محسن رضایی یکی از مسافران پرواز 613 ماهان به مقصد مشهد بود که دچارسانحه شد او خاطرات خود را از این حادثه نوشته است که مطمئنا خواندنی است .

برای عزیمت از تهران به مشهد مقدس، خودمان را به پرواز 613 ماهان رساندیم. موقع بلند شدن احساس کردم چرخ های هواپیما با زمین اصطکاک زیادی پیدا کرد و صدای برخورد چرخ ها روی باند کمی توجه ام را جلب کرد . در طول مسیر پرواز خوبی داشتیم خلبان توضیحاتی در حین پرواز داد در ارتفاع 33 هزار پایی پرواز کردیم نرسیده به مشهد لحظاتی خوابم برد قبل از فرود بیدار شده بودم.

هنگامی که هواپیما روی باند قرار گرفت احساس کردم ترمزهای هواپیما سفت تر از پروازهای دیگر گرفته شده بود گویی خلبان می خواست بجای رفتن به انتهای باند از وسط های باند بپیچد . احساس کردم خلبان می خواهد از همان فاصله ای که احتمالا رمپ خروج از باند است خارج شود، ناگهان صدای بسیار شدیدی از نوع برخورد هواپیما با یک مانع سخت را شنیدم و کمتر از یک دقیقه هواپیما متوقف شد. صلواتی فرستادم. پس از لحظاتی که سکوت بر مسافرین و کادر پرواز و خدمه حاکم بود سروصداهایی در هواپیما بلند شد. بالاخره افرادی از خدمه هواپیما از مسافران خواستند از جای خود بلند نشوند پس از چند دقیقه خلبان به مسافران توضیح داد که مسئله خاصی نبوده است.

منتظر باز شدن درهای هواپیما بودیم که ناگهان اعلام شد درها قابل باز شدن نیستند و باید از درهای اضطراری بیرون برویم یک مرتبه سرو صدا و هیجانات فضای هواپیما را پر کرد . صدای گریه زنها و بچه ها بلند شد مسافران متوجه شده بودند که حادثه ای اتفاق افتاده است ولی نمی دانستند حادثه چیست ؟ آنها متوجه شدند که موضوع به آن سادگی که خلبان گفته بوده نیست.. بعد از این از سرسره های اضطراری به پایین هدایت شدیم و متوجه شدیم که قضیه چه بوده است چرخ جلوی هواپیما کنده و پرت شده بود هواپیما از باند خارج و آتش گرفته بود باند و زمین اطراف آن خیس بود. از آبهای کف باند و اطراف آن مشخص بود که آتش نشانی به موقع عمل کرده است .

گویا خانم یکی از پاسداران گارد پرواز که در همان نزدیکی خانه ای دارد از پشت پنجره دیده بود که هواپیما آتش گرفته و تلفنی شوهرش را مطلع می کند. من از در اضطراری سمت چپ هواپیما بیرون پریدم مقدار کمی هم دستم زخم شد و روی خارو خاشاک خارج از باند پیاده شدم . از منطقه بیرون باند روی باند آمدم. به بقیه مسافرین گفتم از هواپیما فاصله بگیرید محافظین هم از من می خواستند که سریع از هواپیما فاصله بگیرم اما شیون و گریه خانم ها و بچه ها هر نوع حرکتی برای خروج از صحنه را از من گرفته بود. به دوستانم گفتم ما در بین مردم می مانیم تا اگر کسی نیازی داشت به او کمک کنیم. آقای کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با همسر و دو فرزندش که از مسافران این هواپیما بودند نیز از هواپیما خارج شدند پسر کوچک ایشان کیفش در هواپیما مانده بود و گریه میکرد. حجت الاسلام والمسلمین آقای رشاد و چند نفر روحانی دیگر هم از درهای اضطراری بیرون پریدند. خودروهای سواری از پاویون شخصیت ها به سمت ما آمدند و پاسداران گارد هوایی اصرار می کردند که سوار شده و از محوطه خارج شوم. آنها می گفتند هر لحظه ممکن است هواپیما منفجر شود اما نمی توانستم قبول کنم با دوستان دیگر آنجا ماندیم تا مردم سوار اتوبوس شوند و بروند. با آخرین اتوبوسی که مردم را به ترمینال می برد رفتم. دلم می خواست میان مردم باشم تا اگر نیازی بود کمک کنم.

حدس می زدم مردم عصبانی، بخواهند ناراحتی شان از مسئولین را با من در میان گذاشته و گره های دل خود را باز کنند. وارد ترمینال که شدم بسیاری از مسافرین مرا که دیدند اطرافم جمع شدند و هر کسی چیزی می گفت. خانمی می گفت: آقای رضایی چرا اینجا دکتر نیست؟ آقایی می گفت: آقا امام رضا کمکمان کرد . کم کم چهره های گرفته مردم باز میشد ، لبخندها جای نگرانی ها را می گرفت ، گریه های کودکان خاموش می شد. حدود 11 نفر جراحت کمی برداشته بودند که اکثر آنها در همان فرودگاه مداوا شدند. با بهتر شدن روحیه مردم، خوشحالی به درون من برگشت. هواپیما حامل بیش از 200 مسافر بود و از یک فاجعه ای جلوگیری شده بود. مطمئن شدم که امام رضا به کمک زوارش آمده بود. وقتی از میان آنها رفتم چهره های باز شده مسافران حکایت از بازگشت آرامش به درون آنها داشت. احتمال عجله خلبان در خروج از باند یا اشکال فنی در باند فرودگاه مشهد وجود دارد. انشااله به مسئولان خواهم گفت که رسیدگی جدی به عمل آورند.

4545

کد خبر 171507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  4 0
  اگر فوکر یا توپولوف بود دیگر حادثه نبود, فاجعه بود.
 • بهرام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  3 2
  چه جالب مسئولان سوار اتوبوس شوند و دور شوند و مردم خدانکرده بمیرند! کار ایشان برتی کنار مردم ماندن قابل تقدیر است.
 • میلاد 4060 IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  4 0
  اگه الان هم بشنوم خدای نکرده انگشتم بشکنه که اینو می نویسم 5تا هواپیما تو ایران سقوط کرده اصلا تعجب نمی کنم هواپیماهای اسقاطی سایر کشورها رو می خرند آخرش همینه دیگه!
 • آرش US ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 2
  خدارو شکر . واقعا شانس آوردیم فوکر یا توپولوف نبود .
 • خسرو IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  1 3
  هواپیماهای ماهان نیاز به تعریفی ندارند و همگی تازه هستند. این خاطره ای که آقای رضایی از این سانحه تعریف کردند در همه جای جهان اتفاق افتاده و عوامل نقص فنی است.
 • بدون نام IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  3 0
  خریدهواپیمای دست دوم و کهنه اینجور حوادث را نیز در پی دارد.
 • بدون نام IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 0
  باشد که شاید که..............
 • بدون نام IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 1
  معجزه امام رضا(ع)است شکی نیست هشدار به مسولین که مرگ یادتان نرودبه فکر مردمی باشید که نمیتونندیعنی توان مالی ندارند به پابوس اقا امام رضا برند؟
 • بدون نام IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 7
  با سلام خداوند به شما خير دهد آقاي رضايي همين كه پيش مسافرين بوديد و احساس مسئوليت كرده ايد خودش دلاوري است كه در زمان جنگ هم تجربه كرده ايد . از طرف ملت ايران از شما تشكر وقدرداني ميكنم خداي خيرت دهد.
 • شیر زاد IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 1
  واقعااااااااااااااااااا
 • بدون نام IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  1 6
  زنده باد آقا محسن که همیشه رزمنده و بسیجی واقعی میماند. سردار دوست داریم
 • یا ضامن آهو IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  1 1
  وقتی آقا امام رضا هوای آهو را داره زواراش نباید ترسی داشته باشند. از همین راه دور و وسط خلیج همیشه فارس میگم که: السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
 • مهرداد IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  8 0
  تا به کی این فضاحت ما که تحریم ها رو می تونیم دور بزنیم چند دستگاه هواپیما خریداری نمیشه حتما بودجه نیست
 • ریبوار IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۴
  0 0
  همیشه هم قرار است مسوولین به مسوولین بگویند مشکل را برطرف کنند
 • بدون نام IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۷
  6 0
  آقای رضایی شما میخواهید بگویید که هواپیمای دیگری که در مشهد دچار حادثه شد وعده ای از سرنشنان آن کشته شدند امام رضا به کمکشان نیامد؟
  • بدون نام IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۳
   2 5
   چه ربطی داشت؟
 • بدون نام BE ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۷
  16 0
  من نقش خانم یکی از پاسداران گارد پرواز را که حادثه را از پنجره‌ی خانه‌اش دیده و موضوع را تلفنی به همسرش خبر داده نفهمیدم. مگر فرودگاه برج مراقبت و هواپیما خلبان ندارد؟
 • آشنا IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۹
  2 12
  درود خدا بر سردار ولایت مالک اشتر زمان آقا محسن عزیز که همیشه در کنار ین ملت است.سرافراز باشی
 • بدون نام IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۰
  7 1
  با سلام مسئولین محترم اگر وقت خواندن این نظر را دارید بفکر جان این مردم بی گناه با شید . وهوا بیماهای فرسوده را از مدار خارج کنید.