آقای رئیسی! از کدام قطار پیشرفت حرف می‌زنید؟/ این آمارها را ببینید

آفتاب نیوز نوشت:در همان روزی که رئیسی از کاهش نرخ ارز و سکه و کنترل تورم سخن گفته، مرکز آمار نرخ تورم دی ماه را اعلام کرد که براساس آن تورم به بالای ۵۱ درصد رسید. در همان روز نیز دلار با عبور از کانال ۴۵ هزارتومان و سکه با ۲۵ میلیون تومان، رکوردهای جدیدی در بازار ثبت کردند!

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور دیروز هنگام تشریح لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی، ضمن تمجید از عملکرد دولت انقلابی خود، وضعیت کشور را به گونه‌ای توصیف کرد که اقتصاد کشور با رشد فزاینده‌ای در حال پیشرفت است.

رئیسی ضمن تکرار حملات به دولت قبل، مدعی تحقق برخی وعده‌های خود در زمان انتخابات از جمله رشد اقتصادی، ایجاد یک میلیون شغل، کنترل تورم و ... شده است. رئیسی همچنین در خصوص وضعیت بازار ارز و سکه خطاب به مردم گفته است " بدانید که وضعیت ارز، سکه و گرانی‌ها کاهشی خواهد شد."

با این حال، در همان روزی که رئیسی از کاهش نرخ ارز و سکه و کنترل تورم سخن گفته، مرکز آمار نرخ تورم دی ماه را اعلام کرد که براساس آن تورم به بالای ۵۱ درصد رسید. در همان روز نیز دلار با عبور از کانال ۴۵ هزارتومان و سکه با ۲۵ میلیون تومان، رکوردهای جدیدی در بازار ثبت کردند!

معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اخیرا از رشد نقدینگی خبر داد و گفته بود: رشد نقدینگی نسبت به سال‌های قبل ۱۵ تا ۱۶ درصد بالاتر است که بخش قابل توجهی در اختیار بنگاه‌های دولتی است.

همچنین گزارش شماره ۱۰۸ بانک مرکزی که با عنوان: "نماگرهای اقتصادی" سه ماهه اول ١٤٠١ منتشر شده است، نشان‌دهنده عملکرد ناکارآمد دولت رئیسی در بهبود اقتصاد کشور و معیشت مردم است.

به استناد گزارش شماره ۱۰۸ بانک مرکزی، شاخص‌های عمده اقتصادی دولت رئیسی در بهار ١٤٠١ در مقایسه با سه ماهه اول سال ١٤٠٠ در دولت دوازدهم به شرح زیر تغییر یافته است:

١- رشد اقتصادی؛ ٤/٤ واحد درصد کاهش (از ٦/٧ درصد به ٢/٣ درصد)

٢- پایه پولی؛ ١٤٠ همت افزایش (از ٥٠٠ همت به ٦٤٠ همت)

٣- نقدینگی؛ ٣٩٩ همت افزایش (از ٣٧٠٥ همت به ٥١٠٤ همت)

٤- بدهی دولت به سیستم بانکی؛ ٤٤/٦ همت افزایش (از ٥٨٦/٩ همت به ٦٣١/٥ همت)

٥- بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی؛ ٦٦/٩ همت افزایش (از ٦٤٧/٥ همت به ٧١٧/٦ همت)

٦- عدم تراز پرداخت‌های خارجی؛ ٧٠٠ میلیون دلار افزایش (از منفی ٩/٣ به منفی ١٠ میلیارد دلار)

با این شاخص‌ها امکان مقایسه عملکرد دولت سیزدهم نسبت به دولت دوازدهم در بهار ١٤٠١ نسبت به بهار ١٤٠٠ فراهم شده است.

گرچه ابراهیم رئیسی همچنان معتقد است که "ما می‌گوییم قطار پیشرفت در حال حرکت است." اما این گزارش نشان می‌دهد، شاخص‌های مذکور در دوره زمانی دولت سیزدهم (بهار ١٤٠١) در مقایسه با دولت دوازدهم عملکرد نامطلوبی داشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1722544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =