بیماری های غیرواگیر اصلی ترین علل مرگ و میر در ایران و استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شوند

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت:بیماری های غیرواگیر با ۸۲درصد علت مرگها و ۷۵درصد بار بیماری ها، اصلی ترین علل مرگ و میر در ایران محسوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت:برای پیشگیری از این بیماریها با استفاده از اطلاعات مطالعه همگروهی مبتنی بر جمعیت (کوهورت) شهرکرد برنامه استانی تنظیم و توسط استانداری چهارمحال و بختیاری تصویب و برای اجرا به دستگاههای استانی ابلاغ گردید.

دکتر علی احمدی افزود :بیماری های غیرواگیر با ۸۲درصد علت مرگها و ۷۵درصد بار بیماری ها، اصلی ترین علل مرگ و میر در ایران محسوب می شوند.

رئیس مرکز بهداشت استان گفت :بیماری های غیرواگیر در همه جوامع قسمت اعظم بار بیماریها را به خود اختصاص می دهند به گونه ای که تقریبا ۴۳درصد از بار بیماری ها در کشورهای جهان ناشی از این بیماری ها است.

وی یادآور شد، توجه به شاخص های عدالت در سلامت، مشارکت مردم و همکاری بین بخشی از قطعه های تعیین کننده حیاتی و تکمیل کننده پازل سیاستگذاری سلامت برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر هستند.

به گفته وی، با توجه به ابلاغ سند ملی تقویت شبکه بهداشتی درمانی در سال ۱۴۰۰، تصمیم بر آن شد تا سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در مقیاس استانی و با تطبیق چارچوب سند با شیوه‌نامه وزارتی و ایجاد تغییراتی دیگر (بر اساس شرایط منطقه)، علاوه بر ایجاد انگیزه برای مشارکت فعال همه عوامل ستادی و محیطی، بازنگری و امکان انجام پایش و ارزیابی آن نیز فراهم شود به طوری که بتوان از نتیجه آن در راستای تحقق اهداف سیزده گانه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر استفاده کرد.

دکتر احمدی با اشاره به توجه ویژه به پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در استان چهارمحال و بختیاری افزود: خوشبختانه این سند به برنامه استراتژیک پنج ساله و برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۱ مرکز بهداشت استان وشبکه های بهداشت و درمان ده گانه استان متصل شده است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از اهداف استانی این سند به کاهش ۲۵درصد از خطر مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر، کاهش ۳۰درصد از میزان مصرف نمک سدیم و کاهش ۲۵درصد از شیوع پرفشاری خون اشاره داشت.

به گفته وی، جلوگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت جمعیت، دسترسی ۱۰۰درصد جمعیت به داروهای مناسب و فناوری های پایه و ضروری برای درمان بیماری های غیرواگیر، دسترسی حداقل ۷۰درصد جمعیت به دارو ومشاوره های لازم برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی و حملات عروق مغزی، به صفر رساندن میزان اسیدهای چرب ترانس در روغن های خوراکی و محصولات غذایی از دیگر اهداف استانی این سند بشمار می رود.

دکتر احمدی در تشریح وضعیت موجود بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آنها در استان چهارمحال و بختیاری در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: شیوع دیابت در کل جمعیت ۲.۹ درصد و شیوع این بیماری در جمعیت ۳۰ سال به بالا ۵.۲ درصد می باشد.

به گفته وی، شیوع فشار خون در کل جمعیت و جمعیت ۳۰ سال به بالا به ترتیب ۶.۸ و ۱۲.۶ درصد بوده است.

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در خصوص بروز سرطان ها نیز گفت: بر اساس داده های ثبت شده فعلی میزان بروز، ۱۳۸ در یکصد هزار نفر جمعیت می باشد.

وی در خصوص خطرسنجی بیماری های قلبی نیز گفت: این آمار در شش ماهه اول سال جاری در جمعیت بالای ۳۰ سال، ۳۶ درصد بوده است.
دکتر احمدی گفت: از اهداف برنامه عملیاتی در سال ۱۴۰۱، افزایش پوشش مراقبت پزشک در بیماران شناسائی شده مبتلا به فشار خون بالا به میزان حداقل ۷۰ درصد کل بیماران و افزایش پوشش مراقبت پزشک در بیماران شناسائی شده مبتلا به دیابت به میزان حداقل ۶۰ درصد کل بیماران می باشد.

وی، شناسائی افراد در معرض خطر یا دارای علائم خطر سرطانهای کلورکتال، پستان و دهانه رحم حداقل۷۰ درصد موارد را از دیگر اهداف برنامه عملیاتی در سال ۱۴۰۱ برشمرد.

46

کد خبر 1713277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =