی مردم این دو کشور و بلعیدن بازار آنها باعث پیشرفت روسها شد . سوریه هم که معلومه پایگاه روسها در مدیترانه شرقی و در چند قدمی ناتو بوده دیگه ..
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  53 12
  ایران مادرو رو نگه داشت و گوایدو رو خنثی
 • من IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  نویسنده مغرضانه و درجهت القای افکار خودش نوشته بهتر بود بیطرفانه کلمات و جملات سرهم میکرد
 • Hadi IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  همه ی این امکانات را کشور ما هم داشت آقای جلیلی و شرکا اساتید فرصت سوزی ایران این مطالب را بخوانند و از مادورو یک راننده تاکسی رئیس جمهور شده در بگیرند
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  123 9
  یعنی ما از مادورو هم کمتریم؟!
 • احمد IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  بلاخره دولت ماتادور هم به نتیجه رییده که باید با جهان ماراوده داشته باشد وگرنه اقتصادش از اینکه هست بدتر میشه و موجب اعتراصات و بقول ما اغتشاش می شود با این وجود باید با جهان تامل کرد الان ماتادور با امریکا و دولت های غربی راه گفتگو رو انتخاب کرده
 • ایران من IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  خبر درست منتشر کنید امریکا به شورون اجاز داده است با برداشت نفت طلب خود را از ونزوئلا تسویه کند نه اینکه تحریم ها را برداشته است
 • حسن IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  86 15
  علت توفیق و موفقیت ونزوئلا این است که تصمیم گیری در این کشور توسط عقلا و بر اساس منافع ملت گرفته میشود
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  28 14
  پس موافقی انتخابات پاکی نداشته مادورو و حتما مانع شفافیت هم خواهد شد
 • حسین شرافت IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  اره خوب رفتارهای امریکا نسبت ب کشورها و ملل استقلال طلب روشن و واضحه حکومت سرمایه داری و بهره کشی و برده داری ب هرشکل ب کاره خود ادامه میدهد ولی چیزی که امیدبخش است این است که ب لطف همین تکنولوژی ملتهای جهان در حال رشدند و دیگر نسبت ب غارت منابع خود ب دست قدرت های زورگو و چپاولگر ساکت نمی نشینند و در فاز بعدی افول قدرت غارت و چپاول مردم این کشورها را نسبت ب عقب راندن و کنار زدن این چپاولگران مسمم تر کرده و تا رسیدن ب حق و منافع جمعیشان در میدان مبارزه با امپریالیزم از پای نخواهند نشست و در دورنمای تاریخ بنظر میرسد این قدرت ها دیگر توان ایجاد هرح و مرج و انقلاب های رنگین را از دست داده و ب این واقعیت بایس تن دهند که دوران بزن بهادری ب سر رسیده ،
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  79 7
  علت موفقیت مادرو این است که در کشورش فقط یک دولت است
 • مهدی غباسزاده IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  89 4
  مادورو یکی بود و ترس از دست دادن قدرتو نداشت .بخاطر مردمش تصمیم گرفت
 • میثم IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  77 6
  اونا اختلاص گر ندارند ما خیلی زیاد داریم
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  84 6
  حداقل قدمی برای کشورش برداشت نه مثل مسئولان کشور ما که خودشونو به خواب زدن
 • .... IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  یک تحلیل کاملا مغرضانه مادورو رئیس جمهور مردمی هست و طرفداراش زیادن فقط پولدارا باهاش مخالفن چون با آمریکا بستن
 • هکتور IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  80 11
  باز خوبه مادورو به این نتیجه رسیده ما بعد چهل وسه سال تازه به کوپن رسیدیم کره شمالی بت میرسیم
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  79 14
  حزب الله لبنان بر سر گاز با اسراییل توافق کرد همه دنبال منافع ملی هستند جز ما
 • Payam IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  23 13
  انقد مشکلات ونزوئلا زیاده که بعیده بتونه کمکی بهش بکنه
 • مسعود IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  ونزوئلا بدون کمک ایران نمیتونست از اون تنگنا بگذره ابلهانه ست که نقش ایران رو در نظر نگیریم ایران واقعا یه ابرقدرته وگرنه امثال این مشکلات که توی ایران داریم، خود امریکا به بدترش دچاره یورونیوز چند روز قبل گزارش داد که پنجاه درصد امریکایی ها در فقر مطلق دارن زندگی میکنن اینو که دیگه صدا و سیما نگفته، چرا فقر مطلق نصف آمریکایی ها رو نمیبینین؟
 • مهدی IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  56 7
  کاش ایران هم از موقعیتش استفاده میکرد
 • هاشم IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۰
  62 61
  و طبق معمول فرصت ایران هم سوخت!