مهاجری: رئیسی چاره ای جز ترمیم کابینه ندارد / محسن رضایی در تیم اقتصادی دولت به کار گرفته نشد

نامه‌نیوز نوشت :فعال سیاسی اصولگرا گفت: آقای رضایی گرچه عنوانش معاون اقتصادی دولت است اما واقعیت این است که در تیم اقتصادی دولت به کار گرفته نشد. من نمی‌گویم که اگر به کار گرفته می‌شد شق‌القمر می‌کرد اما برای قضاوت عملکرد او باید در این نکته را مدنظر قرار دهیم و علت اینکه از دولت کناره‌گیری هم نکرد شاید این باشد که نخواست از نظر روانی و افکار عمومی به دولت لطمه وارد شود.

وضعیت اقتصادی این روزهای کشور خوب نیست و می‌گویند که دولت می‌خواهد به ترمیم تیم اقتصادی بپردازد. در این بین یک پرسش مهم به وجود می‌آید که عملکرد دولت و تیم اقتصادی‌اش تا چه باعث به‌وجود آمدن شرایط کنونی اقتصادی شده است و چه قدر از شرایط کنونی ناظر به عوامل بیرونی مانند تحریم‌ها بوده است.

محمد مهاجری، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع گفت: «مشکل اصلی دولت آقای رئیسی این است که برنامه اقتصادی مدونی نداشت و با اینکه گفته شد که هفت هزار صفحه برنامه وجود دارد اما هفت صفحه‌اش را هم ندیدیم. مشکل دیگر آن بود که دولت در شرایطی اقتصاد را تحویل گرفت که اقتصاد دچار تحریم بود و به دلیل مشکلاتی که بر سر راه برجام پیش آمده بود، تحریم‌ها مدام تشدید هم می‌شد. در این شرایط می‌طلبید که دولت جدید در حوزه اقتصادی بسیار توانمند باشد اما آقای رئیسی ضعیف‌ترین نیروها را در کار اقتصادی به کار گرفت».

او ادامه داد: «اکنون که گفته می‌شود دولت می‌خواهد تیم اقتصادی را ترمیم کند، چاره به جز این کار وجود ندارد؛ یعنی آقای رئیسی ناچار به ترمیم کابینه است و راه دیگری ندارد زیرا تیم کنونی تجربه و تخصص لازم را ندارد اما امیدواریم که اگر برخی نیروها کنار گذاشته می‌شود واقعا افراد توانمند مسئولیت بگیرند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «یک مشکل بزرگ اقتصاد تحریم‌هاست که دولت کنونی می‌توانست در عرصه مذاکرات احیای برجام بهتر از این عمل کند. در دولت قبل پرونده هسته‌ای در دست دولت بود و حرف آخر را رئیس‌جمهور می‌زد و وزیر خارجه وقت یعنی آقای ظریف هم از اختیار لازم برخوردار بود اما اکنون پرونده هسته‌ای به شورای امنیت ملی رفته است و گرچه رئیس‌جمهور، رئیس‌ آن شورا هم هست اما به هر حال پرونده دیگر در دولت نیست. از طرفی کسانی که مخالفت برجام بودند در دولت آقای رئیسی مقام گرفتند و با همان نگاه که نباید اقتصاد را به برجام گره زد یا ما کاری به FATF نداریم وارد مذاکرات شدند و خب معلوم بود که نمی‌توانند آن‌طور که باید پیش بروند».

مهاجری درباره نقش محسن رضایی در تیم اقتصادی دولت اظهار کرد: «آقای رضایی گرچه عنوانش معاون اقتصادی دولت است اما واقعیت این است که در تیم اقتصادی دولت به کار گرفته نشد. من نمی‌گویم که اگر به کار گرفته می‌شد شق‌القمر می‌کرد اما برای قضاوت عملکرد او باید در این نکته را مدنظر قرار دهیم و علت اینکه از دولت کناره‌گیری هم نکرد شاید این باشد که نخواست از نظر روانی و افکار عمومی به دولت لطمه وارد شود».

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1711818

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =