عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: دستگاه دیپلماسی در ارتباط با تحولات سوریه می‌توانست موضع‌گیری قوی‌تری داشته باشد.

سید‌احمد آوایی در گفت‌وگو با خبر‌آنلاین در ارزیابی از عملکرد وزارت خارجه درباره تحولات سوریه و لیبی، با بیان اینکه وضعیت سوریه با دیگر کشور‌های منطقه متفاوت بود افزود: نقطه اشتراک سوریه با دیگر انقلاب‌های منطقه این بود که آزادی و انتخابات واقعی در این کشور وجود ندارد و اقلیت بر اکثریت حکومت می‌کند.

وی نقطه افتقراق سوریه از دیگر کشور‌هایی که دچار انقلاب شده‌اند را مستقل بودن حکومت آن دانست و اظهار داشت: سوریه در هیچ دوره‌ای وابسته به قدرت‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی نبوده و حتی در دوران اوج قدرت اتحاد جماهیر شوروی، متحدژ روس‌ها بود نه وابسته. ضمن اینکه سوریه در بین کشور‌های عربی تنها حکومتی است که تا کنون در مقابل رژیم صهیونیستی کوتاه نیامده‌ و از حزب‌الله دفاع کرده است.

نماینده دزفول با تأکید بر اینکه بهترین گزینه برای سوریه اصلاحات داخلی در این کشور است، تصریح کرد: ولی متأسفانه حکومت سوریه دیر وارد اصلاحات شد. آنان خیلی زودتر‌ از اینها باید اعتراضات مردمی را می‌شنیدند. چراکه انتقاد‌ها از حکومت این کشور در ابتدا با هدف اصلاحات بود و اگر سوریه زودتر از اینها با مردم کنار می‌آمد به این وضعیت نمی‌رسید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهارات اخیر وزیر امور خارجه در خصوص تحولات این کشور را مثبت دانست و گفت: واقعیت این است که حمایت مطلق ما از سوریه کار درستی نبود. چراکه مردمی که در این کشور علیه حکومت تظاهرات می‌کردند مردم متدینی بودند و حرکت‌های اعتراضی خود‌جوش بود. هرچند آمریکا و غرب معترض‌ها را تحریکت کرده و با ارسال اسلحه سمت و سوی خاص خود را به این تحولات دادند.

وی در خصوص عملکرد وزارت خارجه در خصوص تحولات لیبی هم اظهار داشت: ایران قصد همکاری با انقلابیون لیبی را داشت ولی خود آنها این همکاری را نپذیرفتند. بنابراین معتقدم که عملکرد وزارت خارجه در موضوع لیبی معتدل بود.

 29219

کد خبر 170455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • صالح زاده IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  2 0
  این آدم کیست که عاقلانه حرف زده است احتمالا" دور بعدی ایشان را حذف خواهند کرد .
 • مقیمی IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  2 0
  همین سوریه در قضیه کشتار حاجیان ایرانی در مکه با فهد ابراز همدری کرد و به نوعی کار ایشان را تائید نمود و حالا ما حمایت بلاقید وشرط میکنیم.
 • حبیبیان IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  1 0
  دلامعاش چنان کن که گر بلغزد پای . فرشته ات به دو دست دعانگهدارد..
 • بدون نام US ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  1 0
  خدا را شکر که توی این نظاممقدس یکی پیدا شده که یه چیزای در ک میکند
 • بدون نام US ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۱
  1 1
  ‫رفتار ما با سوریه نشانه دیگری است از بصیرت و دوراندیشی ما در سیاست.
 • IR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۵
  2 0
  ارتش سوریه بلندی های جولان را از دست اشغالگران پس بگیرد نه ملت سوریه را با توپ وتانکسرکوب کند