تئاتر افراد دارای معلولیت، یک هنر درمانگر کاربردی است

رئیس هیئت داوران جشنواره تئاتر منطقه‌ای آفتاب ویژه افراد دارای معلولیت که در استان البرز برگزار شده بود، در آیین اختتامیه این جشنواره که با حضور مسئولین و هنرمندان دارای معلولیت در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد، گفت: شرکت کنندگان در این‌جشنواره با رقابتی سالم و با هدف دوستی و تعامل فرهنگی دور هم‌ جمع شدند تا به اهداف خود برسند.

به گزارش خبرآنلاین از البرز؛ حمید کاکا سلطانی ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی بسیار خوب استان البرز و برگزاری اختتامیه‌ای در خور شأن معلولین تئاتر را یکی از شاخص‌های مهم فرهنگ در دنیا دانست و افزود: تئاتر یک هنر ترکیبی متشکل از عناصر مختلفی است که فرهنگ، مهم‌ترین هدف آن به شمار می‌رود زیرا بیان دیالوگ‌های نمایش، می‌تواند بر مخاطب تاثیرگذار باشد. تئاتر افراد دارای معلولیت نیز چند سالی است که اجرا می‌شود و اهداف مختلفی را دنبال می‌کند.

رئیس هیئت داوران‌جشنواره تئاتر منطقه‌ای آفتاب اذعان کرد: فرهنگ‌سازی در بطن جامعه یکی از همین اهداف است که در آن اعضای خانواده ضمن ایجاد سرور و شعف، با عضو دارای معلولیت خانواده به تعامل می‌پردازند و آگاه می‌شوند که او یک توانمند است و نباید به سمت غمگین شدن گام بردارد.

کاکا سلطانی با بیان اینکه افراد دارای معلولیت از طریق تفکر و برقراری ارتباط موثر با خانواده و جامعه توانمندی‌های خود را با اجرای نمایش به اجرا می‌گذارند، تاکید کرد: درمان، یکی دیگر از اهدافی است که با برگزاری این جشنواره‌ها به دنبال آن هستیم. تئاتر افراد دارای معلولیت، یک هنر درمانگر کاربردی است.

وی آگاهی دادن به جامعه را یکی دیگر از اهداف این جشنواره دانست و عنوان کرد: افراد دارای معلولیت، از طریق اجرای نمایش‌های مختلف اعلام می‌کنند که ناتوان نیستند، طی این سال‌ها تاثیرات فراوان اجرای تئاتر را بر زندگی این افراد دیده و مشاهده کرده‌ایم که بسیاری از آن‌ها دجار انزوا شده بودند اما بعد از اجرای نمایش، به زندگی بازگشته‌اند. تعداد این افراد آنقدر زیاد است که می توان‌کتاب هایی با مصادیق عینی در این زمینه نوشت.

رئیس هیئت داوران جشنواره تئاتر منطقه‌ای آفتاب مطرح کرد: اجرای افراد دارای معلولیت‌ به حدی خوب و قوی بود که می توانند رقابت صد درصدی با تئاترهای منطقه‌ای، استاتی و بین‌المللی داشته باشند. این عزیزان به حدی خوب عمل کرده‌اند که قادر هستند کنار دیگر بازیگران تئاتر ایفای نقش کنند.

کاکا سلطانی بیان کرد: خواهشم از نویسندگان، دست اندرکاران و تولید کنندگان این نمایش‌ها این است که از نطر تکنیک و درک عمیق مسائل انسانی و مشکلات اجتماعی بیشتر تحقیق کنند تا بهتر بتوانند به برخی موضوعات بپردازند.

وی خطاب به هنرمندان دارای معلولیت حاضر در سالن گفت: شما طی این سال ها ثابت کرده‌اید که می‌توانید گام‌های موثری در راه رسیدن به اهداف خود بردارید؛ بنابراین با اعتماد به نفس به سمت جلو حرکت کنید اما تلاش خود را برای تولیدات جدیدبیشتر کنید و از تولید محتواهای تکراری بپرهیزید و گام هایتان را فراتر بگذارید و عمیق‌تر فکر کنید.

رئس هیئت داوران جشنواره تئاتر منطقه‌ای آفتاب اشاره کرد: بدون شک امروز تئاتر افراد دارای معلولیت، توانمندانه است و پله های صعود را طی می‌کند اما نباید اهداف خود را بر شرکت در جشنواره متمرکز کنید. شما قدرتمند هستید و می توانید تعاملات خوبی داشته باشید و ضعف ها و آلام جامعه را به‌ گوش مسئولین و مصلحین اجتماعی برسانید.

کاکا سلطانی خاطرنشان کرد: شما ایستا نیستید، پویا هستید و سرافرازتر از همیشه می‌توانید بزرگان این عرصه را به شگفتی وادارید. فراموش نکنید هنرمندان و سوپراستارهای زیادی تاکنون دقایق بیشماری را به خاطر تشویق شما روی پا ایستاده اند و هنرمندانی همچون‌شما را تشویق کرده اند. شما قادرید تغییر دهید پس با جهش و کوشش به سمت موفقیت ها گام بردارید.

۴۶

کد خبر 1702819

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =