۰ نفر
۱۲ شهریور ۱۳۹۰ - ۰۶:۳۹

واحد مرکزی خبر نوشت:

ایندیپندنت فاش کرد ، دستگاههای اطلاعاتی انگلیس و امریکا به رژیم سابق معمر قذافی در لیبی کمک می کرده اند.
 نامه های محرمانه ای که روزنامه ایندیپندنت در طرابلس به آن دست یافته است،از روابط دوستانه و نزدیک میان دولت های انگلیس،امریکا و معمر قذافی پرده بر می دارد.

این اسناد نشان می دهد که چگونه زندانیان و مظنونان ترور لیبیایی در پوشش برنامه ای موسوم به "رندیشن" به دولت قذافی تحویل داده می شدند تا تحت بازجویی های خشن قرار گیرند و اینکه چگونه ام آی شش سرویس اطلاعاتی انگلیس اطلاعات مربوط به مخالفان تبعیدی لیبی را به دیکتاتور تحویل می داده است.

همچنین طبق این اسناد،مقامات انگلیسی واقعا در نوشتن متن سخنرانی قذافی زمانی که او تلاش می کرد رژیمش را از جایگاه یاغیگری بین المللی بیرون آورد،کمک کرده اند.

همچنین آن زمان دولت های انگلیس و امریکا به نمایندگی از لیبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکره می کردند.

این روزنامه می افزاید،انگلیسی ها آن زمان تمایل نداشتند روابط نزدیک خود را با لیبی با نزدیک ترین متحد شان یعنی امریکا سهیم شوند.یک افسر ام آی شش در نامه ای به همتای اطلاعاتی خود در لیبی توضیح داده است که چگونه از فاش کردن هویت یک مامور نزد امریکایی ها خودداری کرده است.

به نوشته ایندیپندنت،این اسناد در یکی از دفاتر خصوصی موسی کوسا مرد دست راست قذافی و رئیس تشکیلات امنیتی او کشف شده است.کوسا چند روز بعد از شروع انقلاب در لیبی به انگلیس پناهنده شد.

در این نامه ها،جزئیات مربوط به دیدار تونی بلر با معمر قذافی نیز که به خواسته دفتر نخست وزیری انگلیس در چادر قذافی انجام شد،دیده می شود.یکی از افسران ام آی شش در نامه ای به موسی کوسا نوشته است که "مقر نخست وزیری مایل است که ملاقات در چادر صورت گیرد.نمی دانم چرا انگلیسی ها به چادر علاقمند هستند.واقعیت این است که خبرنگاران این روش را دوست دارند."

با کشف این اسناد،سوالات زیادی درباره رابطه میان کوسا و دولت انگلیس شکل گرفته است.ورود غیرمنتظره کوسا به انگلیس باعث شد بسیاری خواستار بازجویی از او در خصوص دخالتش در جنایت های بین المللی قذافی از جمله کشتن یک پلیس زن به نام یئون فلچر و مخالفانش شوند.کوسا همچنین متهم است که به ایرلند تسلیحات ارسال می کرده است.آن زمان دیوید کامرون قول داد که کوسا مورد بازجویی قرار گیرد،اما این فرد از انگلیس خارج شده است و هم اکنون در یک کشور حوزه خلیج فارس به سر می برد.

حالا با کشف شدن اسناد فوق الذکر این سوال پیش می آید که آیا کوسا به این علت که اطلاعات محرمانه داشته ،اجازه فرار یافته است.گفته می شود که کوسا هنگام ترک لیبی هزاران سند با خود برده است.26151

کد خبر 171085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =