رئیسی در مجلس: نسبت به تورم ناراحت هستیم / از وعده داده‌شده به مردم، عقب نیستیم / دولت قبل، تورم ۵۹/۳ درصد تحویل داد، امروز ۱۹ درصد کاهش تورم داشتیم

ایلنا نوشت: رئیس‌جمهور در جلسه امروز مجلس گفت: ان‌شاالله به زودی برنامه هفتم توسعه به مجلس ارائه خواهد شد. برنامه هفتم توسعه با نگاه به برنامه‌های گذشته تدوین می‌شود و بررسی می‌کنیم که برنامه‌های گذشته چقدر اجرا شدند و چرا آن قدر که توقع بوده اجرا نشدند.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۱ دی) مجلس شورای اسلامی ر جریان تقدیم بودجه ۱۴۰۲ گفت: بخشی از بودجه که مربوط به بخش شرکت‌ها بود اول آبان ماه تقدیم مجلس شد. لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در تاریخ ۵ دی ماه تقدیم شد. بخش احکام قبلا تقدیم مجلس شد چرا که تصمیم گرفته شده بررسی بودجه دو مرحله‌ای باشد که با رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان تصویب شد. بخش احکام قبلا ارسال شده است و جداول هم امروز تقدیم خواهد شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: سعی شد لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ مطابق ابلاغیه مقام معظم رهبری درخصوص برنامه هفتم توسعه باشد. البته که سیاست‌ها در شهریور ماه ابلاغ شد. دوستان ما در تیرماه تدوین بودجه را آغاز کردند و شهریور ماه برنامه توسعه هفتم ابلاغ شد که همان زمان هم بودجه از این سیاست‌ها الهام گرفت.

رئیسی یادآور شد: ان‌شاالله به زودی برنامه هفتم توسعه به مجلس ارائه خواهد شد. برنامه هفتم توسعه با نگاه به برنامه‌های گذشته تدوین می‌شود و بررسی می‌کنیم که برنامه‌های گذشته چقدر اجرا شدند و چرا آن قدر که توقع بوده اجرا نشدند.

وی ادامه داد: سیاست‌های برنامه هفتم توسعه یکسال و نیم در مجمع تشخیص مصلحت نظام مانده بود که بعد از این تاریخ به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد و ایشان تنفید کردند. در حال حاضر هم بعد از تدوین بودجه دوستان در حال تدوین برنامه هفتم هستند که بعد از بودجه تقدیم مجلس خواهد شد. برنامه هفتم با نگاه به برنامه‌های گذشته تدوین خواهد شد و باید ببینیم که چرا برنامه‌های قبلی اجرا نشده است.

رئیس قوه مجریه یادآور شد: در برنامه هفتم مقام معظم رهبری نکاتی را ابلاغ کردند که ما درصدد هستیم آن‌ها را اعمال کنیم. یکی از نکات این بود که نکات دائمی از احکام سالانه جدا شوند که ماهم سعی کردیم این اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: تلاش می کنیم در بودجه سال آینده کسری بودجه نداشته باشیم. ما هم نسبت به تورم فعلی ناراحت هستیم در زمان تحویل دولت تورم به ۵۹.۳ درصد رسیده بود و در حال حاضر هم شاهد نوزده واحد درصد کاهش تورم هستیم. انضباط مالی در دولت مورد تاکید است و دنبال می‌شود. ما امروز ۸/۹ درصد کاهش بیکاری داریم. افزایش اشتغال طبق آمار در ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ رخ داده است و از وعده‌ای که به مردم داده‌ایم، عقب نیستیم. به مردم وعده دادیم سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم که نزدیک به این عدد محقق شد.

رئیسی اضافه کرد: در برنامه هفتم نکات مهمی را مقام معظم رهبری در سیاست های کلی ابلاغ فرمودند که در بودجه ۱۴۰۲ مورد تاکید دولت بوده است. از جمله نکاتی که در لایحه بودجه به آنها توجه کردیم، تفکیک احکام دائمی از احکام یکساله بوده است تا مجلس نیز از سال های آتی به صورت سهل و آسان بتواند بودجه را به تصویب رساند.

رئیس جمهور کشورمان با ارائه گزارشی از عملکرد دولت در سال جاری عنوان کرد: تمام تلاشمان این بود که در سال جاری با کسری بودجه مواجه نشویم، در همین راستا از مجلس به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه و سازمان برنامه و بودجه تشکر می کنم، هر چند ممکن است برخی در دولت گله مند باشند، اما مصرانه پیگیری کردیم تا دولت گرفتار کسری بودجه نباشد. تلاش مجلس و دولت برای نبود کسری بودجه نکته بسیار مهمی است که با توجه به منابع و درآمدهای دولت تاکنون داشته و پیش بینی می شود تا پایان سال داشته باشد، برخلاف صحبت هایی که برخی افراد در رسانه ها مطرح می کنند، به همراه ۲۰ درصدی که از صندوق توسعه اخذ می شود، با کسری مواجه نباشیم.

وی با اشاره به وضعیت تورم کشور عنوان کرد: تلاش مجلس و دولت این بود که تورم کاهش یابد، ما نسبت به وضعیت تورم ناراحت هستیم. هم اکنون شاهد کاهش ۱۹ واحد درصد کاهش تورم هستیم، اما حتما باید رفتارهای مالی و تصمیمات و اقدامات منجر به کاهش بیشتر تورم شود. انضباط مالی در دولت موضوعی است که همواره مورد تاکید بوده و کاهش تورم و نرخ بیکاری از اهداف دولت است. نرخ بیکاری ۸.۹ درصد بوده و این نشان دهنده این است که دولت برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال تلاش می کند. ما برای افزایش اشتغال در ۶ ماهه دوم ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ، از وعده ای که به مردم دادیم، عقب نیستیم، البته باید تلاش مضاعف صرف کنیم، اما ایجاد اشتغال در این مدت نزدیک به وعده سالانه یک میلیون شغل است.

رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در افزایش یارانه نقدی و کاهش ضریب جینی و کاهش فاصله طبقاتی و نزدیک شدن به عدالت، افزود: این موارد از نکاتی است که با اجرای اصلاحات اقتصادی صورت گرفته است که اگر اقدامات دیگر را نیز به دنبال آن اجرایی کنیم، کار تکمیل خواهد شد، وگرنه نفس کار و همکاری مجلس و دولت به تنهایی تکافو نیست و باید بسته ای اقتصادی برای کاهش تورم و مدیریت نقدینگی و رسیدن به نقطه هدف در نظر گرفته شود.

رئیس جمهور با اشاره به تصویب قانون رابطه بندی معلمان پس از ۱۱ سال با همکاری نمایندگان مجلس عنوان کرد: مسئله پاداش بازنشستگان لشکری و کشوری نیز با ۳۸ همت پرداخت شد. اوراق مالی دولت نیز به طور متوسط با ۱۵ همت به صورت ماهانه در حال انجام است، این اوراق مالی فاکتورهایی است که ما خرج نکردیم، پیشتر خرج شده و ما برای جلب اعتماد به دولت آنها را به موقع پرداخت می کنیم.

رئیسی تصریح کرد: شما نمایندگان در میانه سال افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت را مصوب کردید و این مهم نیز انجام شد. آغاز ایجاد نظام تعرفه‌گذاری برای پرستاران نیز یکی دیگر از اقدامات انجام شده بود که سال‌ها عقب مانده بود و بالاخره انجام شد.

وی یادآور شد: در کسب درآمدها نیز فرار مالیاتی یکی از رنج‌های جدی سالیان گذشته بود که ۶۶ درصد افزایش درآمدی در حوزه مالیات داشتیم که البته این مهم نیاز به کار بیشتر دارد.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در این مدت تلاش شد استقراضی از بانک مرکزی صورت نگیرد، گفت: تأکید ما این بوده که از تنخواه‌های بانک مرکزی استفاده نکنیم و این نگاهی بوده که ما به حوزه اقتصاد داشتیم.

وی یادآور شد: مستحضرید که وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد مسئله این بود که حقوق مرداد ماه قرار است به چه نحو پرداخت شود اما امروز علاوه بر پرداخت حقوق و دستمزد به موقع ماهانه و یارانه هم حوزه کسب درآمد و هم هزینه‌ها با انضباط مالی پیش رفته و تلاش دولت این است که کنترل هزینه‌ها را به صورت جدی دنبال کند.

رئیسی، کنترل نظام بانکی را یکی دیگر از مسائل بسیار مهم برشمرد و افزود: اگر دولت منابع و مصارف خود را کنترل کند ولی بانک‌ها در خلق پول و افزایش نقدینگی کنترل نشوند مجدداً مشکل ایجاد خواهد شد لذا یکی از مسائلی که دنبال می‌شود کنترل و نظارت بر نظام بانکی است.

وی با برشمردن رویکردهای لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: مهمترین سند سالیانه اقتصادی کشور لایحه بودجه بوده که سمت‌گیری آن از اهمیت بالایی برخوردار است که باید با کاهش تورم، رشد اقتصادی و مدیریت نقدینگی انجام گیرد.

رئیس جمهور نگاه دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را با ۳ محور «رشد باثبات اقتصادی، عدالت‌محوری و کارآمدسازی نظام حکمرانی» برشمرد و تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه از موارد مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده و در بودجه تقدیمی آنچه مورد تأکید است مسئله تقویت تولید و اشتغال است.

رئیس قوه مجریه پیش‌بینی ۵۴۰ هزار میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی در اقتصاد کشور و پیش‌بینی ۳۲۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی دولت و پیش‌بینی امکان ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت در تمام استان‌ها را از جمله موارد پیش‌بینی شده در لایحه بودجه برشمرد و یادآور شد: سال گذشته نیز که صندوق پیشرفت و عدالت پیش‌بینی شد برای پیشبرد کارهای استانی با نظارت خزانه بود. امسال نیز این امکان در لایحه بودجه وجود دارد.

وی ارائه مشوق‌های مالیاتی از جمله کاهش ۷ درصدی مالیات واحدهای تولیدی را یکی دیگر از محورهای لایحه بودجه برشمرد که سال گذشته ۵ درصد پیش‌بینی شده بود و اضافه کرد: کاهش تعرفه گمرکی واردات نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد یکی دیگر از موارد دیده شده در لایحه بودجه است که این اقدام برای پیشبرد اهداف در حوزه اشتغال است.

رئیس جمهور پیش‌بینی منابع مورد نیاز برای افزایش صد درصدی حق اولاد و ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی موضوع قانون حمایت از خانواده یکی دیگر از محورهای لایحه بودجه خواند و عنوان کرد: ردیف‌هایی برای برای پرداخت یارانه نقدی، یارانه نان، یارانه دارو و تجهیزات پزشکی نیز دیده شده است.

رئیسی افزایش متوسط و رشد میانگین ۲۰ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان از طریق پرداخت‌های پلکانی را یکی دیگر از محورهای بودجه برشمردو گفت: حداقل حقوق نیز به رقم ۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین معافیت مالیاتی تا ۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی موضوع مهم دیگر در قانون بودجه را تأمین منابع مالی برای ساخت مسکن دانست و گفت: در حوزه حمل و نقل نیز تأمین اعتبارات لازم برای تأمین صندوق توسعه حمل و نقل انجام شده است؛ همچنین پیش‌بینی مالی برای تأمین خارجی به روزرسانی ناوگان و تجهیزات قطارهای شهری و بین شهری شده است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: در حوزه سلامت پیش‌بینی ۶۹ همت برای یارانه دارو صورت گرفته و اجرای کامل پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شده است البته این دو طرح آغاز شده و شاید در آینده نزدیک خبرهای خوشی در این زمینه داشته باشیم.

رئیس جمهور مطرح کرد: پیش بینی در حوزه فرهنگ و آموزش عالی، در حوزه آب، مسئله آب و تنش های آبی در لایحه بودجه ایجاد شده است، نکته مهم در این رابطه آن است که تمام تلاش بر این است که کار به صورت شفاف انجام شود هم برای مجریان و هم برای ناظران این شفافیت بتواند کمک کند به پیشرفت امور و صحت امور در کارها.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تلاش شده است از هزینه های غیرضرور و فاقد اولویت جلوگیری شود، موضوع ایجاد ثبات اقتصادی و به نحوی به بازار و اقتصاد سیگنال دادن باید نشانه هایی از ثبات باشد و در رابطه با فعالیت های اقتصادی چه تولید و چه فعالیت های سرمایه گذاران و کارآفرینان باید قابل پیش بینی باشد.

رئیسی در ادامه با اشاره به محورهای اصلی بودجه، افزود: کل منابع عمومی دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نسبت به قانون بودجه جاری با توجه به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در نیمه سال ۱۴۰۱ و انتقال بخشی از منابع و مصارف تبصره ۱۴ به بودجه عمومی به ۱۹۸۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. درآمدهای عمومی در لایحه نسبت به قانون بودجه سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است و به ۹۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. منابع حاصل از دارایی های سرمایه ای نسبت به قانون بودجه سال جاری ۳۸ درصد افزایش یافته است. اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ۳۲۷ همت پیش بینی شده است که حدود ۲۶ درصد نسبت به قانون سال جاری افزایش داشته است.

رئیسی در مجلس: نسبت به تورم ناراحت هستیم /  از وعده داده‌شده به مردم، عقب نیستیم / دولت قبل ۵۹/۳ درصد تورم تحویل داد،  امروز ۱۹ درصد کاهش تورم داشتیم

رئیس جمهور مطرح کرد: یقینا شما نمایندگان برای بررسی این بودجه وقت زیادی خواهید گذاشت و در کمیسیون های مختلف که بنده پیشاپیش از فرصت و دقتی که می گذارید و از دغدغه ها و دلسوزی هایی که خواهید کرد تشکر می کنم. محصول آنچه که در مجلس و نهایتا شورای محترم نگهبان به تصویب می رسد و برای اجرا آماده می شود باید به عدالت اجتماعی منجر شود و باید به آرامش به مردم و ثبات اقتصادی منتهی شود و باید به رفاه اجتماعی بیانجامد.

رئیسی تاکیدکرد: با همه فتنه نگری هایی که دشمن در این مدت انجام داد و با همه توطئه ها و جنگ ترکیبی که به راه انداخت هم در حوزه جنگ روانی و رسانه ای و هم در جنگ سیاسی و ایجاد مجامع علیه جمهوری اسلامی و هم در جنگ اقتصادی؛ در حوزه های مختلفی که این جنگ ترکیبی را رقم زد امروز ملت بزرگ ایران سربلند است که دشمن را ناکام گذاشته است و خداوند را شاکریم که ملت با بصیرت با توجه به رهنمودهای مقتدای بصیرت آفرینمان دشمن را ناکام گذاشت و دشمن این بار هم مانند گذشته در این توطئه مفتضح شد.

ریاست جمهوری تاکید کرد: مسئولیت ما مسئولین در مقابل این مردم خوب، متدین، مخلص و دلداده به انقلاب در همه استان ها و در همه اقوام و گویش ها مضاعف می شود. ما باید بیشتر تلاش کنیم و به این مردم خوب خدمت کنیم.

رئیسی مطرح کرد: امیدواریم که خداوند به حق صدیقه طاهره (س) به همه ما کمک کند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات مردم و باز شدن گره ها تلاش کنیم و یقین می دانیم با آنچه که فاطمه اطهر (س) به ما آموخت و با آنچه که شاگرد آن مکتب امام بزرگوارمان و رهبری معظم و سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی و شهدای عالیقدر انقلاب به ما آموختند خود را در مقابل مشکلات توانمند می دانیم و ما به این شعار شهدا به ما آموختند، ”ما می توانیم" عمیقا معتقدیم. با همکاری، همدلی و همکاری و همگرایی راه را پیش می بریم و احساس مردم این باشد که مشکلات به لطف الهی کم می شود.

وی تاکید کرد: ان شاءالله گره ها با همراهی مسئولان باز می شود و بودجه بتواند با تجربه همه بودجه های سنوات گذشته بهترین باشد و به زودی برنامه هفتم هم تقدیم مجلس خواهیم کرد. از همه عزیزان و هیات رئیسه مجلس و رئیس محترم مجلس تشکر می کنم.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1718041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =