نماینده مجلس: دولت و وزیر ارتباطات در حوزه اینترنت، مقام پاسخگو هستند/ حداقل، وضعیت اینترنت را به قبل از ۳ ماه پیش برسانند

جماران نوشت: نماینده بستان‌آباد و از اعضای کمیسیون ویژه طرح صیانت گفت: دولت مقداری کوتاهی کرده است؛ حداقل در شورای عالی فضای مجازی خود دولت با مصوبه‌ای می‌توانست جلوی آن را بگیرد، نه اینکه بگوید دست من نیست.

چندی پیش جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی سرعت اینترنت برای موبایل دو پله و برای اینترنت ثابت با سه پله سقوط اعلام شد و این در حالی است که وزیر ارتباطات از «اختلالات جزئی» در اینترنت می‌گوید

در این زمینه غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد و از اعضای کمیسیون ویژه طرح صیانت گفت: به نظرم باید به سرعت پایین و فیلتر کردن اینترنت پایان دهند و دسترسی آسان مردم به آن را فراهم کنند؛ امروز شرایط مهیا است و نگرانی خاصی وجود ندارد و از آن شرایط اضطراری که گفته می شد عبور شده است. هفته‌ قبل که از نقاط مختلف بازدید می‌کردم آثار محدودسازی‌ها را در مشاغلی دیدم؛ من در طول یک سال و خرده ای که با اساتید و کارشناسان در این حوزه در ارتباط هستم به عمق موضوع پی نبرده بودم که زندگی مردم تا این اندازه به اینترنت و اپیکیشن‌های متعارفی که مردم با آن کار می‌کنند وابسته است.

وی گفت: به مجموعه‌ای در یک روستا توسط کمیته امداد راه اندازی شده بود سر زدیم و از خانم سرپرست خانوار در رابطه با کار جویا شدیم که گفت، وضعیت خوب بود اما با محدودیت‌ها و فیلترینگ در ماه‌های اخیر فروش‌مان کاهش پیدا کرده است و دچار مشکل شده ایم. تعجب کردم که در یک روستا فروشگاه لباسی متکی به فضای مجازی است.

نوری قزلجه تصریح کرد: واقعا نباید با اقتصاد مردم اینگونه برخورد کرد. این فضا عمدتا با اقتصاد مردم در طبقات پایین جامعه سروکار دارد. این واقعیت را نباید دستاویز مسائل دیگری قرار داد و حتما تاکید دارم وضعیت اینترنت را حداقل به قبل از ۳ ماه پیش برسانند. در حالی که روزانه اتفاقات جدید رخ می دهد دوست داریم دسترسی‌ها آسان و کم هزینه‌تر شود و امیدواریم به وضعیت قبل برگردیم.

از نظر ما دولت و وزیر ارتباطات در حوزه اینترنت مقام پاسخگو هستند

وی در خصوص رد مسئولیت وزیر ارتباطات و دولت از سرعت پایین اینترنت در کشور، گفت: دولت مقداری کوتاهی کرده است؛ حداقل در شورای عالی فضای مجازی خود دولت با مصوبه‌ای می‌توانست جلوی آن را بگیرد، نه اینکه بگوید دست من نیست. وقتی در آن جلسه‌ای که رئیس جمهور حضور دارد اختیارات را واگذار می‌کردند، باید فکر امروز را می‌کردند. بالاخره از نظر ما دولت و وزیر ارتباطات در این حوزه مقام پاسخگو هستند و اگر جایی می‌خواهند اختیارات را بگیرند باید محکم سرکار بایستند؛ چون این اختیارات اجرایی برای دولت است و نمی‌توانند هم سکوت کنند و هم رضایت داده و اختیارات را از دست بدهند و بگویند دست ما نیست! این قابل قبول نیست.

نمی‌توانیم ارتباط خود را با دنیا قطع کنیم و اسم آن را اینترنت ملی بگذاریم

نوری در پایان تاکید کرد: ما که نمی‌توانیم ارتباط خود را با دنیا قطع کنیم و اسم آن را اینترنت ملی بگذاریم. البته از لحاظ تکنولوژی اینترنت قابل قطع کردن نیست و با فیلتر کردن تنها هزینه‌ها افزایش پیدا می کند و عده‌ای از طریق فیلترشکن‌ها به سودهایی می‌رسند.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1713028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =