آخر هفته به کدام گالری‌های پایتخت بریم؟

ایرنا نوشت: نمایشگاه‌هایی همچون «کودکان دیروز»، «نورا»، «بامداد» و «فلامینگو» هفته پایانی آذر در گالری‌ها و مراکز فرهنگی هنری پایتخت میزبان علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی است.

گالری‌ها و مراکز فرهنگی هنری پایتخت در هفته پایانی آذر میزبان نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی همچون «کودکان دیروز»، «نورا»، «بامداد»، «فلامینگو» و «به رنگ انار» هستند که در این گزارش این نمایشگاه‌ها معرفی می‌شوند.

«کودکان دیروز» در موزه عکسخانه شهر

نمایشگاه عکس تاریخی «کودکان دیروز» به مناسبت گرامی‌داشت یکصد و هشتادمین سال ثبت نخستین عکس در ایران ۲۶ آذر ساعت ۱۵ در موزه عکسخانه شهر به نشانی میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز افتتاح می‌شود و تا ششم بهمن روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا ۱۷ و پنجشنبه ساعت ۸ تا ۱۳ در این موزه برپاست.

موزه عکسخانه شهر این نمایشگاه را بر اساس عکس‌های گنجینه خود و تصاویری از کودکان ایران زمین در دوران گذشته برگزار می‌کند. نمایشگاه «کودکان دیروز» شامل ۲۰ قطعه عکس ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر است.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «با استناد به نوشته مرحوم پرفسور شهریار عدل، اولین داگروتیپ در ایران توسط نیکلای پاولوف، دیپلمات روس در اواسط دسامبر ۱۸۴۲ میلادی/ اواسط ذیقعده ۱۲۸۵ قمری/ اواخر آذر ۱۲۲۱ شمسی برداشته شده است. اواخر آذر ماه ۱۴۰۱ دقیقا ۱۸۰ سال از زمان اولین عکسی که در ایران به ثبت رسیده، می‌گذرد. در سال‌های گذشته علاقه‌مندان به تاریخ عکاسی ایران، تلاش کردند ۲۵ آذرماه را به عنوان روز ملی عکس تاریخی ایران نامگذاری کنند. این مناسبت با وجود تلاش محققان و علاقه‌مندان عکاسی، هنوز وارد تقویم رسمی کشور نشده است اما شیفتگان و پژوهشگران تاریخ عکاسی ایران، آن را به خوبی می‌شناسند و آن را روزی مهم برای تاریخ عکاسی ایران می‌دانند.

نمایشگاه عکس تاریخی «کودکان دیروز» به همین مناسبت برگزار و بر اساس عکس‌های موجود در آرشیو موزه عکسخانه شهر طراحی شده است. تصاویر این کودکان از اولین تصاویر ثبت شده کودکان ایرانی در طول تاریخ است. در نگاه نخست شاید برای‌مان کمی ناآشنا هستند اما با دقت و تامل در جزئیات و چهره‌های تک تک‌شان آشنا به نظر می‌رسند. انگار مشابهت و موانست زیادی با یکایک‌شان داریم و جایی هر کدام‌شان را دیده‌ایم. ثبت تصویر کودکان امروز نیز بعد از صد سال همین قدر ارزش‌مند است. چرا که تصویری از گذشته ایران را نشان‌مان می‌دهد.

همه می‌دانیم کودکان نشانه امید و مایه دلگرمی هستند. پس این نمایشگاه برای امید و دلگرمی در آغاز ۱۸۰مین سال ثبت نخستین عکس در ایران تقدیم علاقه‌مندان به هنر و عکاسی خواهد شد. امید است، عکاسی در ایران همانند سینما صاحب یک روز ملی در تقویم شود و چه خوب که روز ملی عکاسی، همراه با ثبت نخستین عکس در ایران یعنی ۲۵ آذر باشد.»

آخر هفته به کدام گالری‌های پایتخت بریم؟

«نورا» در در گالری خانه عکاسان جوان

نمایشگاه گروهی عکس «نورا» شامل آثار هنرمندان فارغ‌التحصیل خانه عکاسان جوان از جمله سیدمحمدحسن ابراهیمی، آهو اصولی، نرگس ‌خوشنویسان، صفا رمضانی، آتنا شریفی، فانیذ شهمیرزادی، مهلا صاحبی و آزاده مؤذن جامی، ۲۵ آذر ساعت ۱۷ در گالری این خانه به نشانی خیابان ولی عصر(عج)، خیابان سیدجمال الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان چهارم، پلاک سه، طبقه دوم، واحد سه افتتاح می‌شود و تا یکم دی میزبان علاقه‌مندان است.

گالری خانه عکاسان جوان روزهای شنبه تعطیل است.

در بیانیه نمایشگاه «نورا» آمده است: «رقص نور و سایه، سماع رنگ و نور، جوانه در جوانه پویش و جاودان در جاودان زیبایی، نه آنکه ما خالقش باشیم که تنها انعکاسش بودیم و هر چه زیبا و فریباست در هر هر جا و همه وقت آفریده اوست، کمی بیشتر تماشا کردیم و عمیق‌تر دیدیم و توانستیم با ابزار هنر عکاسی به تصویر بکشیم آنچه بود و همه مان ساده از کنارش می‌گذشتیم، ما که جان خود با نور شستیم در رقص نورا، دیگرانی را فرا می‌خوانیم که اگر چشمانتان می‌طلبد: بسم الله نور»

«بامداد» در گالری آیریک

نمایشگاه گروهی نقاشی «بامداد» آثار نقاشی فاطمه جعفرآبادی فرد، ناهید باختر و مریم برزکار با تکنیک مدادرنگی و رنگ روغن از ۲۵ تا ۳۰ آذر همه‌ روزه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در گالری آیریک به نشانی اتوبان ستاری، بلوار فردوس شرق، تقاطع خیابان وفاآذر، مجتمع آیریک‌سنتر جنوبی، طبقه‌ سوم، واحد ۱۰۲ برپاست. این نمایشگاه ساعت ۱۶ روز جمعه ۲۵ آذرماه افتتاح می‌شود.

«امید» در نگارخانه گلستان

نمایشگاه آثار خوشنویسی داریوش آریان‌پور با عنوان «امید» ۲۵ آذر ساعت ۱۷ در نگارخانه فرهنگسرای گلستان به نشانی نارمک، میدان هلال احمر، خیابان گلستان افتتاح می‌شود و تا دوم دی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ در این نگارخانه میزبان علاقه‌مندان است. نمایشگاه «امید» شامل ۲۵ تابلو خوشنویسی در ابعاد مختلف است.

داریوش آریان‌پور فارغ‌التحصیل رشته هنر و دارای گواهینامه فوق ممتاز خوشنویسی است و زیر نظر استاد محمدعلی قربانی، مشق خط و هنر کرده است.

«فلامینگو» در فرهنگسرای ابن سینا

نمایشگاه گروهی نقاشی «فلامینگو» به سرپرستی فاطمه سیدرضی ۲۵ آذر ساعت ۱۵ در نگارخانه فرهنگسرای ابن سینا به نشانی میدان صنعت، ایران زمین شمالی، جنب شهر کتاب ابن سینا افتتاح می‌شود و به مدت یک هفته شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ تا ۱۸ میزبان علاقه‌مندان است.

در این نمایشگاه گروهی ۶۰ اثر از آثار هنرمندان؛ سارا ابراهیمی، درسا ابوالصادق، الهام اکرمی، آرینا انصاری، الهام بقالچی، سمیه پورعباسی، مریم دادور، آتنا رستمی، الهه سلیمانی، حوریه سیدرضی، ساندرا فاتح‌پور، نازنین قضاتی، سهیلا قیداری، سحر ملک‌پور و آندیا مهدوی در سبک رئال و شامل آبرنگ، رنگ روغن، سیاه قلم و... به نمایش گذاشته خواهد شد.

