۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
فیلم استرچ چیست؟

فیلم استرچ که با نام نایلون استرچ هم شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین محصولات پلاستیکی با قابلیت کشسانی بسیار بالا است که انواع مختلف آن در صنایعی مانند صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، صنایع دارویی و دیگر صنایع برای بسته‌بندی مواد غذایی، محصولات کشاورزی، انواع دارو و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از این محصول پلیمری در افزایش میزان کیفیت انواع بسته‌بندی‌ تاثیر به سزایی دارد و مانع از ورود گرد و غبار، رطوبت و حشرات موذی به داخل بسته‌بندی می‌شود. بسته‌بندی پک‌های نوشابه و آب معدنی نمونه‌های بسته‌بندی با این نوع نایلون هستند که بارها در اطراف خود مشاهده کرده‌اید. فیلم‌های استرچ در مدل‌های یک تا پنج لایه تا چهار برابر اندازه اولیه خود خاصیت کشسانی دارند. کشسانی بالا باعث صرفه‌جویی در مصرف این نایلون می‌شود. در این نوشته قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره انواع، ویژگی‌ها، مزایا و کاربردهای فیلم استرچ در اختیار شما قرار دهیم.

فیلم استرچ غذایی و صنعتی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

از نام فیلم استرچ غذایی یا پی وی سی (PVC) می‌توان متوجه شد که این محصول برای بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد و به دلیل تماس مستقیم با مواد غذایی با مواد اولیه بهداشتی تولید شده است تا هیچ مشکلی در زمان مصرف مواد غذایی برای افراد پیش نیاید. فیلم‌های استرچ پی وی سی مخصوص بسته‌بندی مواد غذایی بسیار براق و شفاف هستند. فیلم‌های استرچ صنعتی یا پلی اتیلن نیز برای بسته‌بندی محصولاتی که در کارخانه‌های صنعتی تولید می‌شوند، کاربرد دارند. از نظر میزان ضخامت، متنوع بودن تعداد لایه‌ها و همچنین قابلیت کشسانی هیچ تفاوتی بین فیلم‌ استرچ صنعتی و غذایی وجود ندارد؛ فقط میزان شفاف بودن و براق بودن نوع صنعتی از نوع غذایی کمتر است. متراژ رول‌های فیلم‌های استرچ پالت بر اساس نیاز مشتریان بسته‌بندی می‌شود. ضخامت این نایلون‌ها معمولا بین ده تا سی میکرون است و در صورت درخواست مشتری می‌تواند در هنگام آماده‌سازی سفارش‌ها به اندازه پنجاه میکرون هم افزایش پیدا کند. عرض این محصولات بین ده تا پانزده سانتی‌متر است. تعداد لایه‌ها نیز بر اساس سفارش مشتری بین سه تا پنج لایه متغیر است. هر چه تعداد لایه‌های نایلون‌های استرچ بیشتر باشد، میزان مقاومت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

فیلم استرچ بیشتر در چه صنایعی کاربرد دارد؟‌

 • استفاده در صنعت خودروسازی برای بسته‌بندی قطعات

 • استفاده در صنایع غذایی برای بسته‌بندی محصولات خوراکی

 • استفاده در صنعت تولید درب و پنجره آلومینیومی برای بسته‌بندی درب‌ها و پنجره‌ها

 • استفاده در کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک برای بسته‌بندی محصولات

 • استفاده در صنایع تولید لوازم خانگی برای بسته‌بندی محصولات خانگی و اداری

 • استفاده در صنایع داروسازی برای بسته‌بندی داروها و سرنگ‌ها

 • استفاده در صنعت تولید اسباب‌بازی برای بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها

 • استفاده در صنایع تولید کامپیوتر و لوازم جانبی برای بسته‌بندی قطعات

 • استفاده در صنایع تولید مصالح ساختمانی برای بسته بندی کاغذ دیواری

 • استفاده در صنعت تولید لوله و شلنگ برای بسته‌بندی لوله‌ها و شلنگ‌ها

فیلم استرچ چیست؟

آشنایی با روش‌های استفاده از فیلم استرچ

فیلم‌های استرچ از لحاظ روش‌های استفاده دارای دو نوع مختلف هستند که در ادامه راجع به هر یک توضیح خواهیم داد:

 1. استفاده از فیلم استرچ به روش دستی

در این روش استفاده از فیلم‌های استرچ یک نفر به عنوان نیروی کار موظف است که قرار دادن این نوع نایلون در داخل ابزاری به نام استرچ کش دستی، آن را دور تا دور محصولات بپیچاند. نایلون‌های استرچ دستی بیشتر در آشپزخانه‌های خانگی و صنعتی، شیرینی‌پزی‌ها، کترینگ‌ها کاربرد دارند. سرعت بسته‌بندی محصولات در روش دستی کاملا به سرعت و عملکرد نیروی انسانی بستگی دارد. نیروی کار باید رول‌های نایلون استرچ را با دقت و نظم خاصی به همراه نیروی کششی دور محصولات بکشد. سرعت انجام کار در این روش نسبتا پایین‌ است.

 1. استفاده از فیلم استرچ به روش ماشینی

فیلم استرچ چیست؟

در این روش فیلم‌های استرچ را داخل دستگاه‌هایی مانند شیرینگ پالت، استرچ پالت صفحه‌گردان و استرچ پالت فرودگاهی قرار می‌دهند تا هر یک از این دستگاه‌ها به صورت اتوماتیک و کاملا خودکار بدون دخالت نیروی انسانی مراحل بسته‌بندی محصولات مختلف را انجام دهند. با توجه به این که کشیدن نایلون روی محصولات با نیروی ماشین انجام می‌شود؛ میزان کشسانی، ضخامت و طول نایلون‌های استرچ، در این روش بیشتر از روش دستی است. در بیشتر صنایع و کارخانه‌های تولید کننده ی محصولات مختلف، از فیلم‌های استرچ، به روش ماشینی برای بسته بندی محصولات استفاده می‌شودکه سرعت بسته‌بندی در این روش به مراتب بیشتر از روش دستی است.

استفاده از فیلم استرچ چه مزایایی دارد؟

 • جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل بسته‌بندی

 • جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به داخل بسته‌بندی

 • کمک به افزایش مقاومت بسته‌بندی به دلیل چسبندگی و مقاومت بالا

 • مناسب بودن قیمت فیلم استرچ و کاهش هزینه‌های بسته‌بندی

 • بالا بودن خاصیت کشسانی و افزایش امنیت محصولات در هنگام جابجایی

 • مقاومت بسیار بالا در برابر پاره شدن و سوراخ شدن بسته بندی

 • کمک به کاهش احتمال ضربه دیدن، به هم ریختگی، شکستن یا تکان خوردن محصولات

در زمان خرید فیلم استرچ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

فیلم استرچ چیست؟

در زمان خرید نایلون استرچ، باید به چند نکته مهم شامل ضخامت، میزان کشسانی، تعداد لایه‌ها، حد چسبندگی، ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، آنتی استاتیک بودن، شفافیت، رنگ و غیره توجه داشته باشید. ضخامت این نوع نایلون را باید با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. اگر استحکام برایتان اهمیت زیادی دارد، در زمان ثبت سفارش برای تولید این محصول، میزان ضخامت را پنجاه میکرون در نظر بگیرید. طول رول‌های تولید شده هم معمولا هزار متر است. برای کاهش هزینه‌های بسته‌بندی و افزایش میزان کیفیت آن، بهتر است حد کشسانی 300 درصد یا سه برابر باشد. اگر محصولی که قرار است آن را با استفاده از فیلم‌های استرچ بسته‌بندی کنید یک محصول حساس است، به سراغ نایلون‌های استرچ پنج لایه و مقاوم بروید. هر چقدر چسبندگی نایلون بیشتر باشد، بهتر می‌تواند از به هم ریختگی محصولات بسته‌بندی شده جلوگیری کند. در بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده برای افزایش مقاومت این محصول؛ به مواد اولیه، افزودنی‌های UV و Anti Static اضافه می‌شود تا در مقابل نور خورشید و جذب گرد و غبار مقاوم شوند.

جمع بندی

در این نوشته راجع به انواع، ویژگی‌ها، کاربردها، مزایا و نحوه بسته‌بندی با نایلون استرچ و نکات مهم در زمان خرید این محصول صحبت کردیم. کشور ما رتبه ی اول تولید فیلم‌های استرچ در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و تعداد زیادی از شرکت‌های معتبر ایرانی با استفاده از متدهای مدرن دنیا، بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و مواد اولیه درجه یک؛ باکیفیت‌ترین نایلون‌ استرچ را تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کنند. امیدواریم از نکات ارائه شده در این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

کد خبر 1725397

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =