الزامات «باتوم نمی‌تواند، تبیین می‌تواند» رهبری / روزنامه «جوان»: تحول را از تریبون‌داران شروع کنید / اغلب آنان با لابی‌گری و ریاکاری آمده‌اند

غلامرضا صادقیان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: حیف از آن سیرت زیبای معنوی آیین محمدی که تریبون‌داران از بیان هنرمندانه آن عاجزند، ولی با لابی‌گری و بعضاً ریاکاری این عرصه‌ها را اشغال کرده‌اند و حالا نوجوانان ما از آنان روبرگردانده و تعقیب‌گر سخنان کم‌مایه چند شهره و فوتبالیست و بازیگر می‌شوند.

اشاره رهبر انقلاب به اینکه «وسوسه‌ای را که روی آن جوان و نوجوان اثر می‌گذارد چه چیزی می‌تواند برطرف کند؟ باتوم که نمی‌تواند برطرف کند، آن وسوسه را تبیین می‌تواند برطرف کند»، چندین مخاطب دارد که یکی از اصلی‌ترین آنان تریبون‌داران، به‌ویژه روحانیون و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و مدیران و مسئولان نهادها هستند.

متأسفانه بسیاری از تریبون‌داران ما خود نیازمند تبیین هستند! شاید بهتر از هرکس یک روزنامه‌نگار که هر روز می‌خواهد از متن سخنان تریبون‌داران و امامان جمعه و شخصیت‌ها و سران نهادها تیتر انتخاب کند، بفهمد چقدر انتخاب تیتر از کسی که حرفی برای گفتن ندارد، دشوار است! حرف‌های تکراری و کلیشه‌ای که فقط یک روزنامه‌نگار به جبر شغلی مجبور به خواندن آن است و به خوبی می‌فهمد که بیشتر آن حرف‌ها تقلید از یکدیگر و تکرار آن است، بی‌هیچ خلاقیت و ابتکار و سخن فاخر و اثرگذاری. این سخنان چگونه می‌تواند وسوسه‌هایی را که در دل نوجوانان شکل گرفته، پاسخ دهد؟

تحولی که رهبر انقلاب در سخنان دیروز دوباره به ضرورت آن اشاره کردند، از نیروی خسته و بدون حرف تازه و بدون ایده روشن برنمی‌آید. حیف از آن سیرت زیبای معنوی آیین محمدی که تریبون‌داران از بیان هنرمندانه آن عاجزند، ولی با لابی‌گری و بعضاً ریاکاری این عرصه‌ها را اشغال کرده‌اند و حالا نوجوانان ما از آنان روبرگردانده و تعقیب‌گر سخنان کم‌مایه چند شهره و فوتبالیست و بازیگر می‌شوند.

تحول مورد نظر رهبر انقلاب را آغاز کنید و سطح کار فرهنگی را پس از سال‌ها از تکرار کلیشه‌های مرسوم عبور دهید. شخصیت‌ها و مدیران فرهنگی کشور بدانند امروز زمان پارچه‌نویسی و بنرنویسی در کار فرهنگی نیست. ۴۰ میلیون گیمر و تماشاگر سینمایی و پویانمایی در ایران منتظر گیم‌ها و پویانمایی شما هستند، نه پارچه‌نویسی‌های تکراری دهه ۶۰.

۶۵ نهاد فرهنگی کشور بهتر است هرچه زودتر مطابق با آن میلیاردها تومان بودجه‌ای که می‌گیرند و حقوق هزاران کارمند نشسته در اتاق‌های تودرتوی ساختمان‌های مجلل خود را می‌دهند، پاسخ دهند که برای تحول موردنظر رهبری چه کاری کرده‌اند. شورای عالی انقلاب فرهنگی که رهبر معظم آنان را خطاب کرد که به‌قدر نام‌های بزرگتان، کار بزرگ نمی‌کنید، بسیاری‌شان آن‌قدر مشغولیات دارند که حتی وقت حضور در جلسات شورای عالی را باید از لابه‌لای کارهای دیگرشان خالی کنند. باید ابتدا تحول را از همین نهادهای فرهنگی و تریبون‌داران خسته و شکسته آغاز کرد.

بیشتر بخوانید:


۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1717356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =