دفتر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در همدان افتتاح شد

ایسنا نوشت: محمود شالویی ـ رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ـ در سفر یک روزه به استان همدان ضمن ملاقات با استاندار همدان و امضای تفاهمنامه همکاری با استانداری، طی مراسمی دفتر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در استان همدان را افتتاح کرد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در آغاز این دیدار گفت: در جلسه امروز افتخار داریم که پس از امضای تفاهمنامه همکاری میان انجمن و استانداری همدان، احکام اعضای هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگیِ استان همدان که ریاست آن را استاندار محترم به عهده خواهند داشت، به این عزیزان اهدا کنیم. در این راستا دفتر استانی انجمن نیز در شهرستان همدان افتتاح خواهد شد. فرزانگان این شهر و دیار به گذشته‌های خیلی دور محدود و محصور نمی‌شوند بلکه در طول ادوار متمادی از تاریخ درخشان علمی و فرهنگی ایران، همواره همدان، فرهنگیان و فرهیختگان بسیاری را به جامعه ایرانی و جهانی عرضه کرده است. با تأسیس این دفتر، روند تجلیل از چهره‌های فرهنگی و هنری استان همدان و ساماندهی فعالیت‌های مرتبط با مفاخر در این استان با جدیت پیگیری خواهد شد.

او ادامه داد: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکی از نهادهای فرهنگی ایران با قدمت یکصد ساله است که از مهمترین ویژگی‌های آن این است که ریاست هیأت امنای این مجموعه به عهده ریاست محترم جمهوری اسلامی است. انجمن از ابتدای تأسیس تاکنون یکی از نهادهای تأثیرگذار فرهنگی کشور است؛ چراکه فعالیت‌های مهمی همانند تکریم مفاخر فرهنگی، همچنین ساخت و مرمت ابنیه فرهنگی و انتشار آثار مکتوب چهره‌های برجسته فرهنگی ایران را در عهده همت خویش داشته است. البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پیگیری احیای آرامگاه‌ها و بناهای یادبود از سوی انجمن با وقفه‌هایی مواجه شد که خوشبختانه در دولت جدید، دوباره این اقدام، با تأکید وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به انجمن محول شده است.

شالویی تصریح کرد: احداث بزرگراه حکمت از سهرورد تا آرامگاه بوعلی سینا در همدان از دیگر فعالیت‌هایی است که انجمن از امسال با جدیت آن را پیگیری خواهد کرد تا در قالب آن، ارتباط فکری و فرهنگی دو نحله فکریِ اشراقی و مشائی در این بزرگراه برقرار شود. البته در بزرگراه حکمت به شکل قابل توجهی فعالیت‌های فرهنگی نیز به منصه ظهور خواهد رسید که علاوه بر منافع ملی در عرصه بین المللی، تأثیرات شگرف و قابل توجهی خواهد داشت.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور تأکید کرد: همدان در زمره شهرهای قدیمی و تاریخی و حایز شرایط فرهنگی و ادبی خاص است و از هر جهت می‌تواند تأثیر به‌سزا و نقش تعیین کننده‌ای در گسترش قلمرو فرهنگی کشور داشته باشد. از این‌رو با راه‌اندازی دفتر انجمن در همدان می‌توان از ظرفیت‌های این استان به‌خصوص جهت معرفی بیشتر و بهتر مفاخر این دیار به ایرانیان و جهانیان بهره برد.

استاندار همدان نیز در این دیدار با بیان اینکه همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی است، گفت: حضور و فعالیت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در استان همدان با سابقه کهن چند هزار ساله و مفاخر درخشان، یک ضرورت انکارناپذیر است.

علیرضا قاسمی فرزاد افزود: در پی رایزنی‌های انجام شده با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر انجمن در استان همدان برای حفظ آثار فرهنگی و مفاخر استان و معرفی و انتقال تجربیات این بزرگان به نسل جدید و جوان کشور تأسیس شده است. معرفی آثار و مفاخر فرهنگی و شخصیت‌های برجسته معاصر در زمان حیات آنها موجب تقویت بنیان فکری جامعه خواهد شد. این شخصیت‌ها به ریشه‌های فکری، ارزشی و ملی ما پیوند خورده‌اند و به نوعی سرمایه‌های تمدنی ما هستند که در کنار مردم و دولت، بستر و زمینه رشد فرهنگی کشور را فراهم می‌آورند.

قاسمی فرزاد در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: اگرچه تقدیر از چهره‌های فرهنگی و هنریِ در گذشته بسیار مهم است، اما اینکه این اهتمام در انجمن وجود دارد که بزرگان در قید حیات کشور بیشتر و بهتر مورد اکرام و تکریم قرار بگیرند، بسیار مهم و قابل تقدیر است.

در پایان این دیدار پس از امضای تفاهم‌نامه همکاری میان انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و استانداری همدان با حضور محمود شالویی رئیس انجمن و علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، احکام اعضای هیأت امنای انجمن در استان به آنان اهدا شد.

اعضای حقوقی هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگیِ استان همدان را علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و مسعود ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و اعضای حقیقی آن را جواد محقق و حمید حسام از چهره‌های برجسته و مفاخر فرهنگی و ادبی استان تشکیل می‌دهند.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1716737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =