۱۰۴ نفر
۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
محسن شکاری اعدام شد

مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: محسن شکاری، اغتشاشگری که سوم مهرماه ۱۴۰۱، خیابان ستارخان تهران را بست و یکی از مامورین حافظ امنیت را با قمه مجروح کرد، صبح امروز اعدام شد.

چندی پیش حکم اولیه پرونده یکی از اغتشاشگران صادر شد. براساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران، محسن شکاری به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور بسیج حین انجام وظیفه و مسدود نمودن خیابان ستارخان تهران و اخلال در نظم و امنیت جامعه به اعدام محکوم شده بود.

محسن شکاری فرزند مسعود سوم مهرماه دستگیر شده بود و اولین جلسه دادگاه وی در مورخه ۱۰ آبان ماه برگزار شد.

این فرد، سوم مهرماه در منطقه ستارخان تهران ضمن بستن خیابان با در دست داشتن «قمه» مردم را تهدید به هم‌صدایی و همراهی با خود می‌کرد.

وی در ادامه اقدامات مجرمانه با حمله مسلحانه به یکی از نیروهای حافظ امنیت با قمه ضرباتی را به بدن وی وارد کرد و کتف سمت چپ این نیروی حافظ امنیت را به نحوی مورد ضربه قرار داد که منجر به بخیه خوردن محل زخم به تعداد ۱۳ عدد شد.

متهم پس از وارد کردن ضربه به نیروی حافظ امنیت، قصد فرار از مهلکه را داشت که در نهایت توسط ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

محسن شکاری در اقاریر خود در خصوص چگونگی شرکت دراغتشاشات عنوان کرده است که بعد از اتمام کارمان به همراه علی (همدست خود) از محله نارمک ابتدا به میدان ولیعصر (عج) آمدیم و از آنجایی که این محل شلوغ نبود به محله ستارخان آمده و در تقاطع خیابان بهبودی راه را بر مردم بستیم.

در اقاریر متهم آمده است: علی به من گفت که برویم در تجمعات شرکت کنیم. با موتور علی رفتیم و او به من هم از قبل یک قبضه قمه داد تا ماموران را با آن بزنم.

متهم همچنین در اقاریر خود عنوان کرده است: «علی گفت اگر ماموری را بزنی پول خوبی می‌دهم و با این وعده آمدیم و در اغتشاشات شرکت کردیم»

روایت شاکی پرونده از روز حادثه

همانطور که اشاره شد، محسن شکاری در روزحادثه با قمه به یکی از ماموران حافظ امنیت حمله کرده و او را مجروح کرده است.

شاکی پرونده در اظهارات خود در رابطه با روز حادثه گفته است: روز سوم مهر ماه بود و طبق ماموریتی که به ما ابلاغ شده بود برای گشت زنی در محدوده راهی محل شدیم. ساعت ۲۰:۱۰ دقیقه بود که وارد محدوده خیابان بهبودی در محله ستارخان شدیم.

به گفته شاکی، در زمان حضور در محل تعداد زیادی خودرو بالغ بر ۱۰۰ الی ۱۵۰ ماشین در ترافیک مانده بودند که کمی جلوتر رفتیم و دیدیم که دو نفر درشت هیکل با حضور در تقاطع بهبودی اقدام به بستن خیابان کرده و یکی از آن‌ها قمه در دست داشت و مردم را تهدید به همکاری و شعار دادن می‌کرد.

شاکی اظهار می‌کند: از موتور پیاده شدم و به سمت متهم رفتم. به وی گفتم داری چکار می‌کنی؟ که به من حمله کرد و قصد داشت ضرباتی را بزند، یکبار با قمه زد که نگرفت، بار دوم ضربه متهم به کتف من برخورد کرد.

شاهد حادثه: مردم خیلی ترسیده بودند

یکی از شاهدان حاضر در صحنه حادثه نیز ماجرا را اینگونه تشریح می کند: مردم خیلی ترسیده بودند. حدود ۱۵۰ ماشین در ترافیک گیر کرده بودند، هیچ ماشینی رد نمی‌شد. متهم در خیابان ایستاده بود و در حالیکه قمه در دستش بود اجازه عبور از آن محل را به کسی نمی‌داد.

دیوان عالی کشور: اقدامات محسن شکاری مصداق اخافه ناس بوده است

پس از برگزاری جلسات دادگاه این متهم، ۲۹ آبان‌ماه و بر اساس مستندات متقن پرونده و اظهارات شهود حاضر در صحنه، حکم بدوی این پرونده صادر می‌شود که براساس آن محسن شکاری فرزند مسعود به اتهام محاربه به مجازات اعدام محکوم می گردد.

دادگاه انقلاب تهران بر اساس شواهد موجود علت محارب تشخیص دادن محسن شکاری را، کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور حافظ امنیت حین انجام وظیفه و مسدود نمودن خیابان ستارخان تهران و اخلال در نظم و امنیت جامعه اعلام کرده بود.

در این مرحله پرونده پس از فرجام‌خواهی متهم برای بررسی‌های دقیق تر، به دیوان عالی کشور ارسال گردید.

در نهایت، حکم صادره پس از بررسی در دیوان عالی کشور، مورد تأیید قرار گرفت و صبح امروز، ۱۷ آذرماه حکم اجرا شد.

دیوان عالی کشور در پاسخ به فرجام خواهی حکم اولیه صادر شده که توسط وکیل متهم محسن شکاری به این مرجع قضایی ارجاع شده بود اعلام کرده است:

فرجام خواهی وکیل محکوم علیه محسن شکاری نسبت به رای صادره وارد و موجه نیست؛ زیرا اقدامات مرتکب یعنی حضور در جمع اغتشاشگران و تلاش برای بستن خیابان‌ و تهدید مردم با سلاح سرد و نیز درگیر شدن با برخی از نیروهای حافظ امنیت و مجروح کردن آن‌ها با سلاح سرد از مصادیق (من شهر السلاح لاخافه الناس) یعنی بزه محاربه است و دادنامه صادره از این جهت منطبق با موازین شرعی و قانونی است؛ لذا به استناد بند الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری تایید و ابرام می‌شود.

۶۹۶۹

کد خبر 1704351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  دمتون گرم خدا قوت
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
   منتظر هشتگ نه به اعدام از سوی سلبریتی‌ها اصلاح‌طلبها هستیم
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  اعدام حقش بود...
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  علمی همدستش چی شد پس؟!
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  سیزده بخیه و اعدام ؟؟
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  سزای اوباش و اراذل و.... همین هست تا الان هم خیلی دیر اقدام کردید به درک واصل کردین
 • م IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  یعنی از این پس اگر دزدی جلوی ما را با سلاح سرد و گرم گرفت، تهدید کرد و مجروح ساخت برای گرفتن موبایل و زورگیری .... و یا وارد خانه‌یمان شد و امنیت روانی‌یمان را برهم زد و ضرر مالی جبران ناپذیری وارد کرد هم اعدام می‌شود. الهی شکر
 • مصطفی IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  افراط در حکم بترسید از خدا
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
   اگر قرار بود بترسند کار به اینجا نمی کشید. بیزارم از...
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  ناعدالتیه واقعا حقش اعدام نبود
 • ناشناس GB ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  چقدر سریع به خاطر 13 تا بخیه طرف رو اعدام میکنن ولی از اون تروریست شاه چراغ هیچ خبری نیست. نه اسمی ازش اومده بیرون نه عکسی و نه قراره محاکمه ای بشه.
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  چه می کنید با جوانان این وطن
 • مهتاب IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  این حکم ها چیه قاضی ها می دهند؟ چرا اعدامش کردید؟ آیا نمیشد بهش فرصت توبه داد؟ ..
  • سعید ترک . IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
   کسیکه راه مردم را با سلاح گرم و یا سرد می بنده و موجب ناامنی میشود حکمش اعدام است ..... امیدوارم احساساتی نشویم و ادای لیبرال دموکرات ها را در نیاوریم که البته خود لیبرال ها و غربی ها در مجازات این افراد بسیار جدی و سخت گیر هستند
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  چاقو کش باید بمیره
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
   233 6
   زورگیر چی
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  حکمش اعدام بود؟ کسی رو با قمه بزنی اعدام داری؟ اون کسایی که مردم رو کشتن دستگیر کردن؟ حکم اونا چیه؟
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  برخورد با کلیه عوامل نا امنی باید نهادینه شود
 • طاها IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  ای کاش اسیر توهمات ساختگی دشمنان نمیشد . این سرانجام کسانیست که به وطنشان خیانت میکنند.
 • Meh CH ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  به دلیل بستن خیابان اعدام کردند ؟
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  اعدام در مقابل قصاص است در دین اسلام ولی به نظرم من محسن شکاری کسی رو نکشته بود باید حکم زندانی بهش میدادند.
 • ارسیس محمدی صالح IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  سلام ممنون هرچی از این ادمها بکشن کمه چون انگل رو فقط باید سوزاند اجرتان با خدا
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  یه مداح بود که تو اتوبان اسلحه کشید ولی تا الان کاری باهاش نداشتن و هنوز داره راست راست میچرخه، پس چرا ایشون رو اعدام نکردن ؟
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  به همین راحتی اعدام شد ؟؟پس اونایی که به مردم ظلم میکنند و اختلاس میکنن چرا کاری باهاشون ندارید ؟؟
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
  چرا خفت گیرهایی که گوشی و کیف مردم با ایجاد ترس و خفت گیری یا چاقو زنی میگیرن اعدام نمیشن؟ مصداق محاربه نیست؟