عکس| کارشناسی جنجالی‌ترین گل جهان در دربی منچستر

ورزش سه نوشت: با وجود اینکه رشفورد از مدافع منچسترسیتی جلوتر بود اما داور آفساید نگرفت تا یونایتد با مشکوک‌ترین گل فصل، دربی را به سود خود تمام کند.

دربی منچستر در نهایت با پیروزی شگفت‌انگیز شیاطین سرخ و در حالی به پایان رسید که گل نخست قرمزها به‌شدت مورد اعتراض منچسترسیتی قرار گرفت و حتی دامنه این اعتراض به کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی هم رسید و پپ گواردیولا علیه تصمیم وی ای آر موضع گرفت.

در این صحنه، پاس کاسمیرو در حالی به عمق دفاع سیتی ارسال شد که مارکوس رشفورد در موقعیت آفساید قرار داشت. او استارت خود را هم زد و درحالی‌که توپ را لمس نکرده بود، برونو فرناندز ضربه نهایی را به قعر دروازه سیتی فرستاد و درحالی‌که کمک داور پرچم خود را بالا برده بود، فرناندز به‌جای خوشحالی به‌سمت او رفت تا از این تصمیم منصرفش کند.

1791527
1791525
1791526

با این حال، استوارت اتول به‌سرعت خود را به صحنه رساند و بازیکنان دو تیم را از کمک‌داور جدا کرد و به بازیکنان منچستریونایتد اطمینان داد که وی ای آر صحنه را بررسی خواهد کرد. دقایقی بعد، از اتاق کمک‌داور ویدیویی به استوارت اعلام شد که گل در موقعیت سالم به ثمر رسیده و او هم در سوت خود دمید و وسط زمین را نشان داد تا این بار، خشم طرف دیگر خروشان شود.

اما در این صحنه چه اتفاقی رخ داد که کمک داور ویدیویی، گل را سالم اعلام کرد؟ کارشناسان داوری این گل عجیب و پرماجرا را بررسی می‌کنند:

* رضا سخندان: سخندان: «آفساید نیست. بازیکنی که در وضعیت آفساید قرار دارد، اگر حرکت داشته باشد به خودی خود آفساید نیست. مگر اینکه حرکت او روی حرکت مدافع تاثیر بگذارد. با توجه به اینکه فاصله رشفورد و مدافعان زیاد است و آنها در مسیر حرکت یکدیگر نیستند، بنابراین این توپ آفساید نیست. چون رشفورد جلوی حرکت بازیکنان منچسترسیتی را نگرفت.»

* ابراهیم میرزابیگی: «در لحظه ارسال توپ، یک بازیکن منچستریونایتد در آفساید است؛ اما بازیکنی که در آفساید نیست، توپ را لمس می‌کند. چون رشفورد از توپ استفاده نکرده، آفساید نیست و گل در موقعیت سالم به ثمر رسیده است.»

* داوود رفعتی: «بازیکنی که در آفساید است، توپ را لمس نمی‌کند و بازیکنی دیگر از موقعیت آنساید وارد صحنه می‌شود و به توپ ضربه می‌زند. بنابراین طبیعتا آفساید نیست و گل در موقعیت سالم به ثمر رسیده است.»

* محمد فنایی: «بازیکنی که در آفساید قرار داشت، نه به دروازه‌بان نزدیکی داشت و نه به مدافعان و بنابراین آفساید نیست. منظورم این است که دخالتی در بازی رخ نداده و طبیعتا به همین دلیل آفساید اعلام نشده است.»

* رضا کرمانشاهی: «با توجه به این‌که بازیکنی از پشت مدافع آمده و توپ را زده و بازیکنی که در موقعیت آفساید بوده، تاثیری در گل نداشته، بنابراین گل صحیح است. اگر بازیکنی که در آفساید بود (رشفورد) به توپ ضربه می‌زد، باید آفساید گرفته می‌شد.»

* تورج حق‌وردی: «با توجه به این‌که مارکوس رشفورد توپ را لمس نکرده، بنابراین آفساید نباید گرفته شود و گل در موقعیت سالم به ثمر رسیده است.»

محمدرضا اکبریان: «چهار پنج سال است این قانون گذاشته شده که اگر بازیکن توپ را لمس کند یا در بازی دخالت کند یا در قدرت مانور مدافع اثر گذاشته باشد، باید آفساید اعلام شود که در این صحنه هیچ‌کدام از این سه مورد اتفاق نیفتاده و گل در موقعیت سالم به ثمر رسیده است.»

بیشتر بخوانید:

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1719185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =