انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از «تبدیل امور اقتصادی به معما» / می‌شنویم، مثلا دلار فلان مقدار شده، هیچ عکس العملی از مسئولین نمی‌بینیم

قم نیوز نوشت: آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: وقتی می‌شنویم که مثلا دلار فلان مقدار شده، هیچ عکس العملی از مسئولین نمی‌بینیم و حتی ابراز هم نمی‌کنند که ما وضعیت را درست می‌کنیم و نمی‌گذاریم به این صورت باقی بماند و به سادگی از کنار قضایا عبور می‌کنند. ما همانطور که معتقد به تقویت نظام و مسئولین نظام هستیم، معتقدیم باید به مشکلات مردم هم توجه جدی داشته باشیم.

آیت الله مکارم شیرازی در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مجلس سوگواری که با حضور اقشار مختلف مردم، علما و روحانیون در مدرسه امام امیرالمؤمنین (ع) برگزار شد، به تبیین فضائل و مناقب حضرت صدیقه طاهره (س) پرداخت.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که حضرت زهرا (س) فضائل بسیاری دارند، یادآور شد: ما در کتاب «فاطمه برترین بانوی جهان» چهل حدیث دربارۀ فضائل فاطمۀ زهرا (س) بر اساس منابع معتبر عامه آورده‌ایم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به روایت «فاطمة بضعة منی»، تعبیر «بضعة» را به معنای پارۀ جسم و روح پیامبر گرامی اسلام (ص) دانست و افزود: اینکه برخی آن را تنها به معنای پارۀ بدن معنا کرده اند، مناسب نیست، زیرا هر فرزندی پارۀ بدن پدر خود است.

آیت الله مکارم شیرازی با برشمردن بعضی استثنائات فاطمۀ زهرا (س) نسبت به دیگران، این استثنائات را وجه تمایز آن بانوی بزرگوار از دیگران و ایشان تنها مصداق تعبیر «بضعة منی» دانست.

وی اختلاف در تاریخ شهادت آن بانو را نیز از وجوه تمایز برشمرده که سبب می‌شود تا فضائل و مناقب آن حضرت بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به برپایی گسترده مجالس عزاداری حضرت فاطمۀ زهرا (س) فرمودند: تشکیل جلسات تنها برای بیان فضائل آن حضرت نباشد، بلکه باید افزون بر ذکر فضائل و مناقب، به گونه‌ای باشد که همگی از سیره و روش زندگی آن حضرت، درس و عبرت گرفته و پرتوی از آن فضائل نیز در زندگی ما باشد.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به ازدواج ساده و ساده‌زیستی آن حضرت اشاره کرد و گفت: امروز مشاهده می‌کنیم برخی مدعیان اسلام که مراسم ازدواج و زندگی آن‌ها به شدت تشریفاتی و مجلل است، آن را تابلو کرده و در معرض دید همگان قرار می‌دهد.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: امروز جامعۀ ما دچار گرفتاری‌ها و مشکلات فراوانی از جمله مشکل اقتصادی و فرهنگی است. در مسائل اقتصادی گرفتار اموری هستیم که تبدیل به معما شده است. وقتی می‌شنویم که مثلا دلار فلان مقدار شده، هیچ عکس العملی از مسئولین نمی‌بینیم و حتی ابراز هم نمی‌کنند که ما وضعیت را درست می‌کنیم و نمی‌گذاریم به این صورت باقی بماند و به سادگی از کنار قضایا عبور می‌کنند. ما همانطور که معتقد به تقویت نظام و مسئولین نظام هستیم، معتقدیم باید به مشکلات مردم هم توجه جدی داشته باشیم.

آیت الله مکارم شیرازی در مورد مشکلات فرهنگی نیز گفت: برخی می‌خواهند مسألۀ حجاب را به ابتذال بکشانند. کار به جایی رسیده که به بی حجابی افتخار می‌کنند و در میان جمعیت ظاهر می‌شوند.

وی مردم را علاقه‌مند و وفادار به نظام و کشور دانست و افزود: مردم در مقابل مشکلات تحمل و حوصله دارند، اما باید به وفا و حوصله مردم توجه شود. مسئولین این مسائل و مشکلات را جدی بشمارند و به گرفتاری‌های مردم رسیدگی کنند.

بیشتر بخوانید :

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1712129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =