اصفهان زیر چتری از آلودگی/مازوت نفس نصف جهان را تنگ خواهد کرد؟!

نصف جهان ماه هاست زیر چتری از آلودگی نفس می کشد یا شاید بتوان گفت اصلا نفس نمی کشد، این روزها که به زمستان و وارونگی هوا نزدیک می شویم معضل شدیدتر می شود، حالا دیگر آلایندگی دست از سر نصف جهان برنمی دارد و اصرار مسئولان پایتخت بر مازوت سوزی بر مشکل دامن می زند.

خبرآنلاین اصفهان- فاطمه کازرونی: کوه صفه اصفهان به عنوان بلندترین قله شهر از هر خانه و کوی و برزن نصف جهان پدیدار است، نمای زیبای این کوه پر صفا که این روزها جور خشک بودن زاینده رود را می کشد و به تنها محل تفریح طبیعی قابل اعتنای اصفهان تبدیل شده همیشه برای این دیار نمادی از پاکیزگی و یا آلودگی هوا بوده است.

نصف جهان ماه هاست زیر چتری آلودگی از نفس می کشد یا شاید بتوان گفت نفسی برای به ریه کشیدن ندارد، این روزها که به زمستان و معضل وارونگی هوا نزدیک می شویم معضل شدیدتر می شود، حالا دیگر آلایندگی دست از سر نصف جهان برنمی دارد.

کارشناسان معتقدند برخلاف تهران که بیشتر آلودگی آن مربوط به خودروهاست، آلودگی اصفهان بسیار خطرناک تر و ناشی از فعالیت کارخانه ها و نیروگاه های مختلف در این استان است اما آنچه نگرانی ها را هر ساله تشدید می کند، احتمال استفاده از مازوت در نیروگاه ها در زمستان است، موضوعی که هر ساله مسئولان پایتخت با وجود مشاهده وضعیت خاص این استان، بر آن اصرار می کنند.

صفا ماهری کارشناس بیولوژی و محیط زیست در این ارتباط به خبرنگار خبرآنلاین می گوید: در سالهای گذشته این تصور غلط وجود داشت که بیشتر آلودگی اصفهان مربوط به خودروهای موتوری است، این تصور اشتباه که سالها در رسانه ها تکرار می شد ناشی از یک بیان اشتباه بود بدین معنا که در واقع بیشترین آلایندگی در میان وسایل نقلیه موتوری مربوط به خودروها بوده است.

کاشت درخت سوزنی تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد

وی افزود: این در حالی است که اکنون همه بر این امر اذعان دارند که اغلب آلودگی اصفهان مربوط صنایع آلاینده است که گرچه در راستای کاهش این آلایندگی تلاش دارند اما این تلاشها از یک سو کافی نیست و بعضا نیز اشتباه است، به طور مثال کاشت درخت در اطراف این صنایع اقدام خوبی است به شرط آنکه از درختان پهن برگ استفاده شود اما سالهاست دراطراف این صنایع آلاینده درختان سوزنی کاشت می شود که گرچه مقاوم به آلایندگی هستند اما تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارند.

با تبدیل نام عوارض آلاینده به عوارض سبز هوا پاک نمی شود!، بلکه در این راستا اقدام جدی لازم است، ضمن اینکه در واقعیت هیچ گاه این صنعت سبز نخواهد بود

این کارشناس محیط زیست با اشاره به پرداخت عوارض سبز توسط صنایع به شهرداری ها گفت: این جا، جایی است که مثبت اندیشی نتیجه مثبت در پی ندارد، به عبارتی با تبدیل نام عوارض آلاینده به عوارض سبز هوا پاک نمی شود!، بلکه در این راستا اقدام جدی لازم است، ضمن اینکه در واقعیت هیچ گاه این صنعت سبز نخواهد بود.

وی ادامه داد: نکته مهم اینکه مطابق قوانین زیست شناسی، آلودگی خود عاملی برای عدم بارش در اصفهان است، گفت: اگر دقت کرده باشید در نفوذ سامانه مونسونی به کشور در همه مناطق به جز اصفهان باران بارید و این نشان از این امر دارد که میزان آلودگی اصفهان بسیار بالا و جدی تر از آنچه است که تصور می کردیم، موضوعی که مورد انکار برخی مسئولان است.

ماهری گفت: باید دقت کنیم که این همه بی توجهی به منافع استان اصفهان، خشکی زاینده رود، آلودگی هوا موجب مهاجرت مردم اصیل این استان شده است به نوعی که در سرتاسر شهر مهاجر نشینی حس می شود و این به نفع اصالت و بومیت استانی که در تاریخ دنیا به نصف جهان معروف بوده است، نیست.

وی تاکید کرد: لازم است در شرایطی که ابرهای باران زا وارد استان می شود، فعالیتاز ۴۰۰ واحد صنعتی آلاینده چون صنایع فولادی، ریخته‌گری‌ها، سنگبری‌ها، کوره‌های گچ و آجر، واحدهای نفتی و گازی، پالایشگاه، نیروگاه حرارتی کاهش پیدا کند اما متاسفانه با توجه به سود بالای فعالیت این کارخانه جات، به گفته برخی مسئولان استانی، پایتخت اجازه کاهش فعالیت این صنایع را حتی در برخی شرایط بحرانی نمی دهد و این در حالی است که برعکس از سوی پایتخت بر استفاده از مازوت در این شهر بحران زده از آلودگی نیز اصرار بیجا می شود.

و اما سال گذشته، با وجود قولهای مکرر مسئولان، اصفهان مجبور به استفاده از مازوت شد و پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه حرارتی شهید محمد منتظری در مجاورت شهرهای اصفهان و شاهین‌شهر با مصوبه شورای عالی امنیت ملی شکسته شد.

افزایش بیماریهای تنفسی، قلبی عروقی و گوارشی در طول سالهای گذشته در استان اصفهان به ویژه مناطقی که با ریزگردهای ناشی از خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی نیز دست و پنجه نرم می کنند، نشان می دهد که بافت محیط زیستی اصفهان عوض شده و عوارض ناخوشایندی نیز برای سلامتی مردم دارد؛ در این میان لازم است از حساس‌تر شدن شرایط آلودگی هوای استان با اجبار به مازوت سوزی در نیروگاه ها جلوگیری شود.

اصرار از پایتخت، مخالفت در استان

در این ارتباط سید محمد کاظمی طبا فرماندار شاهین شهر و میمه ظهار داشت: با توجه به برودت هوا و کسری گاز، شرکت گاز استان اصفهان تحویل گاز به نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان را از ۱۰ میلیون به ۳.۵ میلیون متر مکعب کاهش داده است.

وی با بیان اینکه از تهران در خصوص مصرف مازوت در نیروگاه‌های اصفهان پیگیری می‌شود، ابراز داشت: این در حالی است که مدیریت استان به صراحت مخالفت خود را با مصرف مازوت اعلام کرده است که امیدواریم با همراهی مسئولان وزارت نفت این مشکل هر چه سریع‌تر برطرف شود.

افزایش بیماریهای تنفسی، قلبی عروقی و گوارشی در طول سالهای گذشته در استان اصفهان به ویژه مناطقی که با ریزگردهای ناشی از خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی نیز دست و پنجه نرم می کنند، نشان می دهد که بافت محیط زیستی اصفهان عوض شده است و عوارض ناخوشایندی نیز برای سلامتی مردم دارد

کاظمی طبا با بیان اینکه هم اکنون به دلیل کاهش تأمین گاز نیروگاه شهید محمد منتظری چهار واحد از هشت فعال از مدار تولید برق خارج شده است، ادامه داد: فعلاً این نیروگاه با ۳۵ درصد ظرفیت در حال فعالیت است وتاکنون اجازه فک پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه شهید محمد منتظری صادر نشده است.

با گذشت ۲۵۹ روزاز سال ، ۱۲۹ روز هوای آلوده، ۱۲۹ روز هوای سالم و تنها یک روز هوای پاک نفس برای اصفهان ثبت شده است و،قوانین مختلفی در ارتباط با کاهش آلودگی هوا وضع شده است اما جز روی کاغذ محلی برای اجرا ندیده است.

به گفته عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت مجموع هزینه اقتصادی مرگ‌های ناشی از مواجهه با ذرات معلق در سال ۱۴۰۰ در شهر اصفهان به طور میانگین ۹۰۵ میلیون دلار معادل با ۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با اشاره به انجام مطالعه‌ای برای کمی‌سازی اثرات بهداشتی و اقتصادی منتسب به آلاینده ذرات معلق PM ۲.۵ در شهر اصفهان، افزود: تعداد مرگ به علت بیماری‌های مزمن انسداد ریوی بالاتر از ۳۰ سال ۴۲ نفر، تعداد مرگ به علت سرطان ریه بالاتر از ۳۰ سال ۴۸ نفر، تعداد مرگ به علت بیماری‌های ایسکمیک قلبی در بزرگسالان بالاتر از ۲۵ سال ۴۱۱ نفر و تعداد مرگ به علت سکته مغزی در بزرگسالان بالاتر از ۲۵ سال ۱۴۴ نفر بوده است.

تاکنون این آمار نگران کننده که هر ساله به روز می شود، هیچ تاثیری در روند آلودگی هوای اصفهان و کاهش فعالیت صنایع آلاینده نداشته است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1702210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =