عبدالله گنجی:  طبیعی است، چین به ما لگد بزند، چون ...

موضوع را باید از سطحی‌نگری و نگاه عاطفی عبور داد و به مدلی برای فهم رسید.

عبدالله گنجی، مدیرمسئول سابق «همشهری» و فعال رسانه ای اصولگرا در رشته توییتی نوشت :
  • چین-اعراب لطفا رشتو را کامل ببینید:
  • در سفر رئیس جمهور چین به سعودی یک بیانیه با سعودی منتشر شد که مورد خاصی برای ما نداشت.اما از بیانیه مشترک با اعراب خلیج‌فارس یک جمله اش برجسته شد که همه محکوم کردیم اما موضوع را باید از سطحی‌نگری و نگاه عاطفی عبور داد و به مدلی برای فهم رسید.
  • ‏چین به دنبال "جهان چینی شده" به جای "جهان غربی شده‌" از طریق اقتصاد نه از طریق سیاست و فرهنگ و ایدئولوژی(کمونیست- کنفوسیوس)است به همین دلیل با ١٧۶کشور سند امضا کرده است.در سوئیس به دنبال"منطقه آزاد بانکی"و در سرزمین های اشغالی فلسطین و در حیفا به دنبال"منطقه آزاد فناوری"است.
  • ‏بیانیه با اعراب به عربی ٣٠ صفحه و٨۶ محور است که فقط ما متوجه یک جمله شدیم.
  • چین دنبال کشیدن فرش از زیر پای آمریکا در منطقه است و طبیعی است که باید بتواند برای اعراب جایگزینی همتراز او باشد. برای القای این جایگزینی طبیعی است مشابه آمریکا عمل و لگدی هم به ما بزند تا هم اعتماد اعراب را ‏جلب هم آمریکا را تحریک نکند با همان نگاه جهانی، بعد از تثبیت خود در سرزمین های عربی و جلب اعتماد، نوبت پل سازی بین ما و اعراب خواهد بود.
  • این کاری است که چین می تواند وآمریکا نمی تواند.ایفای این نقش خوشایند اعراب هم خواهد بود که باید منتظر آینده بود.نگاه عاطفی در سیاست خارجی اشتباه است.

بیشتر بخوانید:

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1707735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =