اقلیم کردستان عراق: اجازه نمی‌دهیم خاک ما تهدیدی برای کشورهای دیگر باشد

ایسنا نوشت: وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق با غیرقانونی خواندن گروه های مسلح موجود در مرزهای اقلیم کردستان گفت که اجازه نمی دهیم خاک این اقلیم منبع تهدید علیه کشورهای دیگر باشد.

ریبر احمد، وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق در اظهاراتی گفت که دولت کردستان قصد دارد مشکل مجموعه های مسلح غیرقانونی موجود در مناطق مرزی که به دنبال ایجاد بی ثباتی در آن مناطق هستند را حل کند.

وی گفت که امیدواریم مشکلات میان گروه های موجود در مناطق مرزی و کشورهای همجوار را حل کنیم، این گروه ها موافقتی برای حضور خود دریافت نکرده اند و غیرقانونی هستند.

احمد تاکید کرد: ما در دولت اقلیم کردستان به همکاری های خود با کشورهای همسایه ادامه می دهیم تا ثبات و آرامش را به مناطق مرزی بازگردانیم.

وزیر امور داخلی اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه امیدوارم این مشکلات در اسرع وقت حل شوند خاطرنشان کرد: مردم اقلیم کردستان بخشی از این مشکلات نیستند و از طرف های دیگر می خواهیم که مشکلات خود را به داخل خاک ما منتقل نکنند، ما خواهان صلح هستیم.

وی با بیان اینکه دولت اقلیم کردستان همواره حامی ثبات و آرامش در مناطق مرزی بوده اند تاکید کرد که هیچ وقت اجازه نخواهیم داد که کردستان بخشی از مشکلات میان گروه های مسلح و کشورهای همجوار باشد و اجازه نمی دهیم که اقلیم کردستان منبع تهدید علیه کشورهای دیگر شود.

اخیرا یک منبع نظامی عالی رتبه عراقی در گفت وگو با پایگاه خبری «العالم الجدید» اعلام کرد که دو تیپ از مرزبانی این کشور با تجهیزات نظامی کامل به مرزهای عراق با ایران و ترکیه اعزام شدند.

وی گفت که این اقدام بعد از جلسات متعدد میان مسئولانی از بغداد و اربیل طی چند روز گذشته اتخاذ شد و نیروهای مرزبانی در نوار مرزی عراق با ایران و ترکیه مستقر شدند.

این منبع که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاکید کرد که نیروهای عراقی اکنون به طور عملی و واقعی کنترل مرزها را در دست گرفته اند و نیروهایی از پیشمرگه نیز در کنار آن ها حضور دارند.

وی گفت که بر اساس توافقی که اخیرا میان محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان انجام شد سیطره و سلطه کامل در دست نیروهای دولت فدرال عراق است و نیروهای پیشمرگه با آن ها مشارکت دارند.

این منبع نظامی عراقی خاطرنشان کرد که این اقدام عراق در راستای ممانعت از حملات هوایی ایران و ترکیه به اقلیم کردستان عراق است.

روز یکشنبه گذشته نیز یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در یک نشست خبری تاکید کرد که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به نیروهای مرزبانی این کشور دستور فوری داد که کنترل خط صفر مرزی با ایران و ترکیه را در اختیار بگیرند و این دستور در راستای پایان دادن به درگیری های موجود میان گروه‌های مسلح مخالف ایران و ترکیه و نیروهای مسلح دو کشور در اقلیم کردستان عراق است.

وی گفت که السودانی دستور داد که امکانات نیروهای مرزبانی از نظر تسلیحاتی و تجهیزات دیگر باید تقویت شود تا این ماموریت به خوبی انجام شود.

یحیی رسول تاکید کرد: عراق اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور برای تعرض به کشورهای همسایه استفاده شود، ما روابط خوبی با تمام کشورهای همجوار داریم و تلاش می کنیم که این روابط را گسترش دهیم زیرا در راستای منافع عراق و تمام کشورهای همسایه است.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین بر حفظ حاکمیت عراق و احترام گذاشتن به آن تاکید کرد.

همچنین ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درمورد سفر اخیر نخست وزیر عراق به تهران با بیان این‌که «گفت‌وگو درباره مسائل مرزی و امنیت مرزی یکی دیگر از محورهای رایزنی مقامات ایران و عراق بود» تاکید کرد: در جریان رایزنی‌ها در این ارتباط مجددا بر اهمیت اجرای نتایج گفت‌وگوهای قبلی دو کشور در این زمینه تاکید شد و دولت عراق قول پیگیری و اجرای توافقات صورت گرفته را داد.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: در این روزها خبرهای خوبی را می‌شنوید که دولت عراق مصمم است که نیروهای مرکزی خود را در مرزهای مشترک دو کشور مستقر کند. این اقدام رو به جلو و مهمی در راستای تامین ثبات در مرزهای دو کشور است و امیدواریم با استمرار این اقدامات دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد تامین امنیت کامل مرزهای دو کشور محقق شود.

بر اساس این گزارش، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق اخیرا سفری به تهران داشت و با مقامات ارشد کشورمان از جمله مقام معظم رهبری دیدار و گفت وگو کرد.

پیش از این یک مسئول عراقی اعلام کرد که ایرانی‌ها به کشور عراق اسناد و مدارکی دادند که نشان می‌دهد از خاک این کشور علیه ایران استفاد می‌شود از جمله اینکه برخی مجموعه‌های کرد از خاک اقلیم کردستان به داخل ایران سلاح قاچاق می‌کنند.

این مسئول به سفر اخیر سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه به عراق اشاره کرد و گفت که سردار قاآنی در دیدار با مقامات عراقی موضعش در خصوص انجام عملیات زمینی در داخل خاک عراق و توقف فعالیت گروه های کرد که متهم به دست داشتن در ناآرامی های اخیر ایران هستند، روشن بود.

وی گفت که طرف عراقی به این نتیجه رسیده است که یگان های نظامی از ارتش و نیروهایی از مرزبانی خود را در مرزهایش با ایران به طول ۲۰۰ کیلومتر مستقر کند.

این مسئول عراقی گفت که ماموریت این نیروهای مستقر در مرز ایران و عراق ممانعت از فعالیت مجموعه‌های کرد علیه ایران است.

311311

کد خبر 1704095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =