بایدن دا سیلوا را به واشنگتن دعوت کرد/ بولسونارو در بیمارستانی در آمریکا بستری شد

ایسنا نوشت: کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن در تماس تلفنی با همتای برزیلی خود حمایت ثابتش از او را اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن، رئیس‌جمهوری در تماس تلفنی با لوئیس ایناسیو لولا داسیلو، همتای برزیلی از او دعوت کرده فوریه آینده برای انجام رایزنی‌ها حول مسائلی گسترده‌ به واشنگتن سفر کند. 

در این بیانیه آمده است: بایدن بر حمایت ثابت آمریکا از دموکراسی در برزیل و خواست و اراده آزاد مردم این کشور که در جریان انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری بیان کردند و به پیروزی لولا منجر شد، تاکید کرد.

طبق این بیانیه،‌ بایدن خشونت و حملات به موسسات دموکراسی و گذار مسالمت آمیز قدرت را محکوم کرد.

در این بیانیه اشاره شده،‌ بایدن از لولا دا سیلوا خواسته اوایل فوریه به واشنگتن سفر کند تا رایزنی‌هایی درباره دایره گسترده‌ای از مسائل داشته باشند و رئیس‌جمهوری برزیل نیز قبول کرده است.

این در حالی است که رسانه‌های آمریکایی از بستری شدن رئیس جمهوری پیشین برزیل در بیمارستانی در آمریکا خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک، نشریه O Globo از بستری ژایر بولسونارو رئیس جمهوری پیشین برزیل به دلیل درد شکم در بیمارستانی در ایالات متحده خبر داد.

به نوشته این نشریه، بولسونارو در بیمارستانی در اورلاندو فلوریدا بستری شده است.

بولسونارو در پایان سال گذشته به ایالات متحده پرواز کرد و قصد نداشت در مراسم انتقال قدرت به رئیس جمهوری جدید برزیل شرکت کند.

رئیس سابق دولت پس از سوء قصد در سال ۲۰۱۸ با مشکلات سلامتی روبرو است. سپس او در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در شهر Juiz de Foro، تقریباً یک ماه قبل از رای‌گیری با چاقو زخمی شد. پس از آن، بولسونارو تحت چندین عمل جراحی قرار گرفت.

دکترش گفته است که انسداد روده دارد اما خطری جدی او را تهدید نمی‌کند و به احتمال زیاد به جراحی نیاز نداشته باشد.

ژایر بولسونارو طی مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان برزیل گفته بود که تا آخر ماه ژانویه در آمریکا می‌ماند اما اکنون اعلام کرد که هر چه زودتر به برزیل برمی‌گردد تا ملاقاتی با دکترهایش داشته باشد.

همزمان، شورش‌ها در برزیل در پس زمینه نتایج انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد. حامیان ژایر بولسونارو که از اواخر سال گذشته دست به تظاهرات زده‌اند، اخیرا دادگاه عالی، کنگره و ساختمان‌های ریاست جمهوری را اشغال و غارت کردند. بیش از ۴۰۰ نفر توسط پلیس بازداشت شدند.

معترضان خواستار استعفای رئیس جمهوری فعلی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا هستند که در اوایل ژانویه به قدرت رسید. او در دور دوم پیروز شد و با اختلاف کمی از بولسونارو پیشی گرفت. در ماه نوامبر، دادگاه عالی انتخابات برزیل ادعای حزب رئیس جمهور سابق برای ابطال برخی از آرای انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

لولا داسیلوا دستور استقرار نیروهای نظامی فدرال و نیروهای مجری قانون را برای مقابله با ناآرامی‌ها صادر کرد. او آنها را وحشی خواند و قول داد که افراد شرکت‌کننده در شورش‌ها به حداکثر مجازات قانون مجازات خواهند شد. بولسونارو همچنین از اقدامات خرابکاران انتقاد کرد. به گفته رئیس جمهوری سابق، روش‌های حامیان او فراتر از دموکراسی بود.

کشورها و سازمان‌های بین‌المللی منطقه آمریکا حمایت خود را از لولا داسیلوا اعلام کردند و اقدامات معترضان را اقدامی ضد دموکراتیک برای کودتا خواندند.

۳۱۱۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1717366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =