منتظر ارزانی شدید گوشت در بازار باشیم؟/ دماوندی‌نژاد: گوشت گوسفندی در دنیا کالای لوکس است

در حالی مقامات وزارت جهادکشاورزی از کاهش قیمت گوشت در هفته‌های آینده خبر داده‌اند که رییس اتحادیه گوشت گوسفندی اعتقاد دارد با واردات گوشت قیمت ها کاهش پیدا نمی‌کند اما حداقل می‌توان قیمت آن را کنترل کرد.

مریم فکری: در حالی قیمت گوشت در بازار به طور عجیبی بالا رفته و گزارش‌های میدانی خبرآنلاین، از رسیدن قیمت گوشت به طور متوسط به حدود ۳۰۰ هزار تومان حکایت دارد که دولت با عرضه گوشت گرم، وعده کنترل بازار را به مردم داده است.

اما به گفته مغازه‌داران، به حدی قیمت گوشت بالا رفته که تقاضا برای خرید را با شدت کاهش داده است. به گفته آن‌ها، در شرایطی که در روزهای پایانی آبان‌ماه امسال هر کیلو دام زنده در حدود ۹۰ هزار تومان بود، هم‌اکنون قیمتی در حدود ۱۵۰ هزار تومان دارد.

چرا گوشت گران شد؟

در این شرایط، حالا معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی درباره دلایل گرانی گوشت در بازار گفته؛ بازار گوشت قرمز درگیر دلالی و واسطه‌گری شده بود که با واردات گوشت گرم، بازار به ثبات رسیده است و این ثبات ادامه‌دار خواهد بود و قیمت‌ها نیز کاهشی خواهد شد.

حسین دماوندی‌نژاد در ادامه عنوان کرده؛ گوشت گوسفندی در دنیا کالای لوکس است ولی در فرهنگ ما علاقه بسیاری به گوشت گوسفند وجود دارد. گوشت گوسفندی در کشور ما درگیر اقتضائات فصل است، ولی گوشت گوساله این‌گونه نیست.

وی افزوده؛ دام سبک در شهریور و مهر آماده جفت‌گیری می‌شود و دام آبستن دیگر به کشتار نمی‌رود تا در اسفندماه زایش را انجام دهد. زایش که صورت گرفت، بره‌ها وارد بازار می‌شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرده؛ دام سبک وابسته به مرتع است. سالانه مراتع ۱۰.۵میلیون تن علوفه رایگان در اختیار دام سبک می گذارند. امسال بارندگی ها بسیار خوب و از میزان متوسط بالاتر بود. ولی متاسفانه در سالی که بارندگی بالاست، درگیر سیاه بهار می شویم. ۶۶ میلیون راس دام سبک در کشور داریم و وقتی بارندگی خوب است، دامداران رغبتی برای فرستادن دام به کشتارگاه ندارد و وقتی خشکسالی می‌شود، دامداران بیشتر دام‌هایشان را به کشتارگاه می‌فرستند.

دماوندی‌نژاد متذکر شده؛ افزایش تقاضا در نیمه دوم سال، کمبود دام سبک و وابستگی دام سنگین به سبک، تاخیر در ارسال دام و گوشت به دلیل سرما و یخبندان در جاده ها نیز از دلایل دیگر این افزایش قیمت است.

به گفته وی، اجازه داده‌ایم تعدادی دام اصلاح شده دارای مجوز که مبتنی بر فصل نیستند و می‌توانند در طول سال ۲تا ۳ بار زایش داشته باشند در میان دام‌ها قرار بگیرند ولی این امری زمانبر است.

وی در پاسخ به اینکه چرا به جای واردات وزارت جهادکشاورزی اقدام به خرید دام از دامدار داخلی نکرد، گفته؛ هدف ما به جای واردات حمایت از تولیدکننده داخلی است، ولی گاهی مجبور هستیم برای ساماندهی بازار اقدام به واردات کنیم. البته لازم به ذکر است که امسال یکی از بی‌نظیرترین سال‌های خرید دام بود. خرید را تا جایی ادامه دادیم که بازار به‌هم نریزد. وظیفه ما این بود که خرید را تا رسیدن تولیدکننده و مصرف‌کننده به تعادل انجام دهیم که این اقدام صورت گرفت و در حال حاضر خرید متوقف شد.

وی همچنین از توزیع شقه گرم گوسفندی با قیمت هر کیلو ۱۸۰ هزار تومان خبر داده و افزوده؛ توزیع گوشت منجمد به صورت گسترده و نامحدود برای تنظیم بازار گوشت صورت می‌گیرد.

دماوندی نژاد عنوان کرده؛ تاکنون ۳۰۰ هزار راس دام سبک و ۳۰۰۰ راس دام سنگین در مقطعی که با مازاد دام مواجه بودیم صادرات صورت گرفت، ولی در حال حاضر این صادرات متوقف شده است.

منتظر ارزانی شدید گوشت در بازار باشیم؟/ دماوندی‌نژاد: گوشت گوسفندی در دنیا کالای لوکس است

کاهش قیمت گوشت از هفته آینده؟

در این میان، سیدمحمد آقامیری، رییس سازمان دامپزشکی، از آغاز روند کاهشی گوشت در کشور خبر داده و گفته است: با توجه به تلاطم قیمت گوشت در بازار، طی هفته آتی به مقدار کافی گوشت و دام زنده از مرزها به کشور وارد خواهد شد.

آقامیری با بیان اینکه قیمت کنونی گوشت به شدت کاهش پیدا خواهد کرد، عنوان کرده؛ به همه دامدارانی که دام خود را به منظور افزایش قیمت و فروختن با سود بالاتر نگه داشته‌اند، توصیه می‌کنیم هر چه سریعتر دام خود را به بازار عرضه کنند تا با کاهش قیمت گوشت دچار ضرر و زیان مالی نشوند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه در خصوص ضرر و زیان دامدارانی که به منظور افزایش قیمت دام را روانه بازار نکرده‌اند، وزارت جهاد کشاورزی پاسخگوی ضرر و زیان آن‌ها نخواهد بود، تصریح کرده؛ با واردات گوشت به کشور، طی هفته آینده قیمت گوشت به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه کاهش قیمت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان طی هفته آینده خواهد بود، متذکر شده؛ در حال حاضر صادرات گوشت قرمز از کشور صورت نگرفته و ممنوع است و تولید در بازار داخلی باید عرضه شود.

منتظر کاهش قیمت گوشت نباشید

در مقابل اما، علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی تاکید کرده؛ ما جلسه‌ای با مسئولین داشتیم و تدابیری برای بازار شب عید و ماه رمضان اندیشیده شد. بازار شب عید را با واردات پوشش خواهیم داد تا حداقل قیمت‌ها به همین میزان کنترل شود و بالاتر نرود.

به گفته او، گوشت منجمد هم وجود دارد تا افرادی که بودجه کمتر دارد بتوانند گوشت خود را خریداری کنند. با واردات گوشت قیمت ها کاهش پیدا نمی‌کند اما حداقل می‌توان قیمت آن را کنترل کرد زیرا به آخر سال رسیده‌ایم و داشته‌هایمان رو به اتمام است.

وی متذکر شده؛ انتظار می رود مجموع اقدامات دولتی تاثیر خود را به طور محسوس در قیمت‌های فعلی گوشت قرمز بگذارد و تداوم در عرضه این محصولات محدودیت در عرضه این کالاها را پوشش دهد.

بیشتر بخوانید:

          علت عجیب افزایش قیمت مرغ منجمد !

         گوشت گوسفند روسی می رسد؛ قیمت ۱۸۰ هزار تومان

مصرف گوشت کم شد

در این شرایط، افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به کاهش مصرف گوشت در کشور، گفته؛ به طور مسلم وقتی قیمت‌ها به این شکل افزایش پیدا می‌کند، مردم توان خرید را از دست می‌دهند و همین‌طوری هم مردم مشکل خرید داشتند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک عنوان کرده؛ در طول دو سال گذشته براساس آنچه که در مرکز آمار ایران گزارش شده، سرانه مصرف گوشت کاهش پیدا کرده است. سرانه مصرف هم به این دلیل کاهش پیدا می‌کند که مردم قدرت خرید ندارند.

وی تاکید کرده؛ با افزایش قیمت‌هایی هم که اخیرا اتفاق افتاده، دیگر از ما بهتران می‌توانند گوشت خرید کنند و دیگر مردم عادی و طبقه‌ای هم که یک مقدار وضع بهتری داشتند، امکان خرید ندارند. فقط دیگر از ما بهتران می‌توانند گوشت بخرند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1726163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 54
 • نظرات در صف انتشار: 16
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اباذر IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  211 5
  کاش کسی از تحصیلات تخصصی آقای دماوندی نژاد در باره تمام ادعاهایش در این گزارش سوال می کرد.
  • امیر IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   126 4
   تحصیلات تخصصی به تنهایی کافی نیست مدیریت و دلسوزی هم میخواهد که در مسئولان نیست
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   137 4
   یعنی گفتن این مطلب نیاز به تحصیلات دارد: خوردن گوشت برای مردم عادی مضر است فقط افراد لوکس نشین باید مصرف کنند
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  86 2
  عجب
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   109 4
   خوراکی مثل گوشت گاو و گوسفند یه کالای مصرفی در کل دنیا است ایشان احتمالا منظورشان گوشت آهویی چیزی بوده باشه
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  194 6
  برای توجیه گرانی گوشت اینجوری می‌گن که کالای لوکسه، در کشورهای اروپایی اصلا گوشت گوسفند بازار مصرفی نداره و عملا طرفدار چندانی نداره، نه به دلیل گرانی که به خاطر ذائقه مردم.
  • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   219 4
   گوشت که هیچی . الان تو دنیا ، گاز و برق و آب و خودرو و بنزین و مرغ و تخم مرغ و برنج و شکر و روغن و شیر و پنیر و کره و ماست و ماکارونی و میوه و دارو و پوشاک و آموزش و بهداشت و سفر وحتی هوای پاک لوکسه . فقط مردم بی اطلاعند
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  124 2
  شتر د خواب بیند پنبه دانه در طول سال های گذشته چی ارزان شده گوشت دومیش باشه انشالله جال شما خوبه؟
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  96 2
  خسته نباشید قهرمان،
 • موسی IR ۰۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  110 1
  چراگوشت گران شد؟! بخاطر اینکه گوشت یخی ها رو به فروش برسونن
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  96 2
  یه پیاز سیب زمینی ارزان شد بعدشم گوشت ارزان میشه
  • سیاوش IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   84 1
   مژده پیاز ارزان شده ....من 28000 هزار گرفتم من ایمان دارم که قدرتمندترینیم البته در ........
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  134 3
  والله تو انگلیس من سالها زندگی کردم این کالای لوکسی که میگن با ضرب و تقسیم پوند میشه کیلویی ۴۰۰ هزار تومن... بعد تو کشور ما که لوکس نیست؟؟؟ بماند که یه مهندس معمولی اونجا ۷۰۰۰ پوند حقوق میگیره که میشه ۳۵۰ میلیون تومن
 • کاربرجدید IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  98 2
  وا این که می‌خوردیم لوکس بود
 • دامدار بیچاره IR ۰۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  77 6
  دلیل گرانی بی توجهی به دامدار ونگاه نکردن به دید تولید کننده وحمایت نکردن از لحاظ مالی سودی که در دلالی هست در تمام صنوف در تولید ودامداری نیست
 • ناشناس IR ۰۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  124 6
  کلا هر جنسی تو ایران گرون میشه یکی میاد میگه کالای لوکس
 • IR ۰۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  79 2
  کالای لوکس هستش!!! ها خودتون فقط باید مصرف کنید.مردم عادی باید نگاه کنن.
 • امیر امیر IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  57 5
  طرحهای حساب نشده وزیر کشاورزی شده این وضعیت برای گوشت دامدار جورا میخرد کیلویی پانزده هزار تومان گوشت جو پانزده هزار تومان پانصد هزار تومان است در یک کیلو
 • علی IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  78 2
  آقای دماوندی نژاد ؛ در دنیا برای گوشت گوسفند جایگزین مناسب هست . ضمنا فقط گوشت گوسفند گران نشده که دلایل شما توجیه داشته باشد . گوشت گوساله ؛ شتر ؛ شتر مرغ همه پابه پای هم گران می شوند
 • IR ۰۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  65 3
  نگران نباش اینجا هم میشه مثل خاویار که اصلا مردم نمی بینن یا پسته و خیلی چیزهای دیگه ...
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  65 6
  منتظر ارزانی گوشت نیستیم گوشت قیمت جهانیش کیلویی ۹۰۰هزارتومانه منتظر پول نفت وگاز و تمام معادن ایران که حق ملت مردم ایران هست هستیم دامداران نمیتوانند حاصل دسترنجشان را با ضرربه ملت مفت بفروشند این دور از انصاف هستش
 • جعفر IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  46 2
  بی انصافا از خداشونه همچین گرون بشه !!!؟؟؟
 • ایمان IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  79 1
  من قبلا یک دامدار بودم اطلاعات شما درست نیست وقتی که یارانه علوفه ودام را قطع کردید و جلوی افزایش قیمت گوشت را گرفتید در واقع دو سوم دام مولد کشور نابود شد وقتی دامداران را با زیان سنگین مواجه ساختید دام مولد به کشتارگاه تحویل داده شد. الان هم ۵ سال طول میکشد که به یک سال و نیم گذشته برگردیم.چه بلای سر دامداران آوردید که الان چوبش را ملت میخورند
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   9 2
   چ جالب
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  52 2
  حالامثلا گوشت گاو که تو همه دنیا غذای اصلی مردمه اینجا خیلی ارزونه؟
 • جوان ایرانی IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  33 1
  بله بله بله منتظر ارزانی خیلی شدید گوشت باشید . گوشت فروشی سر کوچمون میخواد قیمت گوشت رو ارزون کنه. هر کی خواست بگه. از ما گفتن بود
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  42 4
  درایران با این درامد بخور ونمیر کلمه ی گوشت کالای لوکس است چه رسد به گوشت از هرنوعش
 • 1604741r574 IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  36 1
  بزک نمیر بهار میاد
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  43 1
  حتما ارزان میشه حتما .مثه دلار مثه بقیه چیزها.داداش حال شما خوبه.ضمنا توی خارج بخاطر ذائقه مردم و گوشت جایگزین گوشت گوسفندی طرفدار ندارد نه بخاطر لوکس بودن
 • سعیده IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  40 2
  در دنیا خودرو جز چیزای لوکس نیست ولی تو ایران لوکس هست. کلا مملکت ما برعکسه
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  29 2
  کالالی لوکس بدترین مریضی رو بگیره باعث این فلاکت رو
 • بهرام IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  54 1
  گوسفند گوسفند لوکس . گوشت ماهی سوپر لوکس گوشت مرغ لوکس . روغن مایع لوکس. روغن حیوانی سوپر لوکس . دمبه لوکس . برنج لوکس. همه چی لوکس شد اما دریغ از درآمد عامه مردم دریغ از بیکاری . اما درآمد شما لوکس
 • علی IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  44 1
  بزک نمیر بهار میاد ................ مسئولین کاربلد نیستن حرف زدن هم بلد نیستن .تریبون مفت گیرشون میاد فقط حرف میزنن حرفهایی که دوریال پایه واساس نداره .سال آینده گوشت که چه عرض کنم آشغال گوشت هم نمیتونیم ببینیم چه برسه به این که بخریم.
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  71 1
  اصلا ما یک فرهنگ بدی داریم که طبق اون مردم دوست دارند غذا بخورند، و متاسفانه تلاش مسئولین در مورد از بین بردن این عادت بد هنوز به نتیجه نرسیده.
 • امید IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  61 3
  با یه نگاه به گوگل متوجه میشیم که از سال 96 تا حالا: قیمت خونه 13 برابر شده, ماشین 15 برابر شده و... ودر حالی انقدر رو گرونیه گوشت تبلیغ میشه که گوشت 7 برابر شده: وتازه این افزایش کم قیمت(نسبت به همه اجناس) از کمبود دامی هست که در اثر ورشکستگی اکثر دامداران تو این چند ساله اتفاق افتاده, همه مسئولین از افزایش 7 برابری قیمت گوشت صحبت میکنند ولی هیچ کس در مورد افزایش 19 برابری کنجاله سویا, 11 برابری جو, 18 برابری ذرت و... حرفی نمیزنند, در کل هیچ کس طرفدار گرونی نیست ولی یه سر سوزن انصاف هم خوب چیزیه
 • کرمانی IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  45 1
  دمتان گرم که کشف کردید گوشت گوسفند کالای لوکس هست در دنیا@!!! ماشین داشتن / خانه دارشدن/ لوازم خانگی/ ازدواج و کلا هرچیز واسه زندگی کردن باشه کالای لوکس محسوب میشه اجداد ما آدمها در غار وبا روش غار نشینی زندگی میکردند / حالا چی شده تعقیر کردیم ؟؟؟ چقدر نق میزنید
 • جان جهان IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  47 4
  بنازم پیشرفتی که دیگر کشورها حسرتش را میخورن شمایی که تخم مرغ را نمیتونید مدیریت کنید مال مدیریت کشورید اگر عقل وصاحبی بود شما را باید رو همون تخمها بخوابونند که شاید جوجه شوند شما با صادرات گوسفند قیمت دام را بالا بردید دم از مدیریت هم میزنید بجای صادرات دام و منافع خودتون اون دام را کشتار میکردید اگر مازاد بود گوشت را صادر میکردیدضمن اینکه شما با نامدیریتی دامداران را به خاک سیاه نشانده اید .چو ناکس به ده کدخدایی کند کشاورز بدبخت باید گدایی کند .
 • کمال IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  46 1
  در ایران همه چیز لوکس شده. جز ریال که ارزش ان از ... گوسفند هم کمتراست و میشود
 • حمید IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  58 3
  بازم دمش گرم که گفت لوکسه ، حدیثی آیه ای در مذمت گوشت و خوردن آن قرائت نکردن
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  34 2
  توی امریکا گوشت گوسفند از همه گوشت ها ارزان تر بفروش میرسه
 • نادر IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  4 0
  🤔😖🤕🤣🤗
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  22 0
  دماوندنژاد جونم کلا زندگی در ایران لوکس و لاکچری هستش
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  15 0
  دیروزفروشگاهای دولتی کیلویی سیصدوپنجاه هزار میداد پیاز هم چهل هزار تومن کجای ایران غیر تهران کیلویی صدوهشتاد میدهند فقط دروغ چرا صدا وسیما از تمام شهرها گزارش قیمت نمیدد
 • علی IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  9 1
  شاید برای بعضی کشورها کالای لوکس باشه نه کشور ما چرا همه چی را باهم قاطی می کنید؟هرکشور و مردمی موقعیت و امکانات خاص خود شو داره
 • سامان IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  22 0
  در ایران گوشت که هیچی پیاز و سیب زمینی هم لوکس هستند لطفاً یک آدم با سواد یک توضیح بده این رشد اقتصادی و کاهش تورم چی هست که ما نمی‌فهمیم شاید رییس جمهور محترم حواسش نیست آمار یک کشور دیگه رو میده شاید هم بنده خدا نمیدونه هرچی دلار خونه ماشین و.... غیره گرون میشه فکر می‌کنه رشد اقتصادی هست و قدرت خرید مردم هم که هروز داره میاد پایین فکر می‌کنه اسمش تورم هست شاید ما تو ایران زندگی نمی کنیم اجاره خونه 120 برابر شده
 • امور مالیاتی نهاده دامی IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  17 1
  از این گرون ترهم میشه چون دولت از دامدار ها حمایت نکرد و خسارت سنگینی به دامدار زد به جرعت میتونم بگم دو سوم دام های کشور نابود شدن الآنم کمبود گوشت وجود داره از بی‌کفایتی دولت هست بعد ملت بدبخت باید چوبش رو بخورند
 • فقط خدا... IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  10 1
  خیال و رویا=گوشت گوسفندی
 • آمیتا باچان FR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  15 2
  بععععععع بععععع من لوکسم
 • آمیتا باچان FR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  10 2
  بععععععع بععععع من لوکسم
 • فرهاد IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  12 0
  کاش مثال میزدی کدوم کشور گوشت کالای لوکسه؟
 • حامد IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  12 1
  چطوری مردم انتظار ارزون شدن گوشت دارن؟مگه میشه فقط یک کالا تو بازار ارزان بشه. اگه همین قیمت بمونه هم خدارو باید شکر کرد. حرف درمانی تا کی؟
 • فرهاد IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  17 0
  تو امریکا ی خونواده 3نفره با400 دلار خرید ماه انجام میده.تقریبن هر فرد در روز 200گرم گوشت قرمز مصرف میکنه.خودتون حساب کنید.با دستمزد میانگین3000تا6000دلار درماه ایا گوشت کالای لوکس بحساب میاد؟
 • رضا IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  22 1
  میگن مسئولین توی یک دنیای دیگه زندگی میکنن؟؟!! این هم نمونش!! یک سئوال: گوشت گوسفندی توی کجای دنیا کالای لوکس حساب میشه دقیقاً ؟؟ با ذکر مثال توضیح دهید. ( 12 نمره)
 • بهرام IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  14 2
  اگه مسلول محترم استعفامیدادن همون دامدارخودش بهترمیفهمه چکارکنه گوشت دیگه کسی ن میتونه بخره نه بخوره