۸ نفر
۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۹
برداشت ۳۰۰ کیلو گردو از یک درخت

امروزه با مدرنیته شدن زندگی بشریت، افزایش کارخانه‌ها، گرم شدن هوا، تغییر آب و هوایی و بروز خشکسالی در دهه گذشته کشاورزانی که باغ‌های وسیع میوه دارند با مشکلات خیلی زیادی روبه رو شدند.

متاسفانه کشاورزان ناامید شده و به تخریب باغ‌هایشان پرداختند، در عوض اکثر کشاورزان به دنبال راه حلی بودند تا بتوانند این مشکلات را پشت سر گذاشته و باغ مدرن و تجاری را احداث کنند.

برای احداث باغ تجاری و مدرن در کشور ایران نهالستان‌هایی به کمک کشاورزان آمدند، آن‌ها با تولید و عرضه انواع نهال گردو ژنوتیپ و همچنین تولید نهال میوه پیوندی و اصلاح شده سعی کردند، بسیاری از مشکلات مربوط به کشاورزان را حل کنند.

برای همین است در چند سال گذشته با وجود تغییرات منفی آب و هوایی و خشکسالی فراوان باغات گردو در کشور ایران نه تنها همان کارایی و کیفیت را داشته بلکه میزان تولید گردو جهش چشمگیری داشته است، به طوری که کشور ایران توانسته جایگاه سوم تولید میوه گردو در جهان را کسب کند ولی دلیل این جهش تولید میوه گردو چیست؟ آیا نژادهای اصلاح‌شده و پربار باعث این جهش شده است؟

علم نوین گیاه پزشکی و دانش بین‌المللی کشاورزی وارد کشور ایران شده است؛ از نظر دانشمندان گیاه پزشکی باید از ذخایر ژنتیکی گیاهان برای مقابله با این مشکلات استفاده کرد. در دنیا آزمایش‌های فراوانی بر روی پتانسیل‌های درخت گردو انجام شده است تا با تقویت و ارتقاء ژنوم‌های مثبت و از بین بردن معایب آن‌ها بتوانند نژاد اصلاح شده ژنوتیپ را تولید و در اختیار کشاورزان قرار بدهند.

برای این منظور دانشگاه‌های معتبر دنیا بیش از ۹۰ رقم نهال گردوی متفاوت استفاده کردند و هر کدام از این رقم‌ها را از مناطق مختلف از جمله قاره آمریکا و اروپا همچنین کشور کانادا، ترکیه و ایران جمع آوری کرده اند. آنها با آزمایش‌های مکرر و تجزیه و تحلیلی که بر روی ژن‌های درخت گردو انجام دادند، سعی کردند نهال ژنوتیپ مقاوم به گرما، سرما، خشکسالی، انواع بیماری را تولید کنند که قابل رشد در مناطق سردسیری و مناطق گرمسیری باشد.

خوشبختانه این تکنولوژی امروزه توسط نهالستان‌هایی که سابقه ای طولانی در تولید و فروش نهال گردو دارند، برای کشاورزان ارائه می‌شود. کشاورزان عزیز در این برهه سخت آب و هوایی و اقلیم ناکارآمد، همچنین خشکسالی شدید در کشور می‌توانند با مشاوره گرفتن و راهنمایی از کارشناسان نهالستان معتبر مانند برتر نهال انواع نهال ژنوتیپ و اصلاحی در کشور ایران را شناخته و بهترین نهال گردو را تهیه کنند.

ما در ادامه مطلب سعی میکنیم چند نمونه از مشهورترین نهال های گردو را معرفی کنیم، همچنین شما را با رقم نهال گردو ژنوتیپ آشنا کنیم؛ تنها درخت گردویی که می‌تواند ۳۰۰ کیلوگرم گردو با غلاف سبز رنگ تولید کند.

انواع نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده

میوه گردو دارای نام‌های متفاوتی است و نام محلی آن را با نام جویز و گردکان می‌شناسیم. اگر کشاورز بتواند به خوبی به آن رسیدگی و آبیاری کند، کوددهی و سمپاشی درخت گردو را به خوبی انجام دهد، طول عمر درخت اصلاحی و ژنوتیپ گردو حداقل به صد سال می‌رسد.

قدرت درختان گردو ژنوتیپ در خودباوری و خود سازگاری بسیار بالا بوده بنابراین به طور معمول به گرده افشانی احتیاج ندارد، مگر اینکه کشاورز بخواهد میزان باردهی باغ خود را افزایش دهد و بر اساس مشاوره و راهنمایی کارشناسان از رقم گرده افشان مناسب در باغات خود استفاده کند.

با توجه به موارد فوق بهتر است چند نمونه نهال ژنوتیپ عرصه شده در نهالستان کشور را برای شما معرفی کنیم:

نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹: وقتی صحبت از ارتفاعات و مناطق کوهستانی می‌شود، بیشتر کشاورزان از حسرت‌های خود برای احداث باغستان تجاری و مدرن یاد می‌کنند، تابستان کوتاه‌ مدت و زمستان سرد و یخبندان به بسیاری از نهال های میوه آسیب وارد می‌کند.

اکثر زمین های زراعی در ارتفاعات به خاطر مشکلات یخ زدگی و بیماری باکتریایی و قارچی که در این مناطق بسیار شایع است، لم‌یزرع باقی مانده‌اند اما در دهه گذشته آشنایی کشاورزان با سایت بزرگترین نهالستان در شمال غرب کشور، باعث شده با خرید نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ بتوانند زمین خود را راه اندازی کرده و به یک درآمد کلان و میلیاردی برسند.

از ویژگی‌های مهم نهال گردو ژنوتیپ پالیز می‌توان به باردهی فوق العاده آن اشاره کرد اگر شما تمامی شرایط لازم برای رشد درخت گردو را فراهم کنید، این نهال سالانه می‌تواند ۳۰۰ کیلو میوه‌ی با کیفیت و صادراتی تولید کند. پوست میوه گردوی این نهال نازک بوده و به عنوان نیمه کاغذی شناخته می‌شود، به راحتی از مغز جدا شده درشت و پرچرب است.

برداشت ۳۰۰ کیلو گردو از یک درخت

نهال گردو چندلر ژنوتیپ: علاوه بر نهال گردو ژنوتیپ پالیز می‌توانید با نهال گردو چندلر آشنا شوید، میوه تولید شده از این نهال کاملاً با کیفیت بوده و بر پایه درخت کانادایی است، البته باردهی درخت گردو ژنوتیپ را ندارد ولی در هر هکتار شما می‌توانید حدود ۴ تن میوه خشک گردو مرغوب صادراتی را برداشت کنید.

از ارقام دیگر نهال‌های پربار و اقتصادی می‌توان به نهال گردو فرنور اشاره کرد.

البته نباید از مزایای دیگر نهال ژنوتیپ و اصلاح شده غافل شوید. از جمله مزایای نهال گردو ژنوتیپ برتر، بازدهی سریع در یک و دو سال اول کاشت است، همچنین به خاطر پایه کوتاه بودن نهال گردو ژنوتیپ رسیدگی به آنها کار بسیار راحتی بوده و کشاورزان برای سمپاشی، محلول پاشی برداشت میوه و هرس آن احتیاج به تجهیزات خاصی ندارند.

کلام آخر

آنچه آمار و تحقیقات در مورد تولید گردو در ایران و سهم آن در بازار بین المللی نشان می‌دهد، همان اندازه که کشاورزان توانستند نیاز داخلی کشور را تامین کنند، توانسته اند نقش به سزایی در صادرات میوه‌ی گردو مرغوب به بازار خارجی نیز ایفا کنند، مخصوصاً در بازار اروپایی گردوی ایرانی به علت کیفیت بالا و قیمت مناسب تقاضای زیادی دارد.

بیش از یک دهه است که علاقه کشاورزان به احداث باغ تجاری گردو و صادرات آن به بازارهای اطراف افزایش روز افزونی داشته است، حتی شرکت‌های بزرگ صادراتی نیز به دنبال زمین کشاورزی هستند تا بر روی آن سرمایه گذاری مناسبی داشته باشند.

و این نشانگر موفق بودن کاشت نهال گردوی نسل جدید در باغات کشور ایران مخصوصاً در نواحی شمال غرب ایران است. باغداران با گرفتن راهنمایی از کارشناسان و مسئولین نهالستان می‌توانند یک سیستم تخصصی و با تکنیک‌های کشت مناسب راه اندازی کرده و محصول تولیدی خود را از نظر کیفیت و کمیت ارتقا دهند.

برداشت ۳۰۰ کیلو گردو از یک درخت

اگر شما هم مشتاق سرمایه‌گذاری بر روی تاسیس مزرعه گردو هستید و همچنین می‌خواهید از آخرین قیمت نهال گردو باخبر شوید، بهتر است به سایت نهالستانی مراجعه کنید که مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی کسب کرده است. باغداران عزیز برای خرید نهال گردو پیوندی اینجا کلیک کنید.

تماس با برتر نهال:

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

وب سایت:

www.bartarnahal.ir

کد خبر 1726341

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =