سنایی:خطر ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت وجود دارد/ قبل از جنگ اوکراین باید تکلیف برجام را روشن می‌کردیم

یک کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرآنلاین گفت: پرونده اتهام ها علیه ایران در شورای حکام در حالی همچنان باز است که دو قطعنامه را پشت سر گذاشته و اگر مسائل مورد ادعای آژانس با همکاری ایران حل و فصل نشود، در اجلاس ماه مارس شورای حکام احتمالا قطعنامه ای علیه ما صادر خواهد شد.

مهسا مژدهی: برجام بالاخره احیا خواهد شد؟ این سوالی است که با دیدن چراغ سبز ایران بر سر بازگشتن بر سر میز مذاکره شکل گرفته است. به نظر می رسد که تهران بیش از ماه های قبل به ایجاد توافقی با کشورهای غربی و شرقی تمایل دارد. مسائل داخلی و مشکلات اقتصادی و همچنین فشارهای بین المللی و تحریم باعث شده تا تهران موضع نرم تری بر سر گفتگوها از خود نشان دهد. در غرب دو دستگی کم نیست. آنچه همه به آن اعتقاد دارند این است که مساله باید به نحوی از طریق دیپلماسی حل شود. اما با توجه به اختلافات روزافزون بین دو طرف؛ چنین چیزی چطور قابل اجرا است؟

اردشیر سنایی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در مورد امکان احیای برجام می‌گوید: در یکی دو هفته اخیر به نظر می رسد که پالس های مثبتی از طرف ایران مخابره شده مبنی بر اینکه اماده گفتگو و مذاکره در مورد فرایندی است که به احیای برجام منجر می شود. این موضوع هم در صحبت های وزیرخارجه و هم صحبت های برخی از مسئولین مانند نمایندگان مجلس دیده شد. شخصا بعید می دانم که اتفاق جدیدی در این قضیه رخ بدهد و طرف مقابل حاضر باشد که پای میز مذاکره برای احیای برجام بیاید. چه برسد به این که بخواهد به توافق رضایت بدهد یا نه.

سنایی:خطر ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت وجود دارد/ قبل از جنگ اوکراین باید تکلیف برجام را روشن می‌کردیم

بیشتر بخوانید:

مجلسی: تیم مذاکره‌کننده توانایی توافق ندارد/ شرایط غرب هم مورد قبول ایران نیست

گره برجام به دست عمان باز می‌شود؟

قهرمان‌پور: برای توافق ایران روی ۴ موضوع تاکید دارد / روسیه نمی‌تواند مانع از توافق شود

مخالفین برجام بالاخره کوتاه آمدند/ میوه دیررس در حال رسیدن است؟

مطهرنیا: ایران از سر اجبار به مذاکرات بازگشت؛ اما دولت انقلابی با خواسته‌های آمریکا کنار نمی‌آید

فرجی‌راد: ایران با وجود سخت‌گیری غرب وارد مذاکره شد/ ریاض به گفتگو با تهران تن نمی‌دهد

دلیل این موضوع این است که قضیه برجام تا قبل از حمله روسیه به اوکراین تکلیفش مشخص بود و اگر قرار بود احیا شود، بهترین زمان اسفند سال ۱۴۰۰ و قبل از حمله روسیه به اوکراین بود. این حمله مسیر را عملا تغییر داد و متغیر دیگری را به موضوع پرچالش برجام اضافه کرد و از آن زمان به بعد تقریبا می‌شود گفت که برجام دچار چند سکته مهم شد و حتی یک تلاش مجدد هم که با رضایت روسیه به وقوع پیوست در شهریور ۱۴۰۱ می توانست محقق شود. اما با توجه به ورود موارد جدید فرابرجامی به بحث مذاکرات عملا دیگر سمت و سوی توافق متوقف شد. با شروع اعتراضات در ایران طرف مقابل به ویژه امریکا بحث احیای برجام را از اولویت خود خارج کرد. طرف مقابل به این نتیجه رسید که فعلا باید صبر کند و وارد فرایند مذاکره برای احیای برجام نشود. پرونده باز پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و روسیه بحث به قدرت رسیدن مجدد نتانیاهو به همراه یک دولت بسیار تندرو که طبیعی است مانع عمده ای در روابط ایران و غرب باشد و اجماع در نهادهای بین المللی علیه کشورمان از جمله مواردی است که موضوع احیای برجام را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

به گفته سنایی مفتوح بودن پرونده اتهام ها علیه ایران در شورای حکام است که دو قطعنامه را پشت سر گذاشته و اگر مسائل مورد ادعای آژانس با همکاری ایران حل و فصل نشود؛ در اجلاس ماه مارس شورای حکام احتمالا قطعنامه ای علیه ما صادر خواهد شد. شاید پرونده اینبار به شورای امنیت ارجاع شود. از طرف دیگر تغییر مواضع کشورهای اروپایی که در طول سه ماه گذشته رخ داد،‌ مواضعی نیست که بشود فرایند مذاکرات را احیا کرد. بنابراین اگر بخواهیم یک جمع بندی کنیم می توان گفت که ایران به خاطر شرایط داخلی که دارد و همینطور مشکلات اقتصادی که با انها رو به رو شده، سیگنالهای مثبتی را ارسال کرده. اما اینکه واقعا قصدش احیای برجام هست یا نیست مشخص نیست.

او در مورد بهترین توافقی که ممکن است بین ایران و غرب امضا شود می‌گوید: به نظر می رسد که برای جمهوری اسلامی ایران در شرایط فعلی همان احیای برجام ۲۰۱۵ مطللوب است. چون اگر ایران بخواهد به چیزی فراتر از آن برسد موضوعات جدیدی از سوی طرف مقابل مطرح خواهد شد. موضوعاتی مانند فعالیت های موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران پیش می اید و به نظر نمی رسد که ایران تمایلی به مذاکره در مورد آنها داشته باشد. با توجه به این که ایران به دنبال توافق است تا هم از بار فشار گسترده سیاسی و بین المللی کم کند و هم شرایط اقتصادی را سر و سامانی بدهد تا بتواند بخشی از اعتراضات را فرو بنشاند، به نظر می رسد که مطلوب همان احیای برجام ۲۰۱۵ است و ایران نمی تواند به توافق دیگری فکر کند.

او در مورد مساله پادمانی گفت: اخرین مانعی که در مسیر احیای برجام عنوان شد، اختلافات فنی بود که بین ایران و آژانس وجود داشت و طرف مقابل هم اعلام کرد که تا زمانی که مسائل فنی با همکاری بین ایران و آژانس رفع نشود بحث احیای برجام عملا منتفی است. ایران هم مسر بود که این مساله موضوعی در گذشته بوده و قابل بررسی مجدد نیست و باید در همین فرآیند مذاکرات سیاسی حل و فصل شود. اما این اتفاق نیفتاد و طرف مقابل نپذیرفت و احیای برجام عملا دچار وقفه شد. اگر تنها این موضوع باقی مانده باشد راهش مشخص است و ایران بایستی با بازرسان آژانس همکاری لازم را داشته باشد و امکان بازدید از سه مکان ادعایی آنها را برنامه ریزی کند. اگر پاسخ های ایران از سوی آژانس قابل قبول دانسته شود می شود انتظار داشت که این موضوع خاتمه بپذیرد و برجام قابل احیا شود. اما با رویکردی که پیش از این ایران در پیش گرفت و تلاش کرد موضوع را خارج از بحث های فنی حل و فصل کند؛ غرب هم رویکرد پیشین خود را ادامه می دهد.

۳۱۱۳۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1714684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 18
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  شورای امنیت کدام است دیگر وضعیت بدتر از این خواهد شد اگر این ملت میخواستند زیر بار زور بروند که انقلاب نمی کردند و با یزید زمانه صدام هشت سال نمی جنگیدند نه شورای امنیت نه شیطان بزرگ نه هیچ قدرتی نمی توانند غلطی بکنند این مردم حسینی هستند تا اخرش هم مقاومت خواهند کرد مرگ بر امریکا و مرگ بر انگلیس و المان و فرانسه و رژیم کودک کش و رژیم ال سعود باد
  • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   2 49
   مرگ بر آمریکا مرگ ب اسرائیل برجام کیلؤ چنده پای برجام رفتن یعنی وطن فروختن سپاه رو آریم غم نداریم عزت مندانه زندگی کردن خیلی بهتره خدا هیکسو واگذاشته بخواهیم تسلیم محنت برجان بشیم
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   36 3
   الان که روزگار خوشمون هستش،تا چند وقت دیگه وضعیت بدتر رو با هم می‌بینیم
  • ناشناس IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   71 0
   نتیجه ی تفکرات شما این شده که مردم به وضع فلاکت بار اقتصادی ومعیشتی گرفتار شدند و کمر خم کردند
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   43 0
   آقای جوگیر بهتر است بدانی مقاومت به گفتن نیست بلکه توان هم مهم است که وضع اقتصاد فروپاشی شده از مردم آن راگرفته
  • محمد FR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
   28 0
   هرچی می تونی زور بزززن‼️😂✋
  • هخامنشی IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   50 0
   زیاد زور نزن مثل اینکه نفست از جای گرم در میاد مردم دارن از گشنگی میمیرن تودار ی قصه میگی مقز فندقی
  • IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   46 0
   علی اقا تند نروید چهل ساله داریم همین حرفا را میزنیم که کشور به اینجا رسیده یا حتما نفعی از این اشفته بازار میبرید
  • کینگ IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   30 0
   هر غلطی میخواین بکنین فقط کشور درست کنید بخدا من جوان هیچ امیدی ب اینده ندارم هروز،کار میکنم ولی دارم فقیرتر از دیروز میشم ازداوج خونه ماشین که رویاست برام
  • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   36 0
   خوب شکمت پره کجای مملکت داری میچاپی و دزدی میکنی
  • IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   25 0
   پیاده شو آخر خطه!!!
  • ایران IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   28 0
   فقط بلدیدخوب شعاربدید!!!!
  • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   45 1
   علی آقا بیدار شو و از مکتب فیدل کاسترو دست بردار .تاریخ رو بخون و نظر بده .الان قرن ۲۱ است .حواست هست .باید جوابگو نسل آینده بود که یه کشور داغون رو تحویلش میدهیم.اگه هم نمیخواهی بخودت بیایی برو افغانستان و اونجا با عقاید امام حسین و یزید امور تو بگذرون
  • محب IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   37 0
   اینقدر با نصف بیشتر دنیا بجنگ تا جنگ دونت .... شه !!!! کسی کاری به تو و امثال تو نداره ، فقط از طرف خودت حرف بزن !!!! تو ملت امام حسینی ؟ باشه ! ما میخایم ملت امام حسن باشیم !!!! ایرادی داره ؟؟؟؟
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   20 0
   علی اقا تاریخ را مرور کن
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   29 0
   چهل سال است که شعار مرگ بر امریکا میدن چی شده. جزء گرانی و آشفته بازار بروید ریشه مشکل اقتصادی وخیانت برخی از مفسدین اقتصادی را حل کنید. شعار که از اسمش هم معلومه شعاره
  • سعید IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   26 0
   تکبیر، آفرین خطبه خیلی کوبنده بود، همه هم استقبال کردن، به تعداد منفی و مثبت نظرت توجه کنی میفهمی که این مردم حسینی از مسئولین به اصطلاح حسینی چی میخوان. قطعا شما کارمند دولتی هستید و به نظر از برکات انقلاب هم بی نصیب نبودید و الان هم سر سفره انقلاب تشریف دارید وگرنه یه رحمی هم به کارمندان و کارگران خصوصی مینداختید چون دیگه دخلمون فقط به زور میتونه فقط از نظر خورام زنده نگهمون داره، سفر تفریح رستوران خونه و ماشین خوب رسما تو سرمون بخوره
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  229 9
  بله قبل از جنگ اوکراین هر عقل سلیمی میگه باید برجام را امضا میکردیم.الان باید یقه ی کسانی که سنگ اندازی کردن و نزاشتن برجام امضا بشه رو بگیرند .ولی هنوز که هنوزه بازم میگن برجام بدرد نمیخوره!!!! یعنی هنوز کسی متوجه نشده که اینا اوامر رو سیه را اجرا میکنن!!!
  • احمد IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   1 17
   صدات از جای گرم در میاد. از مردم مایه نزار
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
   3 19
   اینقدر چرند و مهمل به هم نبافید !
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  4 15
  توی این کش مکشها ایران و اسلام هستند که ضرر می‌کنند
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  26 5
  بابا تحریم چیه قطعنامه چیه کاغد پاره است به قول داداش دوختور احمدی نژاد
 • Soli IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  10 1
  به چه قیمتی
 • علی IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  1 62
  وقتی روز اول رهبر به شما گفت من به برجام خوشبین نیستم و امریکا چیزی از تعهد بین المللی نمیفهمد فقط زبان زور را میفهمد یعنی همین ما نباید به بهانه های امریکا توجه کنیم با تمام توان به توان هسته ای ادامه دهیم
 • بازنشسته IR ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  1 19
  ایران فقط زمان میخرد، چون با توجه به تاکید قبلی در راستای اهداف تعیین شده برجام، اگر از خواسته های خود عقب نشینی کند، ضرر برجام بیشتر از سود آن خواهد بود، توافق فقط برای کوتاه مدت مسکنی برای وضعیت موجود است بعدا سر ایران بی کلاا خواهد ماند.
 • رضایی US ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  9 6
  برجام اگر برجام بود با ظریف هم تمام شد. این ها اگر میخواهند کشور تجزیه نشود و سوریه جدید ایجاد نشود باید از ظریف دعوت کنند که برجام را تمام کند.
 • سهیل IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  19 0
  برجام مرده ولی نمیتونن بگن
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  20 0
  دلت خوشه برادر . اونوقت کاسبان تحریم چه بکنند
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  0 28
  لعنت خدابرکسی که اسم برجام رابه زبان بیاورد برجام بدترین سند وطنفروشی وخیانت برعلیه ایران است
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  5 0
  هر دم از این باغ ....
 • جعفری IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  0 14
  اگر قراربود هر چیزی را که می‌خواهند را اجرا کنیم پس این همه گیر و دار واسه چی بود .بالاتر از سیاهی رنگی نیست چه کاری رو میتونستن انجام بدن که ندادن .خودشون متهم خودشون هم شاکی هستند .لطفا به حرمت خون شهدا زیر بار ظلت نروید
 • محمد IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  28 1
  برجام کیلو چنده ما اقتصاد مقاومتی داریم .اینقدر مقاومت میکنیم تا زیر چرخ های قطار پیشرفت دکتر رئیسی له و چرخ کرده بشویم
 • استقلال بزرگ IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  9 4
  دیدیم که قضیه ونزوالا واسه استخراج معادن و نفت و گازش داره حل میشه،و روابط سیاسی و اقتصادی با امریکا داره برقرار میشه،،،البته بعد خراب شدن کامل اقتصاد ونزوالا،،یعنی ۱۰۰سال عقب رفت ،،اما همپیمان ایران و روسیه نماندن،،بلکه دست به توافق با امریکا دادن،،هرچند امریکا ونزوالایی رو انتخاب کرد همیشه زیر دستشه،،بجای ایران انتخاب کردن،،توافق کمی سخت شده،،،اما خدا هست به امید خدا و با صداقت دوستان میشه کارایی کرد،،البته صداقت حاکم باشه،،درسته مرگ بر انگلیس و فرانسه و اسراییل اما باید قبول کنیم سیاست اونها قوی تره،،چین هم که کامل طرف ما نیست،،،موقع توافق های قبلی هم روسیه اجازه توافق نداد،،،حالا باید درست اندیشید،،تدبیر ملی رو داشته باشیم نه حزبی،،،انشالله خدا کمکمون کنه،،
 • مرتضی حسن پور IR ۰۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  3 16
  آقای کارشناس بلند شو جمع ش کن ما بیدی نیستیم که از این تهدیدات بلرزیم یا بترسیم ما ملت امام حسینیم شورای حکام خر یا سگ کی هستند .
 • حسین IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  0 10
  این همه ساده انگار نباشیم غرب هروقت کم میاره سلسله دوستی می جنبانه،وقت کشی میکنه تافرصتی بدست بیاره تا به ایران ضربه بزنه،اصلا در دکترین سیاست غرب اصلاح نیست ،بلکه توسل او مکروفریب برای از بین بردن نظام است،نمونه کارهای آنها وجود داعش درسطح منطقه است ما باید زرنگ باشیم اصلا خسته نشیم باید این غرب پیر را ناتوان کنیم،فقط اراده می خواهد.ما با تکیه بر آموزه های رهبر شجاع مان بر مکر غرب پیروز می شویم
 • ایرانی IR ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  8 0
  سیاسیون خاص ما خودشون فکر کردن جنگ روسیه بازار نفت وگاز وانرژی اروپا وامریکارا مختل میکنه وگرون میشه براشون ومجبورمیشن با ایران کنار بیان.ولی خبر نداشتن که روسیه بازار درآمد جهانی خودش رابه این زودیها خر نیست که ترک کنه.ولی ما ایرانی هامیگیم بهشون نفروشیم تا گرون بشه براشون.درحالی که به جای ما کویت وعربستان وترکیه وروسیه وچین هستن که نیازها غرب وآنریکا را برطرف کنن وتجارتشون رونق پیدا کنه.اصلا خودتحریمی ایران به نفع این کشورا شد.قبل از اف ای اف که ایران تصویبش نکردوبه برجام کشیدوسختی های دیگه میش اومد بررسی کنید چقدر ارزش پول این کشورا بوده وصادرات داشتن وحالا چقدر دارن.!! ماهم یه ضرب المثل داریم :نه خود خورد نه به کس دهد.گنده شود به سگ دهد.سیاستمدارا ما نه مثل نفر اول کشورهای دیگه کیفیت زندگیشون هست ونه میزارن مردم ایران کیفیت زندگیشون خوب بشه.هدفشون اینه مث مردم یمن لنگ بپوشیم.که به لباس کهنه ودست دوم هم رسوندنمون.
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  11 0
  ملت بیچاره شدند از دست این تندروها
 • محمود IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  2 4
  اینایی که میگن برجام به دردنمیخوره اسرائیلی هستندوخواهان براندازی جمهوری اسلامی هستند.امیدوارم مسئولین حرف اینها رو گوش نکنند
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  6 0
  یه مشت تندرو ازخود راضی شدن تصمیم گیری ملت ایران خودشان دررفاه وپهترین امکانات دارن وبفکرملت گرسنه نیستند
 • IR ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  8 0
  این میوه دیر رس دیگه گندید.این دولت باصطلاح انقلابی فرصتها را از دست داد.مطمئنا افراد نفوذی هستند که سیاست ایران را به بن بست و سپس به سقوط کشاندند .طول عمر دولت رییسی این روند را سریعتر میکند .
 • کاظمی IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  0 8
  اصلاح طلبان هنوز منتظر امضاي طللایی و سرنوشت ساز جان کری و سران بد عهد آمریکا هستند از یک سوراخ صد بار هم گزیده شوند.باز چشم امید به سوراخ مار دارند
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  12 1
  برجام مرده است کشورهای خارجی دیریازود حمله می کنند باضغیف کردن روُسیه وآگاهی ازوضعیت موجوددرداخل ایران به این نتیجه رسیده اند که این شکاف بی عدالتی ترمیم نخواهد شدزیرابعدازپایان جنگ عراق مسولین ازمردم فاصله گرفتن
 • شاهین IR ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  5 1
  برجام مگه دست ایرانه که بخواد اونو حل کنه دست آمریکاست فقط و اگر بخواد به اصطلاح حل بشه جمهوری اسلامی از نظر آمریکا نباید باشه و اگر کسان دیگری که شامل وطن فروشان و منافقین می شود باشند شاید آمریکا بعد از اینکه کاپیتولاسیون را در مجلس ایران دوباره تصویب کرد اونوقت بشه و این به اصطلاح با سوادهای اصلاح طلب مثل اینکه خیلی امیدوارند که بشه البته اونم یا از سادگی شونه و یا سر سپردگی شون خدا میدونه
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  1 6
  اگه مثل برجام قبلی باشه که فقط ضررش به مملکت خورد همون بهتر که نشه
 • نادر NL ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  2 10
  اینها همه کاغذ پاره هست . هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند
 • مسعود IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  1 10
  سلام این برجام چیه که چسبیدین بهش والاه هیچی نیست خودمون داریم فشارو برملتمون میارم یک عده سود جو از این بدتر
 • سلام IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  0 10
  اولا همه فشارها علیه ایران ادامه دارد وربطی به برجام ندارد همه اینها همه برای تسلیم کردن ایران است که باایستادگی ایران جبهه استکبار شکست خواهدخورد
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  11 0
  آقای سنایی ! اینها واسه شما و ما مردم خطره !!! واسه بعضی ها موفقیته !
 • ناشناس IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  21 0
  روس‌ها ایران رو بازی دادند و وارد جنگ اوکراین کردن و غرب هیچوقت اینو نمی بخشه
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۴
  9 1
  اروپا یک دفعه گاز از کجا اورد؟ چرا ایران دچار کمبود گاز شده؟ چرا جوزپ بورل داشت قربون صدقه امیرعبدالهیان می رفت؟ چکار دارید می کنید؟