«تا چند روز دیگر» / اولین حضور «ناوگروه ارتش ایران» در قاره آمریکا + عکس‌ها

تسنیم نوشت:ناوبندر «مکران» در حال حاضر، بزرگترین شناور نظامی کشور است، در سال ۱۳۹۹ به نیروی دریایی ارتش الحاق شد و وظیفه پتشبانی از ناوهای رزمی نیروی دریایی را برعهده دارد. مکران قادر است تا همزمان ۵ بالگرد را رو عرشه خود جای دهد.

 • برخی منابع برزیلی از پهلوگیری ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوهای دنا و مکران تاچند روز دیگر در بندر ریودوژانیرو برزیل خبر داده‌اند.

 • ریودوژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل است که در ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد.

 • ناوشکن دنا با شماره بنده ۷۵، چهارمین محصول از شناورهای کلاس موج است که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شد. این ناو در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ به ناوگان نیروی دریایی ارتش ایران در بندرعباس پیوست و به تسلیحات مختلفی مانند موشک‌های کروز ضد کشتی، اژدر و توپ دریایی مجهز است.

 • ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزار تُنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری یک نفتکش به یکی از بزرگترین ناوبندرهای بالگردنشین تبدیل کرده‌ است‌.

 • این ناوبندر که در حال حاضر بزرگترین شناور نظامی کشور است، در سال ۱۳۹۹ به نیروی دریایی ارتش الحاق شد و وظیفه پتشبانی از ناوهای رزمی نیروی دریایی را برعهده دارد. مکران قادر است تا همزمان ۵ بالگرد را رو عرشه خود جای دهد.

ناوبندر مکران

 • ۲۱ دی‌ماه امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از برنامه ریزی این نیرو برای حضور در کانال پاناما خبر داده بود که به نظر می‌رسد این هدف در جریان ماموریت ناوگروه ۸۶ محقق شده است.

 • ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش از مهرماه امسال با هدف پیمودن دوره کره زمین ماموریت خود را آغاز کرده و آنطور که منابع برزیلی گزارش داده‌اند تا چند روز دیگر به این کشور می‌رسد و برای ادامه مسیر خود باید از کانال پاناما بگذرد.

 • نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ماموریت‌های دریانوردی خود در سطح اقیانوسی را از سال ۱۳۸۸ و با هدف مقابله با دزدی‌های دریایی در خلیج عدن و با طی مسافت ۳۰۰۰ کیلومتری به این منطقه آغاز کرد و پس از آن تا امروز در بازه‌های زمانی مشخص، ناوگروهای رزمی ارتش به منطقه خلیج عدن و دریای سرخ ، اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس اعزام می‌شوند.

 • سال گذشته ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوهای سهند و مکران با حضور در بندر سنت پترزبورگ روسیه و طی مسافت ۲۵۰هزار کیلومتری، بزرگترین دریانوردی نظامی تاریخ کشور را رقم زد.

اولین حضور «ناوگروه» ارتش ایران در قاره آمریکا «تا چند روز دیگر» + عکس‌ها
ناوبندر مکران
اولین حضور «ناوگروه» ارتش ایران در قاره آمریکا «تا چند روز دیگر» + عکس‌ها
ناو دنا

 • انتظار می‌رود ناوگروه ۸۶ (متشکل از ناوهای مکران و دنا) این رکورد را شکسته و مسافت طی شده توسط ناوگروه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران را به میزان چشمگیری ارتقا دهد.

 • علاوه بر آن، نیروی دریایی ارتش با تشکیل سه فرماندهی اقیانوسی در اقیانوس‌های هند،‌ آرام و اطلس درپی آن است تا فعالیت و حضور خود را با هدف صیانت از منافع کشور در پهنه آبهای جهان گسترش دهد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1721781

برچسب‌ها