فاطمه سیدرضی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد در رشته نقاشی و مدیر آموزشگاه نیل با سابقه ۲۳ سال آموزش نقاشی، نمایشگاه گروهی «فلامینگو» را با هنرجویان خود برگزار می‌کند.

آخر هفته به کدام گالری‌های پایتخت بریم؟

«رُز» در نگارخانه شفق

نمایشگاه نقاشی با عنوان «رُز» به هنرمندی بهناز اژدریان از ۲۳ آذر تا پنجم دی از ساعت ۹ تا ۱۸ در نگارخانه شفق به نشانی خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی(یوسف‌آباد)، خیابان بیست‌ و یکم، بوستان شفق، فرهنگسرای خانواده برپاست.

در این نمایشگاه ۱۳ اثر نقاشی با بهره‌گیری از تکنیک رنگ روغن و متشکل از ۲۱ بوم که بعضی از آثار به صورت دو لَت ترکیب‌بندی های گوناگون از گل رُز را به تصویر کشیده است.

اژدریان درباره برپایی این نمایشگاه می‌گوید: در‏ این‏ آثار سعی کردم گل‌‏های‏ رز‏ را‏ با‏ رعایت‏ ترکیب‏‌بندی ‏و‏ ریتم‏ و‏ رعایت عمق‏ ‏اثر با‏ زیبایی‏ ظاهری ‏تابلو ‏همراه‏ کنم، گل‌‏ها‏ مظهر‏ زیبایی‏، صلح‏ و زندگی‏ و‏ یادآور‏ عشق ‏و‏ آرامش‏ هستند، چرا‏ که یکی ‏از‏ زیبایی‏‌های‏ خلقت‏ در جهان ‏هستی‏ گل‏‌ها‏ هستند که‏ با‏ نمایش ‏رنگ‌های ‏متنوع ‏و‏ بی‏‌مثال ‏و‏ غنچه‌‏ دادن‏ و‏ شکفتن‏شان‏ شب‏ و‏ روز ‏و‏ تغییر ‏فصل‌‏ها‏ و‏ معنا ‏و‏ مفهوم‏ اصلی‏ زندگی ‏را‏ به‏ ما‏ یادآور‏ می‌‏شوند، هیچ‏ عطر ‏و‏ رنگ‏ مصنوعی‏ ساخته‏ دست‏ بشر‏ نتوانسته ‏جایگزین ‏آن حس‏ و‏ رنگ‏ و‏ بوی ‏گل‏‌های‏ رنگارنگ‏ شگفت‏‌انگیز ‏طبیعت‏ شود.

وی افزود: من‏ سعی ‏می‌کنم ‏با‏ حرکات ‏دورانی‏ و‏ چرخشی‏ گل‌‏ها‏ را‏ با‏ رعایت‏ ترکیب‏‌بندی‏،‏ ریتم ‏و‏ عمق‏ در‏ آثارم ‏به‏ غیر ‏از‏ در‏ نظر‏ گرفتن ‏زیبایی ‏به‏ نقش ‏و‏ پویایی ‏و‏ ‏اثرگذاری ‏گل‌‏ها‏ در‏ عالم‏ هستی‏ بپردازم‏ و‏ همانگونه ‏که‏ شاهد ‏هستید ‏گل‏‌ها‏ در‏ آثارم ‏با‏ نوآوری ‏و‏ شیوه‏ایی‏ مدرن‏ همراه ‏با‏ تنوع‏ رنگی ‏و‏ ایجاد ‏فضا همراه ‏با‏ خاکستری‏‌های ‏رنگی ‏به‏ تصویر ‏کشیده ‏شده‏‌اند.‏

«نشاط» در نگارخانه پردیسان

نمایشگاه گروهی «نشاط» مجموعه‌ای از آثار نقاشی جمعی از هنرمندان جوان به سرپرستی مریم احمدی و فاطمه عرفانی از ۲۱ تا ۳۰ آذر از ساعت ۱۰ تا ۱۷ در نگارخانه پردیسان فرهنگسرای فردوس واقع در فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس شرق، بعد از چهارراه شهید سلیمی جهرمی برپاست.

نازنین زهرا عابدی، سیده نازنین میرهاشمی، فاطمه قربان‌زاده، زهرا داستار، زینب فلاحی، محدثه رضایی، فاطمه ملکی، ستایش رزاقی، رومینا جعفری، هستی احمدی و حنانه بخشی از هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند.

«توحید» در گالری ابوالفضل عالی

نمایشگاه «توحید» آثار نگارگری امیرحسین آقامیری با موضوع تفسیر آیات قرآن کریم با هدف انتقال مفاهیم دینی و ارزشی از ۲۱ آذر تا پنجم دی روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ برپاست.

در این نمایشگاه ۳۰ اثر از آثار آقامیری که طی ۲۹ سال اخیر به تصویر کشیده، به نمایش گذاشته شده است. سوره مبارکه قیامت، شهید، حضرت یوسف (ع)، گذر حضرت موسی (ع) از دریا، نفس (آدم و حوا)، حضرت عباس(ع)، شُکر، ذوالفقار، حضرت یونس (ع)، سوره مبارکه تکاثر (افزون‌طلبی)، ضامن آهو، برکت، درجات، اسرای کربلا، رزق و روزی و شعبان از جمله عنوان‌ها و مضامین آثار نمایشگاه «توحید» هستند که با تکنیک‌های گواش و آبرنگ به تصویر درآمدند.

«نور السماوی» در نگارخانه اندیشه

نمایشگاه خط ناخنی و خوشنویسی با عنوان «نور السماوی» با نمایش آثار استاد رضا روحی از ۱۹ تا ۲۷ آذر از ساعت ۹ تا ۱۹ در نگارخانه به نشانی خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید منفرد نیاکی برپاست.

رضا روحی از هنرمندان برجسته و صاحب سبک در عرصه خوشنویسی و نقاشی خط است. وی همچنین مدرس خوشنویسی واحد آموزش فرهنگسرای اندیشه است.

«نورالسماوی» به معنای نور آسمانی و از القاب منتسب به حضرت فاطمه (س) است که با توجه به مناسبت‌های پیشرو و ایام شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) نامگذاری شده است.

نمایشگاه نقاشی کودکان توان‌یاب در نگارخانه ملل

نمایشگاه آثار نقاشی کودکان هنرمند توان‌یاب از ۲۴ تا ۲۶ آذر از ساعت ۹ تا ۲۱ در نگارخانه فرهنگسرای ملل به نشانی خیابان قیطریه، بوستان قیطریه میزبان علاقه‌مندان هنر نقاشی و خیران است. در این نمایشگاه، آثار نقاشی جمعی از کودکان هنرمند توان‌یاب (کم‌توان ذهنی و جسمی) با عنوان «به رنگ انار» به نمایش گذاشته خواهد شد.

در این نمایشگاه که به همت عالی کانون سفیران نشاط، از کانون‌های مستقر در مدیریت فرهنگی هنری مترو و با مشارکت فرهنگسرای ملل برگزار خواهد شد، ۳۱ اثر از آثار کودکان هنرمند سندرم داون، اوتیسم و کم‌توانان ذهنی و جسمی در نگارخانه فرهنگسرای ملل به نمایش درخواهد آمد.

در حاشیه نمایشگاه نیز به مناسبت شب یلدا، بازارچه خیریه صنایع دستی شامل سفال و معرق و ...، همچنین غذاهای خانگی و سنتی مرتبط با آن توسط خانواده‌های کودکان توان‌یاب برپا خواهد شد.

آخر هفته به کدام گالری‌های پایتخت بریم؟

۵۵۲۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1707156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =