«ایران» و «فیروز» منتظر خواهر یا برادر پیروز/ «جفت‌گیری» موفق مجدد یوزهای در اسارت

تسنیم نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از جفت‌گیری موفق مجدد فیروز و ایران، دو یوزپلنگ در اسارت پارک ملی توران بعد از حدود یک سال خبر داد.

بهرامعلی ظاهری اظهار داشت: این مهم می‌تواند نویدبخش اخبار بسیار خوبی در آینده برای احیای یوزپلنگ‌ها در استان سمنان و کشور باشد.

وی تصریح کرد: البته این هنوز به‌معنی بارداری "ایران" (مادر پیروز) نیست و باید مراحل بعدی بارداری مانند "لانه‌گزینی" و "تشکیل جنین" و دیگر مراحل بارداری توسط کارشناسان بررسی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه از همان روز جفت‌گیری موفقیت‌آمیز ایران و فیروز، تیم پایش تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست متشکل از کارشناسان و دامپزشک متخصص در سایت این یوزها در توران مستقر شده‌اند تصریح کرد: وضعیت "ایران" (یوز ماده) به‌صورت لحظه به لحظه توسط این متخصصان پایش می‌شود.

ظاهری با بیان اینکه برنامه‌ریزی کامل و دقیقی برای تکرار پروژه تکثیر یوزها در اسارت در پارک ملی توران صورت گرفته و همه تدابیر به‌صورت علمی و فنی با پیش‌بینی همه احتمالات در این زمینه اندیشیده شده است؛ ابراز امیدواری کرد این جفت‌گیری منجر به بارداری "ایران" شود و بهار سال آینده دومین مرحله از پروژه تکثیر در شرایط نیمه‌اسارت یوزهای تورانی با تولد توله‌های جدید با موفقیت انجام شود.

دوم بهمن سال گذشته، دقیقاً یک سال و چند روز قبل بود که خبر نخستین جفت‌گیری فیروز و ایران در رسانه‌ها منتشر شد و انتشار این خبر امیدها را برای نجات یوزها از خطر انقراض زنده کرد.

چند ماه بعد نیز سه‌قلوهای تورانی به دنیا آمدند که دو برادر "پیروز" در همان چند هفته اول تلف شدند، البته به‌گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان احتمال نقص ژنتیکی در این زمینه وجود دارد.

پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی یکی از پرچالش‌ترین پروژه‌ها در تاریخ محیط زیست کشور است که خوشبختانه با درایت مسئولان, دقت و انتقادات سازنده برخی از کارشناسان و اهتمام تیم‌های دامپزشکی و یگان محافظت از محیط زیست کشور, برای دومین بار در مرحله جفت‌گیری با موفقیت همراه شد.

دوره بارداری یوزپلنگ ایرانی حدود ۳ ماه است و اگر در این جفت‌گیری ایران (یوز ماده), باردار شده باشد, باید در اوایل اردیبهشت‌ماه شاهد تولد توله‌یوزهای جدید در مرکز تکثیر پارک ملی توران باشیم.

بیشتر بخوانید:

فقط ۲۵۰ راس از این حیوان چند همسر در ایران باقی مانده

مشاهده یک یوزپلنگ آسیایی حین شکار خرگوش در جاجرم

۲۳۳۲۳۶

کد خبر 1725228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =