یزدانی، سپری برای ناکامی ساپینتو

همه منتظر سوت پایان بازی سپاهان – استقلال و تساوی دو مدعی قهرمانی بودند که ناگهان خطای ناشیانه سیاوش یزدانی روی شهریار مغانلو، میزبان را به یک پنالتی رساند و رامین رضاییان آن را به گل برتری تبدیل کرد.

سؤال بزرگ هواداران بهت‌زده استقلال بعد از بازی این بود که چرا مدافع باتجربه تیم‌شان در این لحظه حساس بازی ریسک کرد و به سمت مغانلو که تهدیدی جدی محسوب نمی‌شد، پا انداخت؟ بتدریج شایعه کم‌کاری هم از گوشه و کنار مطرح شد، ولی چنین اتهام بزرگی نیاز به دلایل قوی دارد و نمی‌توان به یک بازیکن از روی حدس و گمان انگ خیانت زد.
سؤال اول این است که چرا یزدانی باید علیه تیمش عمل کند؟ او بعد از ماه‌های طولانی که به‌دلیل خدمت سربازی از فوتبال دور ماند و حتی تیم ملی را هم از دست داد، انگیزه زیادی برای بازگشت به ترکیب اصلی استقلال و رسیدن به شرایط آرمانی دارد. سؤال دوم اینکه هر بازیکنی به هر دلیلی به‌دنبال کم‌کاری باشد، دستش را رو نمی‌کند. پنالتی دادن بدترین راه برای این کار است و بازیکن را به سیبل اتهامات تبدیل می‌کند.

ناآمادگی یا کم‌کاری؟

یزدانی فصل گذشته آماده‌ترین مدافع میانی استقلال بود، ولی به‌دلیل مشمول شدن مجبور شد برای خدمت سربازی به ملوان برود. او در تیم گیلانی بازی نکرد و ماه‌های زیادی را دور از شرایط مسابقه گذرانده است. یزدانی در بازگشت به استقلال روی نیمکت بود و تنها بعد از مصدومیت غلامی و مرادمند فرصت بازی پیدا کرد. ناآمادگی او در دو بازی اخیر مقابل تراکتور هم مشهود بود و قبل از پنالتی دقیقه آخر به سپاهان هم در چند صحنه مرتکب اشتباه شد. البته او تنها بازیکن پراشتباه استقلال در اصفهان و به طور کلی بازی‌های اخیر نبوده است و کنار گذاشتنش جای سؤال دارد.
هنوز دلیل کنار گذاشتن یزدانی به طور رسمی از طرف باشگاه اعلام نشده، ولی به نظر می‌رسد که ماجرا به همین شایعات بعد از بازی برگردد. ساپینتو از فرهنگ متفاوتی به فوتبال ایران آمده و انتظار می‌رفت به خاطر شایعات پشت بازیکنش را خالی نکند، همان‌طور که در نشست خبری با وجود اشتباه رضایی از دروازه‌بان جوانش حمایت کرد، ولی به نظر می‌رسد که مربی پرتغالی احساساتی شده یا اینکه ترجیح داده روی این موج سوار شود و شکست اصفهان را به نام مدافعش تمام کند.

بعد از شکست مقابل تراکتور در تبریز، استقلال در اصفهان دومین باخت متوالی در لیگ برتر را تجربه کرد تا شانس قهرمانی‌اش در لیگ به حداقل برسد. مربی پرتغالی کار خیلی سختی برای جبران فاصله هشت امتیازی با پرسپولیس دارد و اگر شرایط مالی اجازه می‌داد، بعید نبود که استقلال عذر ساپینتو را بخواهد. کارنامه مربیگری ساپینتو پر از این ناکامی‌هاست و دوست ندارد که استقلال هم به این فهرست طولانی اضافه شود. او گوشه رینگ گیر افتاده و برای فرار از این شرایط ممکن است هر تصمیمی بگیرد؛ حتی کنار گذاشتن بازیکن تیمش به خاطر یک شایعه.

مقصر بعدی کیست؟

کنار گذاشتن یزدانی با بازگشت عارف غلامی به تمرینات همزمان شده. او در شروع فصل مدافع اصلی استقلال در کنار رافائل سیلوا بود، ولی به‌دلیل مصدومیت جایش را به مرادمند و بعد از آن یزدانی داد. مربی پرتغالی حالا می‌تواند روی زوج سیلوا – غلامی حساب کند و مرادمند هم به زودی به تمرینات برمی‌گردد. استقلال چهار بازی نسبتاً آسان در پیش دارد و بردن این بازی‌ها کمک می‌کند که از بحران فاصله بگیرد. گفته می‌شود که باشگاه به ساپینتو مأموریت داده از چهار بازی بعدی مقابل ملوان، مس کرمان، نفت مسجدسلیمان و پیکان حداقل ده امتیاز بگیرد و استقلال امیدوار است که در این مدت بقیه مدعیان امتیاز از دست بدهند و فاصله با صدر جدول کمتر شود.
کنار گذاشتن یزدانی اتهامات را متوجه این مدافع می‌کند و نگاه‌ها از ساپینتو منحرف می‌شود. او فرصت جدیدی پیدا کرده که با برد در این سری بازی‌های آسان دوباره جایگاهش را محکم کند و منتظر اتفاقات لیگ به نفع تیمش باشد. با این حال باید پرسید که این روند را تا کجا می‌توان ادامه داد و با باخت بعدی چه کسی قرار است مقصر شناخته شود؟ آیا کادر فنی می‌تواند بازیکن را سپر ناکامی‌های تیم کند و در این صورت بقیه بازیکنان برای اشتباه نکردن تحت فشار قرار نمی‌گیرند؟

258 258

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1723160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =