۱ نفر
۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
راه بردن پرسپولیس؛راه رفتن روی اعصاب یحیی

سرمربی پرسپولیس در کنفرانس از بار شکست شانه خالی کرد.

هواداران مقصر اصلی از دست رفتن قهرمانی پرسپولیس در لیگ بیست و یکم را کسی جز یحیی گل‌محمدی نمی‌دانند؛ این را می‌شد از پست‌های اینستاگرامی و نوشته‌های هواداری در فضای مجازی فهمید. به‌جز بحث‌های نقل و انتقالاتی که پیرامون یحیی وجود داشت، رفتارهای خارج از عرف این مربی منجر به محرومیت سنگین‌ او شد، تا پرسپولیس در هفته‌های حساس پایانی بدون سرمربی باشد.
یحیی خریدهای خوبی هم برای لیگ بیست و یکم نداشت؛ بازیکنان جدیدی که با نظر او جذب شده بودند را بازی نمی‌داد. همین مسأله موجب نارضایتی هواداران شد. اگر بازیکنان جدید کیفیت لازم برای بازی در پرسپولیس را ندارد، چرا برایشان این همه هزینه شد تا فقط تماشاگر لیگ باشند! در لیگ بیست و دوم، یحیی دست به انقلابی بزرگ زد و تیمی که سال قبل هماهنگ به نظر می‌رسید را با تغییرات گسترده بهم ریخت. همین مسأله باعث شد تا همچنان پرسپولیس با نوسان زیادی بازی کند و از کیفیت 5-6 سال اخیر فاصله بگیرد.
سوای اینها، یحیی همچنان از اتفاقات فصل قبل درس نگرفته و با مصاحبه‌ها و رفتارهای تند خود برای پرسپولیس دردسر می‌سازد.
بازی فولاد و پرسپولیس یک نمونه است؛ نمونه‌ای برای اثبات این حرف: «اگر می‌خواهید پرسپولیس را ببرید، روی اعصاب گل‌محمدی راه بروید!» یحیی خیلی زود از کوره درمی‌رود و برخلاف روزهایی که بازیکنی خونسرد و آرام بود، در دوران مربیگری عصیانگر و پرخاشگر شده؛ او آستانه تحمل پایینی دارد و هرگاه زیر فشار قرار بگیرد، خیلی زود از کوره درمی‌رود و با تندخویی به طرف مقابل هجوم می‌برد گاهی حمله‌های او فیزیکی است و گاهی کلامی.
بسیاری از مربیان فهمیده‌اند که برای بردن یحیی، بهترین استراتژی راه انداختن جنگ روانی و ایجاد حاشیه برای نیمکت پرسپولیس است؛ یحیی گل‌محمدی بعد از بازی با فولاد با مصاحبه‌ جنجالی‌اش باعث شد تا هاله‌ای از حواشی او و تیمش را محاصره کند. او در کنفرانس مطبوعاتی، فولاد را به بازی کثیف و ضدفوتبال متهم کرد. حتی اگر حق با گل‌محمدی باشد و تمام تاکتیک فولاد، جنجال و وقت‌کشی باشد، بازهم ذره‌ای از تقصیر یحیی کاسته نمی‌شود و باید از او پرسید: «استراتژی و سیستم بازی پرسپولیس برای جنگ روانی و ضدفوتبال چیست؟ چرا پرسپولیس برای چنین بازی‌هایی پلن و برنامه‌ای از پیش تمرین شده‌ای ندارد؟ آیاد نیکمت فولاد در زمین مسابقه مانع پاس دادن بازیکنان پرسپولیس بود که آنها نتوانستند 4 پاس متوالی به هم بدهند؟»
مقصر جلوه دادن حریفان به‌دلیل رعایت نکردن بازی جوانمردانه شاید برای یک بار پذیرفته شود اما یک مربی حرفه‌ای و کاربلد «باید» برای جنگ‌های بیرون و داخل زمین برنامه داشته باشد و به‌دلیل بازی فیزیکی یا رفتارهای خارج از عرف و اصول مربیان تن به شکست ندهد. یحیی با مصاحبه‌اش انگار می‌خواست از «بار شکست» شانه خالی کند. یحیی باید فرض را بر این بگذارد که از این پس، تمام مربیان لیگ‌برتری با مرام و مسلک مربیان فولاد مقابل پرسپولیس صف می‌کشند و با چنین حریفانی باید تیمش را پیروز کند و از تیم‌های چغر سه امتیاز بگیرد.
در فوتبال دنیا هم تیم‌های زیادی مقابل بارسا، سیتی، آرسنال، رئال- یا تمام تیم‌های بزرگ که از ستاره و کیفیت بازی بالایی برخوردارند- به ضدفوتبال رو می‌آورند؛ اما مربیان تیم‌های بزرگ قافیه را می‌بازند؟ یا برای عبور از چنین بازی‌هایی همواره پلنی مشخص و برنامه دارند؟ بارها شاهد بازی‌های موسوم به اتوبوسی مقابل بارسلونای پپ بودیم. در اغلب بازی‌ها، بارسا برنده شد و توقف مقابل اینتر مورینیو شاید تنها یک استثنا باشد.
در فوتبال حرفه‌ای، دفاع کردن، بازی فیزیکی و مستقیم و حتی حاشیه‌سازی یک متد و روش متداول برای بازی مقابل تیم‌های بزرگ است. اما این متد در فوتبال ایران گاهی با چرک‌بازی اشتباه گرفته می‌شود و مربیان هر هفته با هم درگیرند و نیمکت‌نشین‌ها به زمین می‌ریزند و برای داور، تیم رقیب و حتی تیم خودی دردسر می‌سازند. یحیی گل‌محمدی وظیفه دارد که در قامت سرمربی یکی از بزرگترین باشگاه‌های ایران، کیفیت بازی پرسپولیس را آنقدر بالا ببرد که هیچ تیمی در لیگ‌برتر با این شیوه‌ها هم نتواند پرسپولیس را از ریل قهرمانی خارج کند. اگر چنین امکانی برایش مهیا نیست، لااقل باید پلن جدیدی برای عبور از بازی‌های جنجالی تعریف کند. در نهایت فرافکنی و متهم کردن حریف به چرک‌بازی دلیل قانع‌کننده‌ای برای شکست نیست و یحیی نمی‌تواند از بار سنگین شکست در اهواز با یک مصاحبه جنجالی و شلوغ‌بازی شانه خالی کند. لو باید به یک پرسش ساده پاسخ دهد: چرا بازیکنان پرسپولیس از دادن 5 پاس متوالی عاجز بودند؟

بیشتر بخوانید:

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1725654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  1 0
  هرچی دوست داری می نویسی !!!!
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 1
  قبول دارم حق با شماست گل محمدی حتی یکبار هم شکست رو گردن نگرفته . در اینکه فولاد و مربیانشون چرک بازی کردند شکی نیست اما پرسپولیس هم برنامه ای برای برد نداشت ترابی که بدتر از همه روی اعصاب بود.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  کفگیر یحیی به ته دیگ رسیده. دیگه چیزی برای ارائه نداره زده به حاشیه ها
 • غضنفر IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  همینطور می باشد تمام تیم ها که وابستگی به مافیا فوتبال دارند از راه درگیری و جنگ روانی نه فنی از پرسپولیس امتیاز بگیرند این مثلث مافیا را همه می شناسند که با پول بیت مال فوتبال را به فساد کشیده اند
 • مهدی IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  پرسپولیس تیم هجومی است و سالهاست می بینیم حریفان دربرابرش دفاع اتوبوسی بازی می کنند و جناب گل محمدی سرمربی پرسپولیس استاد و پرفسور دربرابر بازیهای دفاعی است و اثباتش دراین است که پرسپولیس پنج قهرمانی متوالی درلیگ برتردارد و لیگ بیست ویکم نایب قهرمان شد. بعنوان تماشاگر ممکن است وی ای آر درفوتبال تحول ایجادکند چون عیبها و نواقص و خطاها و زیرکی بازیکنان ازطریق ویدیوچک نمایان می گردد و تیمها تا حدودی ضد فوتبال را کناربگذارند.
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  تحلیل مغرضانه ای بود.
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  سلام کلا یحیی مربی بازی بزرگ نيست متاسفانه جایگاه او پرسپولیس نيست اصلا ۳ ساله اومده بدون نتیجه در ضمن همه بازیاای مهم رو باخته و بیخود مهاجم میخره عبدی رو کاملا بدبخت کرد بهترین راه اینه استعفا بده کریم تیم رو جمع کنه
 • خ IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
  0 0
  به محض اینکه پرسپولیس میبازد زمین وزمان رسانه ای تهرانیها علیه کل فوتبال وباشگاههای کشور وداوران وهواداران دیگر تیمها راه میفتد که گویی این تیم باید مثل زمان سلطانی فر با شانتاژ وتطمیع فدراسیون وداوران بازیها به نفع پرسپولیس تمام شوو اصلا چرا در بازی فولاد حواشی را از دید نکونام آنالیز نمیکند داور مرد باشد شرف داشته باشد علت دادن دو کارت زرد به نکونام را علنی کند مگر نکونام چکار کرده بود چه حرفی زده بود به چه کسی توهین کرده بود پاسخ تمام اینهامنفی هستاعتراض مکونام به داوری بود که در موقع اوت شدن توپ ۳۰متر با خط فاصله داشت توپی گه توسط پرسپولیسی ها خا ج رفته ضد فولاد اوت گرفت آنهم ور دوقدمی نکونام که میدید واعتراض کرد داورهم بی درنگ کارت زرد ناحق نشان داد که اعصاب نیمکت نشینان فولاد را به هم ریخت حال اگر در پایان پرسپولیس برنده اعلام میشد همین گل محمدی به تعریف وتمجید زمین وزمان میپرداخت وحتی از شاگرد شوفر اتوبوسی که آنها را آورده بود هم تشکر میکرد تمام عوامل را جوانمرد میدانست حتی دونالدترامپ را