برنامه مکرون برای تغییرات در ارتش فرانسه/ بودجه نظامی افزایش می‌یابد

ایسنا نوشت: رئیس جمهور فرانسه در یک سخنرانی با موضوع رونمایی از جاه‌طلبی‌های خود برای تغییر ارتش فرانسه برای مقابله با "مخاطرات" بزرگ قرن حاضر، برنامه کشورش برای افزایش بودجه نظامی خود در سالهای آینده به میزان بیش از یک سوم را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مکرون در سخنرانی خود با اذعان به پایان مفهوم "بهره صلح" مربوط به دوران پس از جنگ سرد گفت که بودجه برنامه ریزی شده کشورش برای بازه ۲۰۲۴-۲۰۳۰ قرار است ارتش فرانسه را برای درگیری‌های احتمالی شدید تطبیق دهد و این تطبیق از زمان حمله روسیه به اوکراین در تقریباً ۱۱ ماه قبل فوریت بیشتری پیدا کرده است.

مکرون خاطرنشان کرد قرار است بودجه نظامی فرانسه برای این دوره به ۴۱۳ میلیارد یورو (۴۴۷ میلیارد دلار) برسد که در مقام مقایسه ۲۹۵ میلیارد یورو صرف بودجه نظامی فرانسه در بازه ۲۰۱۹-۲۰۲۵ شده است؛ این مقایسه به این معنی است که تا سال ۲۰۳۰، بودجه نظامی فرانسه از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۲۰۱۷ دو برابر خواهد شد.

مکرون در سخنرانی در محل پایگاه هوایی مون دو مارسان در جنوب غربی فرانسه گفت: همچنان که جنگ دستخوش تغییر می‌شود، ارتش فرانسه برای خطرات قرن آماده شده و این آمادگی را حفظ خواهد کرد.

مکرون افزود: ما باید به اندازه یک جنگ از بقیه جلوتر باشیم.

وی افزود، فرانسه قصد دارد به طور گسترده در زمینه پهپادها و اطلاعات نظامی سرمایه‌گذاری کند؛ به گفته مقامات فرانسوی درگیری‌های اخیر وجود شکافها در این بخشها را آشکار کردند و ارتش باید به سمت استراتژی برای درگیری‌های با شدت بالا حرکت کند.

سخنان مکرون در حالی انجام شد که وزرای دفاع ناتو و سایر کشورها در قالب به اصطلاح گروه تماس اوکراین در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان طی روز جمعه گرد هم آمدند.

مکرون بسته حمایتی جدیدی را برای اوکراین اعلام نکرد، اما گفت فرانسه باید برای عصر جدیدی همراه با انباشت تهدیدها آماده باشد.

وی همچنین گفت که فرانسه ظرفیت خود را برای پاسخ به حملات سایبری تقویت خواهد کرد و بودجه اطلاعات نظامی را نزدیک به ۶۰ درصد افزایش خواهد داد.

همچنین به گزارش پایگاه راشاتودی، رئیس جمهور فرانسه پیشتر در یک مصاحبه با موضوع روسیه گفت، روسیه یک "کشور بزرگ" است که اکنون فعالانه یک "سرنوشت" جدید را جستجو می‌کند.

امانوئل مکرون، در مصاحبه مفصلی با نشریه اسپانیایی ال پایس اظهار کرد، جنگ بین مسکو و کی‌یف تبدیل به بخشی از این جستجو شده و غرب برای رسیدن به صلح پایدار تنها باید از طریف گفتگو با روسیه به راه اندازی این پروسه کمک کند.

مکرون ادامه داد: "روسیه به عنوان یک قدرت، خود جدیدش را جستجو کرده و به دنبال یک سرنوشت است. روسیه یک کشور بزرگ چه از جنبه ارضی و چه از جنبه تاریخی است."

رئیس جمهور فرانسه همچنین در ادامه روسها را "مردمی بزرگ" خواند.

مکرون اذعان کرد روند احیای روسیه در دهه ۱۹۹۰ بعد از فروپاشی اتحاد شوروی یک دوره "بسیار دشوار" بوده است.

رئیس جمهور فرانسه بیان کرد، حالا روسیه در مقابل یک "ورطه" دیگر قرار گرفته و آینده‌اش "در مخاطره است." رئیس جمهور فرانسه با این وجود مسکو را به دست زدن به بلندپروازی‌های "امپریالیستی" و تمایل به تعیین کردن سرنوشت همسایگانش کرد اما از طرف دیگر بیان کرد، غرب باید به نحوی به روسیه در پیدا کردن سرنوشتش کمک کند.

او ادامه داد: صلح پایدار اگر ما سهممان را در قبال پاسخ به این مساله ایفا نکنیم وجود نخواهد داشت. او بار دیگر به غرب در قبال میل به این که مسکو را "به زانو در بیاورد" هشدار داد. رئیس جمهور فرانسه اظهار کرد، نمی‌توان جغرافی را "تغییر داد" و اروپا در آینده همچنان صرف نظر از روابطش با روسیه، با این کشور همسایه خواهد بود.

مکرون به نشریه ال پایس گفت: لازم است بدانیم که در دراز مدت چطور راه‌ها و ابزارهای ایجاد صلح را پیدا کنیم.

رئیس جمهور فرانسه ادعا کرد، او زمانی که همه این موضوع را فراموش کردند از آن صحبت کرد، در حالی که برخی کشورها خواستار تحقیر مسکو شدند.

او تاکید کرد: "ما باید قابلیت برگزاری مذاکرات را حفظ کنیم."

به نوشته راشاتودی، پاریس در تمام طول درگیری جاری بین مسکو و کی‌یف موضعی مبهم اتخاذ کرده است. مکرون پیش از این بارها قول حمایت از کی‌یف را داده و فرانسه تا کنون از اوکراین حمایت تسلیحاتی به عمل آورده از جمله اینکه در ماه دسامبر سال گذشته میلادی تصمیم به ارسال "تانکهای سبک" غربی برای اوکراین گرفت.

با این وجود رئیس جمهور فرانسه چندین بار نیز از لزوم حفظ ارتباط با کرمین صحبت کرده و از غرب خواسته از "تحقیر" روسیه بر سر اوکراین اجتناب کند که این موضع به نوبه خود انتقاد برخی از متحدان فرانسه را در پی داشته است.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1721668

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =