فنلاند: روسیه در ماجرای قرآن‌سوزی دست داشت

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه فنلاند مدعی شد، روسیه احتمالا در اقدام سوزاندن قرآن در استکهلم، پایتخت سوئد که هفته پیش رخ داد، دست داشته است.

پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند گفت، این اقدام احتمالا با هدف خدشه‌دار کردن روند پیوستن سوئد به ناتو انجام شده است.

راسموس پالودان، راستگرای افراطی سوئدی-دانمارکی و رهبر حزب راست افراطی "استرام کرس" 21 ژانویه سال جاری میلادی به قرآن، کتاب مقدس مسلمانان در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم اهانت کرده و آن را به آتش کشید. آنکارا قویا به این اقدام اعتراض کرد و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که سوئد دیگر نمی‌تواند به حمایت ترکیه از پیوستنش به ناتو تکیه کند.

پالودان روز جمعه هم نسخه‌هایی از قرآن را در مقابل یک مسجد، سفارت ترکیه و کنسولگری روسیه در کپنهاگ، پایتخت دانمارک به آتش کشید.

وزیر امور خارجه فنلاند گفت: روسیه ممکن است با این اقدام ارتباط داشته باشد.

وی افزود: تحقیقات در رابطه با این رویداد ادامه دارد. بسیاری از روابط مختلف نزدیکان پالودان مشخص و شناسایی شده است. با قطعیت نمی‌توانم بگویم اما ما شاهد اقداماتی برای وارد کردن حداکثر خسارت به روند عضویت در ناتو بوده‌ایم.

این در حالی است که وزارت امور خارجه روسیه قویا اقدام سوزاندن قرآن را محکوم کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، ادعاهای هاویستو مبنی بر این که مسکو احتمالا مسئول این رویداد بوده، "منزجرکننده" است.

فنلاند و سوئد به دنبال حمله روسیه به اوکراین، سیاست‌های دیرینه خود مبنی بر عدم تعهد را کنار گذاشته و درخواست عضویت در ناتو را ارائه کردند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1725331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =