سرمایه گذاری شرکت های چینی در قشم تسهیل می شود

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: جزیره قشم بواسطه موقعیت ویژه ژئوپلتیکی و وجود ظرفیت های متعدد اقتصادی می تواند مقصد خوبی برای سرمایه گذاران خارجی باشد و با برنامه ریزی های صورت گرفته شرایط سرمایه گذاری شرکت های چینی در قشم تسهیل می شود.

به گزارش خبرآنلاین از قشم، افشار فتح الهی در دیدار سفیر چین با وی، اظهار داشت: راه اندازی کنسولگری کشور چین در بندرعباس می تواند منافع اقتصادی خوبی برای استان هرمزگان و منطقه آزاد قشم به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: جزیره قشم بدلیل ضوابط و قوانین ویژه منطقه آزاد قشم این ظرفیت را دارد تا دفتر مستقلی برای ارائه خدمات به سرمایه گذاران و شرکت های چینی فعال در جزیره مستقر شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در سال های گذشته پیمان خواهرخواندگی میان قشم و شهر گوانگجو چین بسته شد و امیدوار هستیم شرایط برای تمدید این تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان این دو منطقه آزاد فراهم گردد.

به گفته فتح الهی؛ سازمان منطقه آزاد قشم برای انجام سرمایه گذاری مشترک، ایجاد شهرک های صنعتی و تولیدی مشترک و همچنین ایجاد مناطق آزاد مشترک با چینی ها آمادگی کامل دارد.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری و حضور شرکت های چینی نباید وابسته به مذاکرات برجام باشد، خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال تسهیل شرایط برای حضور سرمایه گذاران و شرکت های چینی در قشم هستیم و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد حضور آنها در جزیره باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم ابراز امیدواری کرد تا حضور سفیر چین و آشنایی او با موقعیت ویژه جزیره قشم و ظرفیت های موجود در منطقه، شرایط برای معرفی بهتر منطقه آزاد قشم به شرکت های چینی فراهم شود.

فتح الهی در پایان گفت: در حال حاضر چین تنها کشوری است که جمهوری اسلامی توافق نامه ۲۵ ساله به امضا رسانده و این مهم نشان دهنده نگاه ویژه نظام مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت سیزدهم در اجرای سیاست نگاه به شرق است.

براساس این گزارش، سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه تاکید کرد: با استقرار سرکنسول کشور چین در دفتر بندرعباس ارتباط میان شرکت های چینی فعال در منطقه تسهیل شده و امکان سرمایه گذاری بیشتر فراهم می شود.

چانگ هوآ با اشاره به برخی مشکلات شرکت های چینی فعال در منطقه آزاد قشم، افزود: امیدوار هستیم با تشویق شرکت های چینی برای حضور در ایران و بویژه منطقه آزاد قشم، شاهد فعالیت اقتصادی بیشتر آنها در این منطقه باشیم.

وی ادامه داد: توافق نامه همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین و همچنین تفاهم نامه خواهرخواندگی میان قشم و گوانگجو با هدف توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی به امضا رسیده و درصدد هستیم تا این مساله به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

سفیر چین در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سفارت چین مسئولیت پیگیری اجرای این توافق نامه ها را برعهد دارد و انتظار داریم با بهبود وضعیت کرونا در کشور چین، شرایط برای سفر و ملاقات حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با طرف چینی ایجاد شود.

هوآ با بیان اینکه کشور چین تحریم های آمریکا و کشورهای غربی علیه ایران را محکوم می کند، تاکید کرد: روابط دو جانبه میان ایران و چین، بدون توجه به سرنوشت مذاکرات برجام ادامه خواهد داشت و امیدواریم شرایط برای حضور سرمایه گذاران و شرکت های چینی در قشم تسهیل شود.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1711045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =