نمایش فسیل های ۷ میلیون ساله در قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از نمایش فسیل‌های هفت‌میلیون ساله در قلعه فلک الافلاک خرم‌آباد خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، عطا حسن‌پور با اعلام این خبر گفت: با حضور دکتر سلاجقه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، فسیل‌های هفت میلیون ساله چند حیوان در منطقه دره دیمه شهرستان دلفان در قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد به نمایش گذاشته شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص فسیل‌های هفت‌میلیون ساله دره دیمه دلفان اظهار داشت: این فسیل‌ها سال 93 هنگام راهشکافی جاده خرم آباد به نورآباد در منطقه دره دیمه روستای گاوکش کشف و با بررسی کارشناسان میراث‌فرهنگی و زمین شناسی مشخص شد مربوط به چند گونه حیوان ناشناخته می باشد.

عطا حسن‌پور بیان کرد: با جمع‌آوری دیگر تکه‌ها مشخص شد این فسیل ها مربوط به چند حیوان مختلف از جمله آهو و یک نمونه اسب پنجه‌ای سه‌انگشتی است که در دنیا با نام هیپاریوم شناخته شده و قدمت آن به 7 میلیون سال می رسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان اینکه این نمونه فسیل هفت‌میلیون ساله در دنیا فقط در دو منطقه مراغه و لرستان یافت شده افزود: کاوش صورت‌گرفته در مراغه مربوط به قبل از انقلاب می باشد که مبنای علمی نداشته اما کاوش لرستان کاملا علمی و بر اساس آزمایشات روز دنیا انجام شده و نتیجه آن در قالب یک مقاله در مجله نیچر به چاپ رسیده است.

حسن‌پور یادآور شد: محوطه دره دیمه شهرستان دلفان به شماره 31136 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

46

کد خبر 1703088

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =