نامه ۱۴ بسیج دانشجویی به اژه‌ای درباره روند «رسیدگی و احکام صادره حوادث اخیر»

فارس نوشت:دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ با ارسال نامه‌ای از رئیس قوه قضائیه خواست تا یک پایگاه ثابت اینترنتی، جهت اطلاع‌رسانی دائمی پرونده‌های قضایی ایجاد شود.

چهارده بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ با ارسال نامه ای به رئیس قوه قضائیه پیرامون روند رسیدگی و احکام صادره حوادث اخیر تاکید کردند: برگزاری علنی و شفاف دادگاه‌ها، اطلاع‌رسانی دقیق و بی‌پرده و استفاده از بستر رسانه در جهت تنویر افکار عمومی و استقبال از شنیدن نظرات مخالفان و موافقان راهگشا خواهد بود.

متن کامل نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای غلامحسین محسنی اژه‌ای

ریاست محترم قوه قضائیه

سلام علیکم؛

پس از خاتمه یافتن اتفاقات و آشوب‌های اخیر، همه چشم‌ها به سمت دستگاه قضایی، منتظر رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های این چند ماه بود. با صدور رای دادگاه‌ها، عده‌ای با تمسک به این احکام، دوباره در آتش اختلافات دمیده و آن را دست‌آویزی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و سیستم قضایی قرار دادند.

در این فضای سیاسی ملتهب کشور، هرگونه تخطی از قانون، چشم‌پوشی از اصول حقوقی، نادیده گرفتن حقوق متهمین، تاثیر پذیرفتن از مقامات سیاسی و امنیتی و یا عدم شفافیت در رسیدگی، توسط هر یک از بخش‌های قوه قضاییه، بهانه کافی را به معاندین نظام اسلامی که مترصد کوچک‌ترین اشتباه در روند این رسیدگی‌ها هستند، خواهد داد؛ تا در جهت مقاصد خود از آن استفاده کرده و به شبهه‌پراکنی بپردازند.

مضاف بر این، عدم اطلاع‌رسانی دقیق از روند رسیدگی به برخی از پرونده‌های مفاسد اقتصادی گذشته و نامشخص بودن سرانجام آن‌ها در نزد مردم و یا تعویق در اجرای احکام، مانند پرونده‌های محکومین طبری و زنجانی، سوالات و ابهامات زیادی در اذهان عمومی ایجاد نموده و موجب نادیده انگاشتن سایر اقدامات این قوه در مبارزه با فساد گشته است.

در چنین شرایطی، تنها برگزاری علنی و شفاف دادگاه‌ها، اطلاع‌رسانی دقیق و بی‌پرده و استفاده از بستر رسانه در جهت تنویر افکار عمومی و استقبال از شنیدن نظرات مخالفان و موافقان راهگشا خواهد بود.

لذا از جنابعالی تقاضا داریم با هم‌افزایی دستگاه‌های مربوطه، بالاخص مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، یک پایگاه ثابت اینترنتی، جهت اطلاع‌رسانی دائمی و برگزاری علنی دادگاه‌های پرونده‌های قضایی مهم (مفاسد اقتصادی، جرایم سیاسی امنیتی و سایر پرونده‌های حساس اجتماعی) پایه گذاری شود. همچنین نسبت به ایجاد درگاهی جهت بیان نظر و انتقادات صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی و بحث و گفت‌وگو میان آن‌ها، اقدامات لازم صورت گیرد.

بسیج دانشجویی، با توجه به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، از مجموعه قوه قضائیه درخواست دارد، جهت پاسخگویی به این مسائل و ابهامات در میان دانشجویان حضور یابند و از نزدیک پاسخگوی مطالبات ایشان باشند.

امید است با این قبیل اصلاح رویه‌ها، بستر ایجاد هرگونه شائبه را بسته، اساس مُلک را بر عدل استوار ساخته، و موجبات رضایت‌خاطر مطالبه‌گران و دغدغه‌مندان انقلاب اسلامی را فراهم نمایید.

وَالسَّلَامُ عَلَی مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَی

۱- بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد
۲- بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس
۳- بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا
۴-بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان
۵- بسیج دانشجویی دانشگاه جامع امام حسین
۶- بسیج دانشجویی دانشگاه خوارزمی
۷- بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران مرکز
۸- بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران شمال
۹- بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم تحقیقات
۱۰- بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم پزشکی
۱۱- بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی مالک اشتر
۱۲- بسیج دانشجویی پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور
۱۳- بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران غرب
۱۴-بسیج دانشجویی دانشکده فنی و حرفه شهید شمسی پور

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1710881

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =